Pravda jako víno

Ivan Bartoš, předseda Pirátů, nejen k volbám v USA:

Jedna věc mě doslova vytáčí. Jestli nás prezidentské volby v USA, libovolné volby u nás, vzestup ANO, hlasy pro komunisty, či zahraniční vývoj i akce typu BREXIT mají něco naučit, tak je to respekt k demokracii a jiným lidem, kterého se i mezi řadou „osobností“, ale i mých známých často nedostává. (Zanadávat si samozřejmě můžeme, ale o tom nepíšu).

Nechápu jak někdo, kdo si říká demokrat nebo liberál, může mluvit o tom, že je demokracie přežitkem, shazovat klidně milionové skupiny lidí nebo třeba „půlku“ národa. Evidentně to s tím pochopením principů, které jinak zastává, nebude tak horký. Tak vznikají nálepky typu „kavárna“ a nelze se divit. Demokracie buď je a nebo není. Využíváme její výhody a musíme si být vědomi toho, že když polevíme, projeví se něco, s čím pak také nemusíme souhlasit. Odvolávat se na ni však pouze v momentně, kdy její uplatnění hraje do not nám, je výsměch jejím vlastním principům.

Nehledáme morální vůdce, svrchované autority ani elity, co to vědí líp než my, ale hledáme společnou řeč nebo nositele naší vůle skrze své – námi volené zástupce.

Ignorování nebo shazování rovného hlasu navíc v rámci paušalizace: můžou za to staří, může za to venkov, města, mladí, nevzdělaní, je skutečná cesta do pekel. Tak vznikají politické elity a tak vzniká odtržení politiky od reálného života. Bohužel, koho je dobré a koho není dobré volit, nám už tyto elity a média standardně předkládají dopředu.

Pokud právní rámec a nízká míra informační gramotnosti (obecně pak vzdělání) umožňuje mediální masírku, propagandu, dezinformaci, stamilionové kampaně, pojďme změnit právní rámec. Požadujme otevřená účetnictví stran, limity na kampaně, skutečně veřejnoprávní média. Informacemi bojujme proti mediokracii.

Rezignace na demokracii je rezignace na vlastní zodpovědnost za společenský vývoj nebo, a to je pravděpodobně touha politiků, kteří takto otáčejí, cesta autokratického diktování lidem, co je a co není správné. Mesiášský komplex bych za tím primárně nehledal. Libovolný hodnoty se nedají lidem nařídit ani vtloukat do hlavy. Pokud jsme přesvědčení o své pravdě, ať už je jakákoliv, musíme přesvědčit i ostatní. Nedaří se nám to? Je to naše selhání.

Nedopadlo-li to, jak si představujete, tak jste pro svou představu udělali málo. HOWGH!

Naprosto s tím chlapcem dredatým souzním. Vaše Anna

 

31 komentářů: „Pravda jako víno

  1. Nemám ráda fráze a krátké, nic neříkající komentáře, pane Bradley. Omlouvám se, že jsem vám v následujícím článku zkomolila jméno. Článek, tedy tento, napsal někdo jiný a mojí prioritou je, na to téma diskutovat, což se u vás nestalo, tudíž nemám co říci ani já.

 1. Liebe Anna lasse mal liebe Grüße hier und wünsche dir ein gutes Gesundes neue ich war Krank geht aber schon wieder Gruß und Umarmung Gislinde

 2. Bonjour ANNA
  C’est mon ami
  L’ordinateur qui vas de cœur en cœur
  Grace aux petits mots d’amitié
  Qu’ils lui sont confiés

  Il est venu me demander
  Si je n’avais pas un cœur à honorer
  Je lui ai remis ce petit message
  Qu’il vienne le déposer sur ta page
  Même si tu habites dans le lointain

  Je sais qu’il en trouvera le chemin

  Bonne Année 2017

  Passe une très belle journée ou soirée avec ta famille à table , en ballade ou autre

  Si tu as quelques petits rayons de soleil dans la semaine profite de ceux-ci

  Gros bisous Bernard

 3. Tento názor se mi zdá být rozumný, taky mi vadí, že když něco dopadne jinak, tak najednou za to můžou negramotní lidé (jací negramotní, v době, kdy se povinně chodí do škol?), staří lidé, kterým nezáleží na budoucnosti (ale naopak záleží, protože do té budoucnosti kráčí jejich vnoučata), nebo lidé zastávající špatně placenou práci. Podle téhle logiky lidé – blbci, protože chytrák si najde dobrej džob vždycky.
  Někde jsem četla, že všichni ti politici světa, všechna ta honora, by měla být vděčna za lidi, kterým říkají plebs, protože ti jsou solí země. Netvrdím, že všichni jsme chytří, ale mnozí mají v hlavě ještě zdravý rozum a logiku. Nikdy bych nevěřila, že tomu budu věřit, ale být jen uzlíček emocí bez špetky rozumu není vůbec chvályhodné ani působivé. Stejně jako být chladnokrevným kalkulátorem bez špetku emocí. Extrémy jsou zkrátka nezdravé a to se týká čehokoliv v životě…

 4. Bonsoir ANNA

  Dans un cadre chaleureux
  L’Amitié est une maison
  Accueillante et agréable
  Il suffit d’ouvrir la porte de son cœur
  Pour offrir le meilleur de soi-même
  Je te souhaite une bonne soirée

  Une belle semaine

  Gros bisous

  Une rose d’amitié à t’offrir

  Bernard

 5. Bonsoir ou bonjour

  Depuis que l on se connaît

  Notre Amitié est devenu un gros cadeau

  Comme pour Noël

  L’amitié des jours est un quotidien

  Une pluie de gouttelettes scintillantes

  Un immense et magnifique jardin

  Une envie de tout entreprendre

  L’amitié est là pour résumer, la base de la vie

  Une toute petite corde qui nous lie qui peut-être incassable

  Passe une douce journée avec ce petit porte bonheur à l’approche des fêtes

  Bisous , Bernard

 6. Bonjour ANNAPOS

  Nous voici bientôt au mois de décembre et à l’approche de Noël

  Mois d’amour et de gaité

  Entre nous , soyons dans la paix et l’amitié

  Ce mois de décembre doit-être plus beau que celui de 2015

  Pour moi

  Mes amies amis vous êtes des anges

  Des anges de l’amitié

  Un peu pardon et de partage afin tout le monde soit heureux

  Mes amies amis au cours de cette année qui vas s’écouler

  Vous m’avez donné du temps en venant faire un passage sur mon blog par vos écris

  Merci à tous bon Week-End

  Bisous , BERNARD

 7. Bonsoir ANNA

  SAVOIR PRENDRE
  Prendre le temps d’aimer
  C’est l’éternelle jeunesse
  C’est du rire
  C’est la musique quand on se sens en pleine forme
  C’est pleurer quand on a l’émotion
  C’est du cœur à partager avec les siens ou avec ses amis
  C’est de lire pour s’instruire et avoir su savoir
  C’est écouter
  C’est l’intelligence
  De penser est la clé de la réussite
  De jouer nous rappelle notre enfance
  De rêver c’est un souffle de bonheur
  Il faut prendre le temps de vivre car les jours passent vite
  Passe une belle soirée
  Gros bisous Bernard

  1. Bonsoir. Nous vous remercions de conseils sur la façon d’utiliser la vie comme magnifiquement. B O N.
   Je dois juste une petite idée différente sur la façon d’aborder le sujet.
   Formalités? Lisez ce que j’écris?

 8. Dear Anna, I agree with your statements… Things change and when it comes to politics we do, redo and undo… It is quite irrational but it`s the people´s choice, so… at the end of the day, it is what it is…
  Sending love and best wishes . Aquileana🙂

  1. I prefer young and educated people, having firm principles. Returning to the roots of today is almost impossible, it would be very painful for humanity and that would be so catastrophic circumstances.
   hugs Anna

 9. Plně s ním souhlasím. Velice slušný a vzdělaný mladý muž. Kéž by takových lidí ( ve všech kategoriích) bylo více! Je mně líto, že náš národ je tak švejkovský. Lidé nechtějí mít zodpovědnost za nic. Vždy je vinen někdo jiný. Netušila jsem, že máme tolik lidí, kteří obhroublost povýšili nad slušnost, morálku a etiku.
  Pěkný večer, přeji Aničko.

  1. To je dobře, že se mnou někdo souzní. Švejkovství jsem na češích měla ráda, náš humor býval nenapodobitelný, dnes jsou lidé spíše naštvaní a ZLE lhostejní. To by se ale dalo zvrátit, zájem jim chybí. Ještě horší je to, že se nechávají manipulovat a ovlivnit.
   Skoukněte si s Jaruškou tohle video, to je humus, chvíli jsem nepochopila o co tam jde a pak se mně zvedal žaludek. Hrozné je to, že jim lidé věří, je dobře, že to ČT2 natočila.

   http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10408111009-cesky-zurnal/215562262600002/

 10. Ten kluk dredatý už se mi líbí dávno. Líbí se mi jako kluk i jeho názory. O každých volbách si říkám, jestli bych neměla Pirátům dát hlas, ale pak mám obavu, že svůj hlas promarním pro malou stranu a volím stranu jinou větší. Asi dělám chybu, protože když si toto řekne každý, tak ty malé strany nemají šanci…

  1. My je Jaruško volíme již podruhé a celá rodina, děda zase dává hlas KDU, aby byla trochu rovnováha. Bělobrádek se mně také dlouho líbil, chodím i na jeho stránky a fb, trochu se odchyluje z mého kurzu tím, že má „ blbý post „, vědě asi moc nehoví a jinak se neangažuje. Já již s principu fandím mladým, my prďolkové toho již moc nenaděláme.

   1. Podívala jsem se na video z odpovědi pro Dášu. Nebylo komentované, každý si mohl sám udělat obrázek z toho co viděl a slyšel. Vím, že islám do naší země nepatří, ale taky vím, že potřebným lidem se pomáhat má. Netuším, jak tyto dvě věci vyvážit… Pana Konvičku jsme opravdu měli na volebních kandidátkách do senátu. Získal asi 8% hlasů, což není tak úplně málo i spoluobčané z našeho okolí se bojí, nebo nenávidí…

    1. Já vím Jarko, že my dvě si perfektně rozumíme a situaci hodnotíme vždy podobně, nebo stejně. Zatím se víc bojím podobných lidí, (co se objevují na videu) nežli muslimů, asi bych mluvila jinak, být jich tady dva miliony a to proto, že náš systém kontroly, se mně jeví nedůvěry-hodný, spoustu úředníčků dělá jen to, co musí a to po všech stránkách, včetně mnohých poplatných politiků. Slušní lidé rezignují, blbci vládnou pevnou rukou a pomocí mamonu všude tam, kde jim to dovolíme.
     Nenávisti je mnoho tam, kde se vytrácí lidská, přátelská a láskyplná pospolitost.
     Minulý týden jsme měli sraz bývalých, panelákových sousedů, ani po téměř půlstoletí soužití, a většina z nás se zná opravdu tak dlouho, jsem neměla pocit, že by se někdo z nás, ještě žijících „ staroušků “ , změnil k horšímu. Tady ve vsi to občas vidím u těch mladších (střední generace). Zběsile, rychle a dravě žít.
     Zdravím tě Jaruško. Anna

     Také dobrý článek…..

     https://www.respekt.cz/komentare/prichazi-konec-meho-sveta

     1. Krásný článek. Pan Tabery je chytrý a sečtělý, umí perfektně zformulovat myšlenku, to já neumím. O tom zamýšleném zákonu, který má chránit presidenta jsem zprávu zaznamenala. Paradoxem je, že zrovna v době kdy na Hradě sedí člověk, který si servítky nebere, ve svých výrocích korektní není a pravdu si umí šikovně upravit.

      1. Většinou mluvím jak mě zobák narostl ale vím, že staré ČAPKOVSKÉ PRAVDY, jsou nadčasově platné i dnes.
       Je to pár roků, kdy jsem na nebezpečný, nedemokratický směr toku upozorňovala, svoboda dostává na frak.
       Díky Jarko za plodnou diskusi.

  1. Vzdělaný a inteligentní člověk, já ho soudím podle toho co má v hlavě, ne na hlavě. Jen víc takových charakterních, mladých, že Libuško. A jen aby jim to vydrželo. Hezký, nový týden.

    1. Touha dostat se mezi privilegované a popřít morální zásady, je dnes běžným přestupkem slabých charakterů.
     I za našich časů, si lidé omlouvali to, že vstupují do strany kvůli dětem, jejich budoucnosti a podobně, jenže pravda byla taková, že většinou žádné zásady a to mnozí neměli.
     Jedinci, tak se to dá formulovat, že jsou to zásadoví lidé, byli, jsou a budou, je dobré na ně poukazovat a dávat je mladým za příklad.
     Oni mladí, jsou dnes většinou vzdělaní a chytří a jistě z nich vzejde dobrá elita.

  1. A tak si vybírám lidi, kteří jsou pro můj úsudek vhodní, navštívím jich víc a posoudím jejich morálnost v různých situacích. Přehled získávám tím, jestli je přistihnu při lži, nebo ne? Z toho potom vychází můj názor na ně a slušným a morálně pevným, zůstávám věrná.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s