Vánoční zvyky

Co se kde ve kterém kraji dělávalo? 
A co k nám je dovezeno, nebo doneseno odjinud neřeším, nepřemýšlím o tom, jestli je to starý pohanský zvyk a je to oslava slunovratu, odkud že k nám do Čech dorazil stromeček a vánočka, jestli kapra nebo řízek, až popůlnoci a jestli je bramborový salát nějaká tradice nebo ne? Všechny postupem doby nabyté zvyky ctím a mám je moc ráda. 
V minulém článku, ve Vendině komentáři, jsem si vzpomněla na Lucie, jejich svátek se slavíval, když jsem byla malá, Lucinky chodívaly od domu k domu s věncem svící na hlavě, celé bílé a světlo bývalo jejich symbolem, přinášeli je do domu a z domu vymetaly vše špatné, tomu, kdo měl ještě v domě peří, je rozfoukaly a rozmetly husím křídlem o kterém Vendy v komentáři píše. 
Ještě před tímto svátkem se slavil svátek Barborek, každé mladé děvče si natrhalo třešňové větvičky v den svátku Barbory a čekalo s napětím, na jejich rozkvetení na štědrý den, tak jako Nastěnka chodila zalévat pařez, tak dívky o své ratolesti pečovaly a když nerozkvetli, zůstávaly v domě ještě rok, a když ano, chodívaly do zahrady, v tu noc kouzel a třásli bezem, „třesu, třesu bez, ať zaštěká pes, kde je můj milý dnes, tam kde pes zaštěkal, tam se srdíčko toužebně obracelo? Rozkrojit si jablíčko, jestli je tam hvězdička nebo křížek, náleželo těm starším, aby jim osud prozradil, jak dlouho tady ještě budou a zdali budou šťastní. U nás je oblíbenou kratochvílí oříšek, pečlivě se rozpůlí, jestli má zdravé jádro, do poloviny skořápky, si každý dá svůj malý kousek svíčky a pustí ho jako lodičku žití na vodu. Máme v rodině ještě mnoho starodávných zvyků, mnohé dodržujeme dodnes, ve štědrý večer, modlitbu a svěcení jídla jako božího daru, cesta pod zářícími hvězdami v chrupajícím sněhu do kostela na půlnoční je jedním z nich, přinesení Betlémského světla domů, je nový krásný zvyk. Naše malá, krásná kaple, kam jdeme na půlnoční, je i pro několik Německých sousedů, žijících kousek za hranicí místem setkání, to oni vždy přinesou pochodně se světlem z Betléma a k nám do Čech, ho i letos přivezli skauti z Rakouska. Němečtí sousedé si jím svítí na cestu lesem, kolem kaple je zapíchají do sněhu, vždy přijdou i s kapelou, housličky, klarinet spolu s varhany tvoří tu krásu té noci a starých Německých a Českých koled.  

Krásná Rumunská.

Krásné Slovenské přání.

14 komentářů: „Vánoční zvyky

 1. Je fakt, že házení pantoflem už dávno vyšumělo, krájení jablek je nebezpečné (když náhodou vyjde kříž místo hvězdičky, tak člověk může umřít hned od samotnýho strachu, že to má pro tenhle rok spočítaný).
  Naopak se mi líbí zvyk pouštět svíčičky v skořápkových lodičkách. Nejen že se tím rodinka zabaví, ale je to i pěkné na pohled.
  Svátky Lucie už se neslaví, dokonce se nedrží ani Štěpánské koledování (myslím, že tohle jsme neprováděli ani coby malí). Ale Barborky, to se asi drží i dnes, když ne třešńovou větévku, tak se dá zkusit i větvička zlatého deště, ta taky vykvétá. Zajímavé, že to tak pěkně vychází, většinou.
  Někdo lije i dnes olovo, dokonce se prodávají i soupravičky na olovo.
  Jako malá si pamatuji, že na Štědrý den večer vycházeli místní myslivci a stříleli do vzduchu. Jen nevím, kolik ran, dvanáct nebo dvacet čtyři? Bylo to takové sváteční. A chodila jsem se ze dveří dívat, jestli uvidím na večerním nebi to zlatý prasátko. Fakt! Tohle si ještě pamatuji… 🙂

 2. Když ještě žil můj otec, taky se u nás nějaké ty vánoční zvyky udržovaly. Mezi jiným i lití olova. Byla to hlavně atrakce pro vnuky, protože kvůli nim byl táta ochotný se rozkrájet. Teď jdou tradice stranou, udržují se snad někde v zapadlých vískách, ve městech je nahradily dělbuchy. U nás se střílí v jednom kuse, Aničko!!! Je to hrůza! 😦

 3. Každý rok si říkám, že musím zajít na vánoční mši a každý rok tam nejdu. Ale letos určitě jít musím a musím.
  Jinak přeji hezké prožití svátků tobě i celé tvé rodině a všem co máš ráda.

 4. Aničko, mně osobně se moc líbí dodržování tradic, tady se nedodržuje vůbec nic, i když my doma jsme zdaleka neznali to, co ty všechno píšeš, něco přece jen se dodržovalo, ale tady nic. Musí to být hezké, jak jdete na tu půlnoční i s těmi německými sousedy. Ale doufám, že i tam u vás není půlnoční o půlnoci jako dřív. Tady už je v devět večer. A to mi přijde škoda, ale co naděláme.

  1. Milá Libuško, u nás je „půlnoční„ a máš pravdu v tom, že před EU…bývala v devět a v hlavním kostele, protože v deset se zavírala hranice, dnes žádné nejsou a Němci chodí zkratkou lesem. ale my jsme tenkrát na půlnoční jezdívali dolů do města, dnes máme raději naší maličkou kapli, ta je vždy narvána k prasknutí, lidé i stojí a pan farář je filuta, káže potichoučku a krásně mluví do duší i těch nevěřících, špendlík, by jsi uslyšela, když potom zaburácí hudba a varhany zahrají „Narodil se Kristus pán„ dojme to i zarputilé bezvěrce. Je to moc hezké a sváteční, bez mše by pro mě vánoce ničím nebyli, první svátek jezdíme na koncert a na Štěpána, na mši svatou. Letos to je se mnou špatné, asi mě můj muž neunese ani do auta, natož aby jsme šli pěšky?

   1. Doufám, že je líp, Aničko. Problémy s nohama? Klouby, artróza? Nebo jsi nějak špatně klopýtla a upadla? To je hned…
    K půlnočním mším… věřím, že na ni jde dobrá polovina bezvěrců. I když nejsou zrovna věřící, půlnoční mše má svoje kouzlo, ta atmosféra v kostele, výzdoba, vůně (měla jsem vždycky ráda takovou tu vůni kadidla), lidi trochu jinak naladěni – a hudba.
    Hudba totiž asi dostane každýho.
    Je jak třešnička na dortu.

    1. Před vánoci jsem ti napsala dopis, ten den nešlo poštu odeslat (totální poštovní kolaps). POTOM JIŽ NEBYLA PŘÍLEŽITOST? Je možná dobře, že to nešlo, moje srdíčko nesnáší, když se o něm vedou řeči, je to asi rok, co jsem o své rychlé léčbě napsala, dnešní metody léčení srdce jsou sice úžasné, na mě asi slabé, nechodím již vůbec, čeká mě další angioplastika, nestěžuji si, SPÍŠE SE TĚŠÍM, ŽE BUDE LÉPE, přeji všechno nejlepší VÁM VŠEM.


 5. Amiga preciosa: Mis mejores deseos para ti y familia en estas fiestas de Navidad y Año Nuevo!
  Cariñosos saludos y besos a la distancia♥♥

  1. Obrigado meu querido Juba, para fotos, saudações e sua preciosa amizade. Estive recentemente muito doente, por isso, me perdoe. Tenha a mais bela das bênçãos de Deus, saúde e amor. seu Anna

 6. Einen schönen Montag liebe Anna so schöne Bilder und Videos wunderschön sind ein paar Tage zur Ahr gefahren ist Kalt hier aber kein Schnee wollen bis Freitag bleiben.Ich wünsche dir eine schöne Forweihnachtliche Woche liebe Grüße von mir und Freundschaft.Gislinde

  1. Ich glaube, dass Sie ganz einfach ausruhen können, und načerpáš viele Kräfte in der Vor-Weihnachtsgeschäft. Danke für die Begrüßung und einen schönen Tag. Anna

 7. Vánoce jsou svátky, kde se projevují naše tradice.Proto se mi v poslední době líbil obrázek se Santou v kruhové červeně orámované škrtnuté značce s nápisem Santa stop! Zde naděluje Ježíšek!
  O našich sousedech musím bez falešného poklonkování říci, že jsem byl před dvěma lety na vánočních trzích v Mnichově. Tam to krásně vonělo a dal jsem si výborný svařáček. Dali mi ho do pěkného hrníčku, který jsem si potom mohl i koupit. Když jsem před rokem totéž učinil na Staroměstském náměstí v Praze, byly to splašky z podřadného vína a bylo to přeslazené, aby nebylo cítit, že je to zkyslé.

  1. Milý pane Oto, i za komunistů, byl čas adventu časem větší empatie a přátelského porozumění. Musím to říci, služba „mamonu„ zaslepuje mnohé lidské oči stále víc. Komerce ničí paměť lidí a city národa, o víře se mluví hanlivě a bez skrupulí, hanobit církve je módou, i lidská sounáležitá pomoc, se stává komercí, to ale bez lásky, víry a vědomostí, není nic divného, četla jsem smrdutý komentář o KOPTECH, jedněch z prvních křesťanů prastaré víry, starší o osm set let nežli ta naše, co nám ji přinesli bratři ze Soluně, tu, která zaniká, je hanobena, z nevědomosti a nelásky lidí, jednoho k druhému a tak se nedivme té službě mamonu? Ani tomu, že nevědí čí a kdo jsou, je to naše vina. A bude to stále zkyslejší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s