Protože!

Proč…..
Otázka je blbá, když!

Odpovědět na ni je o strach, že všichni se na mě sesypou a odsoudí ne princip, ale mě…..Ne, nebojím se lidských soudů! Neb jsou vrtkavé jako jarní povodeň.

Dnes jsem četla, proč prý nikdo nekomentuje a nepublikuje obrázek dítěte, NE, NEDÁM HO SEM, z válečné Ukrajiny a „ pláčí “ nad utopeným, muslimským dítětem. Mám v takovém případě chuť komentovat tvrdě a nekompromisně. Nesnáším vrány, ani supy, slétající a pasoucí se s fotoaparátem v ruce, na bídě druhých, šířící srdcervoucí fakta, jen pro uspokojení, nejen svého zvrhlého ega a slávu přízemní a nesdílím jejich touhu po úchylné slávě nikdy a za žádných okolností. Uctít si památku, je věcí intimní a pieta není věcí veřejnou, jak z ní mnozí senzacechtiví činí. A vidět rozdíl v tom, jestli je přednější téma ukrajinské, Sirské, nebo Africké, mám za úchylnost stejnou, jako fotit cizí neštěstí a zapalovat svíčky v zatáčce, ne na hřbitově.

 

 

Proto ale, že je tématicky nutné, čas od času poodstoupit od věci, abychom rozostřili pohled a jak říká můj nový, mladý přítel Matouš, podívat se i na věci hezké, „ normální “ a to život u nás jistě je.
Obrázky z výletu, jsou tedy, jako nošení dříví do lesa a házení hrachu na stěnu a myšlenky se stejně stáčí jiným směrem. Jezdit na výlet v době dešťů a psího počasí nebyl dobrý nápad, byl to pokus o skutek pro pobavení návštěvy ale nepobavil, protože nejsem, jak říká Ringo Čech, pudovščik, neovládám se a když mně není do smíchu, neumím se smát.


Nemívám podzimní nálady, splíny ani depky do chvíle, když je hotovo, políčko zoráno, brambory ve sklepě a „ prase v chlívku“ . Ne tedy doslovně, na podzim máme dost frmol a na nějaké fňukání není čas a prostor. Vzácné návštěvy,  spojené se sedmnáctým a pozdním položením květin na hroby, také nic pro mě, znovu úklid, kytky (byly zmrzlé). Mám hosty raději v létě, když si posedí na zahradě, nepletou se pod nohy v kuchyni a neprojeví snahu strkat ruce do myčky a nos do záležitostí jiných. Nastane-li podzim, mám to jako pan Neruda, nevím kam s nimi a poslat je do nevytopených komnat je neslušné, jejich iniciativa překážet, mě deptá, těším se kdy odjedou, jsem normální? Mám asi podzimní splín a humusnou náladu, neb hnůj je nevyvezen a nezaorán, to je sebekritika? A opravdu jsme špiněni i v zahraničí?

 

30 komentářů: „Protože!

 1. Nojo, když ta empatie a cit jsou dost těžké břemeno. Ale pořád je dost lidí, kteří tuto schopnost mají. Nemyslím si, že málokdo…

 2. Nehodlám komentovat tragické události ve Francii ani kdekoliv jinde, i když mi rozhodně nejsou lhostejné.
  Nevidím do toho, nevím co za tím je. Jsem obyčejný český člověk, takže řeším obyčejné věci.
  Líbí se mi, když píšeš o svém hospodářství, o počasí a výletech, tomu rozumím, Aničko.
  Tvůj článek je rozhodně zajímavý, to ano. 🙂

  1. Kdyby se tyhle věci neděli, psala bych o jiných a ty dobře víš, že jsem kverulant. Že jsem ráda že si to někdo čte, to tedy jsem, nemusíš se mnou souznít, že se ale musíme zamyslet, je již dlouho pravdou a legrace jde stranou.
   Hezký večer Hanko. Vendy v jednom komentáři psala, dokud to půjde, budu si užívat, to asi každý, z hlavy to tím ale nevyžene, ani já, ani ty ne.

   1. Vendy to napsala dobře, Aničko. Nemůžeme před současnou situací zavírat oči, ale na druhou cenu nemá smysl šílet, tím nic nevyřešíme. 🙂

    1. Moje dočasnost ve věčnosti mě dávno naučila trpělivosti, toleranci a to propaguji, jestli mě vidíš jinak, vyplývá to z jediného, povrchních a formálních vztahů a s tím nic nenadělám. A to co Vendy řekla nepovažuji za záporný přístup k životu ale kladný, mám ale ZODPOVĚDNOST v povaze a mentorování je podle mě dobrá droga pro tuto dobu. Ještě že mně nikdo moc neoponuje, viď Hanko.

   2. Aničko, z hlavy to nevyženu, stejně jako z hlavy nevyženu finanční problémy a hledání práce, stejně jako z hlavy nevyženu smrt. Ale to neznamená, že kvůli tomu sednu na prdel a budu se držet za hlavu a naříkat, co nás to čeká. Jistěže nic dobrého, ale jak říká jedno rčení, nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko.
    Nebo jiné rčení, pokud s něčím nemůžu nic udělat, musím se přes to přenést.
    A opravdu si chci užít aspoň pár maličkostí. Třeba zítřejší průvod čertů. Jestli mě teda nehodí do pytle a neodnesou… 😀 Hezký den, pěkný druhý advent, který teď přijde a zimní lenošeníčko. Taky je potřeba.

    1. To přání je asi od srdce, jen si to moc dovolit nemohu, tedy to lenošeníčko. To víš stáří, mně to všechno trvá pětkrát déle, nežli vám mladým.

 3. Mohu-li ještě, zkusím dát odkaz na jednoho zajímavého člověka, možná ho už znáš a jdu s dřívím do lesa, ale kdyby ne, tak zde:
  http://berrezouga.blog.idnes.cz/
  Je to muslim, který zde žije od roku 1998 (myslím,že pořád muslim, nikoliv exmuslim). Kdyby takoví byli všichni, nebo naprostá většina, bylo by to v pohodě.
  A taky je zajímavý pan Robejšek.

  1. No nevím, že se omluvil? Ale do žaludku mu tím nevidím, těžko s tebou budu souhlasit, podle jedné věty rozvité ho nepoznám, stejné to je s jakýmkoliv muslimem, já nesoudím povrchně kohokoliv, musím ho poznat a to chce čas, a tak to bude, (obrazně) až nějací přijdou na můj dvorek, pak uvidím, budou-li potřebovat pomoc, pomohu, budou-li agresivní vyhodím je a to musí udělat i stát.

   1. Jestli soudíš z jedné věty, tak je to pak těžké. Článků má víc, možná stojí za to, pár si jich přečíst. Ten odkaz jsem ti dala, protože vím, že po odkazech pátráš. Já ho taky neznám, ale jeho názory jsou rozumné a jak sám v jednom z článků píše, trvalo dost dlouho, než se k dnešnímu postoji dopracoval. Takže u něj několikaletý vývoj.
    Jinka, až přijdou, tak tu budou, s tím už nic neuděláme, bohužel.
    A opravdu se nebudu od rána do večera žrát pomyšlením na to, jestli tady jednou zavládne šária nebo ne. Co my víme. Rozhodně jedno vím a s tím jsem se smířila, svět, jaký známe, už je ztracený, tohle se otočit nedá.

 4. Ještě, bez ohledu na předchozí dva komentáře, nad fotkami zemřelých dětí nepřemýšlím, na počest francouzských obětí jsem si nedala na fejsu trikoloru, protože je mi jich sice líto a je to hrozná situace, ale nejsou to jediné oběti, které v poslední době byly, co si budem povídat. Dokonce bych řekla, že oběti budou a že se jim nebude moct dát zabránit, rozhodně ne všem.
  Nejhorší na tom je, že nikdo nebude vědět, kdy a kde.
  Ale nechme stranou teroristy, Francii, Ukrajinu a další, teď jsme tady.
  Pěkné fotky z výletu a není špatné si jej občas dopřát.
  A ještě lepší povídání ohledně podzimních sklizní, zimního zazimování a vítaných hostů v létě a nevítaných v zimě. Já tě docela chápu, věříš tomu? Z praktického hlediska je vážně lehčí posadit se někde venku a užívat si sluníčka a kytek kolem, navíc i delší den, více světla.
  Nejvíc mě pobavila ta hláška o nakukování do myčky. To jako fakt? Hosté mají zajímavé sklony… 🙂

  1. Je to asi tím, že mě dlouho neviděli a jak to tak chodí a léta běží, jsem hodna soucitu a vypadám zdrchaně, což bytostně nesnáším. Muž tam u nich byl loni a také říkal jak zestárli, a tak je to jako zrcadlo a nakonec to není lichotivý obraz pro nikoho. Přijde rozčarování vždycky!
   Chápu tvé připomínky k předeslanému tématu, někdy vlastní starosti rozostří pohled na cizí.

 5. Mariánky miluji, byla jsem v nich třikrát, před 5, 30 a 40 lety. Pokaždé byly jiné, ještě bych se do nich chtěla podívat. Dík za pěkné obrázky. 🙂

  1. Nemineme je nikdy, při každé cestě směrem na jih a z něj. Svědčí o tom namícháni léta a podzimu, dám to do složky Mariánky a pak, počítači makej jak umíš. Moje vystřihovánky si utřídí podle svého a pak bych ho kopla do kolena, no počítač ho nemá tak do procesoru.

 6. Po internetu nebrouzdám na FB nejsem, tak jsem nějak mimo dění na sociálních sítích, ale vidím, jak se nechávají lidé snadno ovlivnit a přebírají názor většiny, jako kdyby ta většina byla zárukou toho, že má patent na rozum. Dnes přišel náš mladší syn a chtěl, abych si nějaký ten podle mě „blábol“ přečetla a já jsem to číst nemohla. Nemám takové zkušenosti, nejsem tak chytrá a nemám tak ohebný jazýček, abych dokázala na všechno argumentovat, ale z těch rádoby pravd, se mi dělá přímo fyzicky nevolno. Lidé se bojí a bázlivý člověk se dá snadno zmanipulovat.

   1. Že na tom sedím, občas do zblbnutí, do noci , je fakt a zdánlivě můžeš mít pocit, že z fejSbůku, mám ta „ MOUDRA “ , ne Jaruško, ani já tam nechodím, sice ho mám ale jen pro pár dobrých přátel, kdysi spolupracovníků, co jsem s nimi po léta byla kolegyní a snad i kamarádkou.
    Píši na….. a čtu, hlavně wordpress a G+, blogy na novinách a nejvíc používám vyhledávače Google, na téma co mě zajímá?
    Ty fyzické pocity s tebou sdílím, mám je také a nekomentovala bych většinou, tam, kde všude, již z principu že, „ čím víc se do h..na šťourá, tím víc smrdí „.
    Chceš-li : http://botd.wordpress.com/
    Na G+, by jsi musela být přihlášena.

 7. V prvé řadě děkuji!
  V druhé řadě, divila byste se, ale jedním z nejkrásnějších zážitků (výletů) byla dvouhodinové plavba na pltích v dešti 🙂
  A ve třetí řadě, zrovna včera jsem měl podobnou „chuť“ s hosty, ale někdy si říkám, že je to vlastně dobře, a nikomu to neublíží.
  Krásný večer.

 8. Přesně z těch důvodů, o kterých píšeš v prvním odstavci, se nemůžu dívat na „zprávy“ na Nově, kde si libují v srdceryvných reportážích podmalovaných melodramatickou hudbou, čímž hrají na city diváků. Zdá se mi to neupřímné a laciné…
  Výlet s návštěvou ti ovšem upřímně závidím. Už jsem dlouho nikde nebyla a tvé snímky jsou parádní. Jo. A s těmi návštěvami to mám stejné. Ráda hosty uvítám, ale pak mám ráda i svůj klid a dokonce jsem sem tam, ráda doma úplně sama. 🙂

  1. I ten druhý odstavec je alegorií života a říká jak všechno souvisí se vším a ovlivňuje to naše nálady a životní styl.
   Nejen Novu, začínám takhle nesnášet i blogování a tam, kde nečteš laciné řeči a hledáš jakousi pravdu ??? Nacházíš dnes to, co toužíš slyšet a souzníš, zítra, naprostý zvrat a dostaneš po „ hubě tak “ že nevíš čí jsi a dokonce i od těch, co jsou ti nejblíž a ty je znáš léta a dobře. Potom Jarko, začnu pochybovat o sobě samé.

   Po blogách běhají všelijaké obrázky Hitlera, s rádoby humorem, jeden s paní Merkelovou, jak jí Hitler říká, „ Co jsem nedokázal já, se tobě Angel povedlo „.
   Humor? Ne, to jak se to podává a komentuje, je ryzí rasismus, dokonce někdo vytáhl tak odpornou věc, že A. Merkelová je židovského původu a proto chce zničit Německo. Hnusné, odporné a velice nebezpečné nálady v bývalém východním bloku, tedy-tady, u nás, hned za hranicí……
   Návštěvu jsme měli z Německa, z Frankfurtu, jsme přátelé, máme se rádi třicet let a já ty lidi nepoznávala ! Tedy i na západě se to šíří a já se bojím důsledků. Kdo tohle rozjíždí? Myslím na včasný, tvrdý postih tohoto nebezpečí. Argument, vždyť vy nejvíc ! ? ! Za ten se stydím.

    1. Proto že změnit své postoje v pozdním věku, je nemorální, nám už o nic nejde, nic nás nenutí, jako že za komoušů, někdo říkal kvůli dětem, aby mohli vystudovat, utíkal na západ a dnes tvrdí, že z politických důvodů, podepsal antichartu, aby mohl hrát………..?

     1. Oni dnes tvrdí, že podepsali antichartu, aby mohli hrát? Pak ty postoje nemění až dnes, museli je změnit před lety… nebo jsem to špatně pochopila?

      1. Je tam to jakože. Myslím naše vrstevníky, to snad bychom již neměli mít zapotřebí, pokud ovšem ještě, nezaložíme, i v pokročilém věku novou rodinu, nevezmeme si zajíčka, či kočičku? Pak je jistě zajímavé plout s proudem. Nemyslela jsem konkrétně zrovna návštěvu. I KDYŽ ??? Změna tam byla patrna. Dost špatně ty změny charakterů, jak se kdy co otočí akceptuji, jsem netolerantní ježibaba.

  2. Tak s tímhle souhlasím na sto procent. Taky mi vadí ta dramatičnost, podbarvená vybranou hudbou (už tahle citová manipulace mi vadí, a to nejen na Nově.). Oproti tomu jsem uvítala zprávy z rádia, tam jsou přečteny poměrně bez emocí a jsou podávané jako informace, nikoliv jako dramatické sekvence.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s