Pohraničí, náš venkov.

Vidím krásy veliké a v podstatě, jim moc nevěřím.


Obrázek jsem nazvala kontrasty pohraničí. Jsou jistě místa, velice dobře se rozvíjející a každý prezentuje to hezké a kritika, ta se nenosí, mohla by způsobit újmu, na našem etickém a duševním zdraví?
Přece se nebudeme dívat na něco zanedbaného, natož na surovou realitu? Já se také ráda podívám na hezké ale vzápětí srovnávám a ptám se. Proč mnohde a hlavně, u nás v pohraničí to nejde a nepohnulo se to kupředu…  ŠEST A DVACET LET? 
Myslíme si všichni že ráj, je jen na obrázcích a v nich je obraz světa?
KONTRAST na mozaice, je záměrný,  cílený a pravda, je mnohdy naprosto jiná, přibarvit si fotku umím, mám na to photoshop, 
život ale nepřibarvíš !

 

 

Kverulanství je nevděčná činnost, ono ale ani to prodávání krásna, dnes nedojde uznání a úspěchu, mnozí jsou nasyceni.
Většina s pocitem, že není co řešit, o čem mluvit a ani nechtějí.  Myslím o změně v myšlení, i o tom svém a to v tom. Že je třeba vzít do svých rukou vše, o čem si myslíme, že to za nás někdo má udělat a udělá. Třeba na obcích, v zastupitelstvech, pár lidí rozhoduje často o vás a bez vás, na mnoho let dopředu, tam kde jsou lidé aktivní, se to pozná, kde ne, tam nám mnohé spadne na hlavu a to ne obrazně, když ne nám samým, tedy našim dětem a vnukům.

tohle je realita.


Ano, náš pohraniční venkov je nevábný, vymírá a vylidňuje se. Mladí říkají co tady, rychle pryč, ZDECHL TADY PES ! Čímpak to asi bude? Copak člověk není strůjcem svého osudu? A není pravda, že jaké si to uděláš, takové to máš?
Nahlížím s trochou závisti tam, kde obce krásní, rozkvétají a kde to žije, je pravdou to, že tam, kde je ten život tradičně pojat, se moje oko a duše zatetelí více a jsem nakloněna tomu, kde to voní ČEŠSTVÍM, tradice je spojena se svátky víry a národní hrdosti.
Neslavím helouvín, i když burgán se svíčkou uvnitř, tam někde v paměti je. Neuznávám Santu, i když v paměti mám dědušku maroze. Nestojím o oslavy Valentína a pálení čarodějnic ale nikomu tohle všechno neberu. Jen bych se ráda dožila návratu tradice, že rodná chalupa, stodola a statek, se nenechává na pospas času, zahrady pole a hroby, se nenechávají zarůst kopřivou a úcta k rodičům, tradičnímu životu v zodpovědnosti a lásce, se opět stává závazkem.

 

 

 

25 komentářů: „Pohraničí, náš venkov.

 1. Stotožňujem sa so všetkými komentármi. Je ozaj škoda, že tak zaujímavé budovy chátrajú … Okolie je ale prekrásne!
  Zdravím Ťa Anička a prajem všetko dobré!

  1. Také tě zdravím Věrko a to si nejsem jista, stárnu a to, že jsem říkávala že si pamatuji komu, kdy a co jsem napsala, již to není pravda. V souvislosti s tvým posledním článkem, je i to, jaký a proč na blogu tvoříme pohled na svět, sebe samé a co z toho vzejde. Neobjektivně vypíchlé krásy světa, povrchně hodnocené v závislosti na sezení u počítače?
   Také si k tomu sednu, abych nějakou protiváhou řekla to, že k tomu, aby byl člověk spokojený, potřebuje protipól toho, co najde všude. Jinak si potom v reálu, bude myslet, proč já ne proč mě se toto neděje a jiným ano? Proč jim šťěstí jde na ruku? Ne, není jen blažený pozitivní svět, jsou i trable a dokonce i hrůzy.
   Za přání děkuji, i tobě přeji hezké dny a spokojenost.

   Nevěřím i proto, že i já lecos umím a přibarvím.

   Nebe je modřejší,
   jahody sladší na poli v bramborách, tulipán straší

   Štěstí není každodenní
   je to jenom muška zlatá
   když se díváš na osení
   než je z něho kupa zlata.

   Kupa zlata a z ní chleba
   po dešti když zazelení
   Je to, to, co nám je třeba
   když z práce, radost nepramení?

 2. Aničko, je to smutný pohled na ty krásné zanedbané domy. Ani nemusíš do hlubokého pohraničí, stačí navštívit lázeňské město Jáchymov. Já tam tedy už pár let nebyla, ale i tam ještě dnes jsou ruiny a ještě k tomu plné radonu, a na druhé straně nádherné lázeňské domy. Je to smutné a kdyby u nás byly zákony, které by trestaly za tento binec, chtěla jsem napsat horší slovo, tak by to bylo určitě lepší. Není to opravdu jen o penězích, jak píšeš. A v pohraniční už nikdo nic dobrého neudělá, aspoň z těch, kteří se tam nenarodili. Nemají k tomu vztah a tak se raději odstěhují tam, kde je vše hotové. No ne?

  1. Nemají k tomu vztah a tak se raději odstěhují tam, kde je vše hotové. To jsi trefila Libuško. Vesnice na obrázcích, jsou ve tvém i mém blízkém okolí. V jedné například, jsou i hezké domky, postavily je kdysi elektrárny a místní, místo opravit své, se jednoduše jen přestěhovali ale i ty, pomalu a jistě chátrají, je to již dlouho a prý, když to není jejich, proč to opravovat, elektrárny to neprodávají, ani neopravují? a tak to chodí…

   Osobní, moje zkušenost !!! Není o moc pozitivnější, jednou jsem to publikovala, binec, uklízený do lesa, letitý a není síla, která by s tím pohla.

   Ano, ta báseň praví, hlavně zdraví
   jít na ulici? dostaneš klackem po palici
   v míru a klidu řešme věci, a to všeci?
   Jinde zase čtu si, filosoficky
   jak na život se musí, zkusím to po dobrém
   a také tvrdě, odpověď bývá řečena hrdě
   a také ve stoje, co je vám po tom, vždyť je to moje!
   Doma si uklidí, srdce mu plesá,
   kampak s tím svinstvem? Šup s tím do lesa.

   1. To je smutné. Aničko, víš, co nechápu? Proč si to vlastník kupoval, když to neopravuje, nebo to neprodá ještě v době, když to má nějakou cenu? Takhle nás to na ekonomické škole neučili hospodařit. Je to škoda.

    1. Podrobnosti nevím ale mnohé jsou restituční záležitosti, staří vymírají a mladé ten majetek, ve stavu rozkladu nezajímá.

 3. We invite you all to visit Norway! Digitally, that is! 😉
  On our blog: http://www.SeeNorway.wordpress.com you may find more than
  5000 ‘full-screen-pictures’ from Norway, and best of all: It’s all free!
  Of course, you can’t freely use our pictures, but it won’t cost
  you a penny to enjoy them all. They are all posted for your pleasure!
  Be advised to follow the links to our INDEX once you find it –
  (at the end of any post you may choose to open).
  It will make it way easier to find what you are looking for!
  Welcome to Norway! 😉

  1. I’m not doing it never, validates spam. Norway is so beautiful country that I made an exception for once. Otherwise answer only comments entered legally.

   1. It’s absolutely voluntary to enter my blog. And that’s why I inform everybody what they’ll find behind the link. And of course I’ve made certain there will be no nasty surprises. Only nice pictures.
    IK really hope you found something to your liking once you’re here?

    1. Yes, I like to take a look and read something about the beautiful country-Norway. Just please, for legal logging for me, otherwise goes to spam comment, next time I will not publish it. Good evening. my name is Anna
     Your comment, return nick to you.

 4. Co na to říci? Když nejsou peníze, těžko se může opravovat. Ono nestačí koupit nemovitost, ono to chce hodně peněz navíc, možná ještě víc, než ta nemovitost. Kdo na to má?

  1. Myslím, že jsem srozumitelná a ono ne. Není řeč o tom, jestli to někdo koupí, ty nemovitosti a statky, své majitele mají. Peníze? ne, pracovité ruce, to chce.

   1. Čekala jsem, že se do mne pustíš. 🙂 Ale ti, co nemovitosti mají, taky potřebují peníze. Když není materiál, není z čeho opravovat. Když nejsou peníze, nemohou se koupit barvy apod. Já myslím, že to souvisí jedno s druhým. Dnes si ani do lesa nesmíš na dřevo, Ty to jistě víš.

    1. Ty doma uklízíš jednou za rok, pozveš si na úklid službu za deset tisíc? asi ne? Pořádek se nedělá ale systematicky udržuje a to nestojí majlant .
     Na dřevo si smíš a když si ho uděláš, přijde hajný, to co ti určil a označil, změří, zaplatíš a máš ho za půlku. Když tedy je to hajný, ne leml, který řídí les od stolu a počítače a bordel v lese, je mu u p….e. A kéž by si to přečetl.

     1. Já Ti rozumím. 🙂 Samozřejmě si uklízím doma sama a průběžně. Pěkný den Ti přeji, i když i u nás je dnes chladivý a zatažený.

 5. Velká škoda je těch hrázděných domů, jsou krásné i v takto zdevastovaném stavu, snad stát, nebo nějaký soukromník, najde finance a budou zachráněné. S ostatními domy je to taky složité. Některé jsou ale zničené totálně. Třeba za ta velká trojdílná okna bych trestala, protože úplně kazí historický ráz statku. U nás v jižních Čechách, je hodně vesniček s domečky ve stylu selského baroka a hodně jich je krásně opravených. Ale i tady se najdou ruiny a kopřivy…

  1. To, jak píšeš a když si na to ukážeš myší, je tam titulek a kliknutím na fotku, ji i zvětšíš, někdy tam dám i popisek.
   Tyhle vesničky, nejsou ASI bezcenné, byli BY stejně atraktivní, jen lidé tady žijí jiní. Když padesát let, na to nikdo nepoložil ruku, nečekám, že potomci jsou jiní a starci, otcové a matky nedělali nic, s pocitem, že to stejně není jejich, že všechno je státní, tak dnes, jsou jejich děti v panelácích, nebo v Praze. Pole a vesnice pustnou a to, že v myšlení lidí, se ani dvacet šest let po komouších, v pohraničí nic nemění, je tvrdá realita. Nejsou to fotky ojedinělých případů, ojedinělé je, když je něco v pořádku a to má chalupář a jezdí tam na víkend, ne že tohle by mně vadilo. Když jsme sem na hory přišli, byla to také neudržovaná díra a právě chalupáři ji trochu pozvedli, dnes umírají a vše se vrací do starých kolejí, mladí nepotřebují víkendové odjíždění na venkov, koupí si na milionovou hipotéku, tři místnosti v paneláku. JE TO BLUDNÝ KRUH a práce, hodně práce Jaruško? Do toho se mladým nechce.

   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1164224-rudolf-mattoni-si-prohledl-co-v-kyselce-zbylo-z-dila-jeho-pradeda

   1. Pan Rudolf Mattoni, musel být na mrtvici když viděl co zbylo v Kyselce z lázní, ale 50 – 60 milionů je závratná suma a mě jímá strach, že ji nedá nikdo dohromady.
    To už snad mají větší naději ty chalupy, jako víkendová sídla. Mám takový dojem, že chalupářství kvete stále. Vidím to v létě v našem domě, kdy je zpola vylidněný, protože jsou všichni na chatách a chalupách…

    1. Mnohému nerozumím, povinnosti, jež na sebe někdo vzal a neplní je, vydělává miliardy, hanobí dobré jméno Mattoni, těch, kdo to vybudovali a dokonce falšuje značku (oni měli ve smlouvě, udržení budov a městečka). Ve vsi, kam jezdíme, mají sklad, je tam několik minerálních pramenů, stáčejí tu vodu a vydávají ji za mattonku. Vypráskala bych je ze země, stejně jako vlastníky, dnes zavíraných dolů na Ostravsku.
     Benevolence a mnohaletá, k podobným lumpárnám, je Bohu-žel, národním folklorem Jaruško.

     Mnoho, dnes již zděděných, vesnických domů a statků, je neprodejných o, po léta neudržovaný majetek, nestojí ani dědici. Je to všeobecný jev, není tam, ba ani tady práce, obchody, spojení, kultura. Kam to má dojít? Všichni budou bydlet, žít a pracovat v Praze?
     Po revoluci, jsem si myslela, že to tady bude, jako jinde v Evropě. Vrácené majetky, že budou vzkvétat, malé živnosti, jako to kdysi bývalo, uživí rodiny. Ne staví se zase paneláky za miliony a supermarkeťáci celého světa z nás ždímají krev, za mnohdy nekvalitní, přebrané a pak teprve, dovezené zboží.

  1. Se non si legge la parola? E ‚difficile dare una risposta! Non è bello ciò che sta accadendo con l’eredità dei padri è molto cattivo. Giovane fuga in città, desiderosi di solo prendere i soldi e la fama! ! !

   1. Avevo capito Anna che la campagna e‘ lasciata a se ma con la traduzione non e‘ stato facile, e‘ comunque un bel posto, peccato che i giovani vanno via, ti abbraccio cara, ❤

    1. Grazie capiscono, beh, è davvero una campagna. Contro pensiero globale, in fuga per una vita e contro l’indifferenza umana. Si Hows Anna

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s