Jednostranný rozhovor s vnučkou.

 To, že někdo není ochoten přijmout tu vnější, tedy tu tvou, pravou pravdu a se zarputilostí nevzdělaného primitiva trvá na svém pohledu na svět? Ano, nechci a je to tím, že nechci akceptovat to tvé světlo na konci tunelu ale to své, dochází ke sporům a tedy válečnému stavu téměř vždy, proto, že kuře chce vychovávat slepici a radit, jek se snášejí vejce.

 

 

nepotřebovat, jen míti cosi,
co na povrchu se vždy nosí
smyslem života  již nejsou slasti
nemám strasti, trapné touhy
nestojím o život prázdný, dlouhý

naplním ho, čím je mně vždy libo
čekám klidně na zeleň té hroudy
je jedno, co kde který cítí, nahodíc 
pro zlatou rybu v sítích,  nevědíc 
o službě medvědí, snů marných 
když pak, po kamení ji tak vlečou
že ta přání marnost jsou.. A štěstí
cosi jiného než planá slova věstí.

 

13

 Tvé zarputile pozitivní, “ ŽÍT A NECHAT ŽÍT „ ,zní napříč světem tak, že mnozí to již konečně chápou a nazývají pravým jménem PÓZA. Zapříčinilo to, lhostejné vyvražďování židů, také nikdo nic neviděl, neslyšel a necítil  v zájmu klídečku, pořádku a prosperující pohody, dnes se Evropa připravuje na cosi, v zájmu prosperity a klidu zbrojit? Miliony mrtvých za první i druhé světové války, za Stalina totalitní  genocidy…. V Číně za Mao Ce Tunga opět miliony mrtvých, hladomory, totalitu v Chile, v Kambodži, válku ve Vietnam. Když vezmu v úvahu starší historii a Americkou genocidu na původním obyvatelstvu, a ještě hlouběji, jihoamerický zánik kultury, zapříčiněný Španělským a Portugalským vpádem (Evropských nevědomostí) církve, je a mělo by to být dostatečnou pákou a pro mě tedy je, to že každému zlu je nutno se postavit a říci zásadní a nekompromisní ne, rozpoznat to zlo vždy a v každé době, neakceptuji smrádek ale teploučko, protest je jediné pozitivum!  
 Pošimráš-li něčí “ libido „ on se zatetelí ale vzápětí pro nic, odchází uražen do nevytopených komnat temnoty svého vzteku, tedy nechce ani on diskutovat. Ty ty ty, jestli budeš zlobit, již se nevrátím jednat? Nebo ještě hůře, všem vám zatopím ? 
 Sedni na vlak, namísto internetové invence dej čin, přijeď umýt okna mně, matce a tchyni a já si řeknu, že jsi vzala za své, že všechny bytosti jsou a mohou být šťastné, jak říká dalajláma. Dělej něco pro druhé, ne hlavně pro sebe. Ono tě to nakonec unaví, a budeš se zlobit, že nevděk světem vládne?  Ano, stejně jako já, jenže si ještě nějaké desetiletí počkáš a to dospět, ne věkem ale někam, k poznání nesmrtelnosti toho, co a komu předáš a spasitelský syndrom nemám, buď klidná. 
 Poučím-li se ve tvém vysněném světě filosofií, přijmu je a (fiktivně), odejdu do džungle žít s Amazonským kmenem lovců a sběračů, žijících v době kamenné a pravděpodobně nejblíže k Bohu samému a proto, že této Zemi to prospívá a ubližuje nejméně? Vím to dávno na rozdíl od tebe, i o té nepoužitelnosti pro tuto zhýčkanou, bezohlednou civilizaci !!! To prostě nelze, ty to víš, já to vím, nemusíš přesvědčovat-přesvědčeného, řekni to jiným,  srozumitelným jazykem a také jednou, svým dětem. HAWK !

Dám na stránku odkaz na dokument, ne nedívej se na kuchaře, dívej se kolem, na život, to oni žijí podle té filosofie ne ty, ne já. Zálibně se na ten život podívám a tiše jim tu krásu,  každodenní naplnění a spokojenost závidím. Je to pro nás nepředstavitelné a nepoužitelné, víš proč, je to idea a jsme na to, za jednak líní a za druhé sobečtí. No jistě ty ne, to jen já.

 

Klikni na  :  BALI

 

28 komentářů: „Jednostranný rozhovor s vnučkou.

  1. No jo no Tímur a jeho parta zavlekli islám do Asie, Ježíš křesťanství do Evropy a řekli, perte se a žerte se? Vidíme to každý po svém, já krásné stavby, university, knihovny, špitály a vzdělávání, vy asi to zlo, co si lidé ve jménu, nevím čeho, dělají sami a sobě. Ano, každá ideologie, ve jménu čehokoliv je zneužitelná, když ji někdo zneužít chce a naslouchá té špatné straně spektra.

 1. Zrovna si toho kuchaře na cestách pouštím, myslím odkaz na Bali. Je to krásná země a usměvaví lidé v pohodě. Teď jsem zrovna ve fázi trochu méně cituplné, zabíjení pašíka a chystání na rožeň. Žádná sranda! Dost tvrdé. Ale ono to bez té tvrdosti nejde… i když, u nás se zabíjelo tak, že se prase střelilo nebo vzalo palicí a všechno šlo hodně rychle, tady ho ještě nesli uvázané na kůlu, děs. Ale je to jejich zvyk a mají to tak naučené. A pak, i když mi ty záběry nedělají moc dobře, musím přiznat, že ugrilované bych ochutnala docela ráda.
  Ad usměvaví lidé.
  Tak nějak si říkám – určitě tu pohodovost mají v sobě. Jen mám trochu představivost a říkám si – usmívali by se tak po pěti letech strávených u nás? Ve fabrikách nebo firmách, které hlídají každý prd, který člověk udělá? Které monitorují, jestli se někdo usměje, nedejbože prohodí slovíčko s kolegou? Zůstala by jim ta radost ze života a optimismus? Možná jo, možná by jim ten úsměv trochu povadl… nevím.
  Na druhou stranu, bych se mohla ptát stejně i v opačném případě. Začali by se někteří Češi usmívat a žít pozitivněji, po pěti letech na Bali?
  To by byl zajímavý pokus.
  Při sledování tohoto dílu jsem si vzpomněla ještě na jiný film, kde hlavní hrdinka prošla několika zeměmi a skončila také na Bali. Jmenoval se Jíst, meditovat a milovat. Možná trochu přikrášlený, ale je fakt, že hlavní hrdinka byla zpočátku frustrovaná, usoužená žena a postupně se naučila najít radost ze života. Tu skutečnou, ne jen thymolinovou. Musela k tomu opustit svůj život, svůj domov, svou práci, své stresy a všechno, co dosud znala.

  1. Poznala jsem kus světa Vendy, a začínám si myslet že velký vliv na mentalitu lidí má slunce, proto se nám s dědou vždycky, když jsme se vrátili odněkud z jihu, tak stýskalo?
   Velký vliv na vše u nás, má touha po tom, co nemohu mít, to oni neznají, neznají ani závist a prestižní soutěživost, jejich hlavní starostí je, si vypěstovat, nebo obstarat nějaké jídlo a to si tedy užijí a že se nikde nejí tak pitomě, jako dnes tady u nás, to si ne jen myslím, to mám zažito.
   Film bude možná zajímavý, já si ho příští zimu skouknu. cha chá……

   1. Je možný, že to dělá slunce. Tam je krásně, spousta zeleně, úžasná obloha a teplo, tady máš skoro půl roku zimu a zašklebeno (a na severu je to ještě horší, není divu, že seveřani mají větší spotřebu alkoholu, jinak by taky měli větší počet sebevražd). Pod sluníčkem to může být opravdu příjemnější.
    Naše hrabošení a mamonění možná souvisí s tou zimou a nepřízní počasí. Musíme pořizovat zásoby na zimu, na topení, někdy i zásoby jídla (když jedu do marketu autem, nekoupím jen jedno mlíko, žejo). I když materialismus u nás jako takovej je opravdu daleko vyšší, stačí si jen uvědomit, kolik marketů se u nás postavilo!
    Je fakt, že touha po tom, co nemohu mít, je silně podpořena reklamami, které ukazují, jak báječné jsou to věci, a jak cool je člověk, který je užívá. Mně osobně je nějaký postoj cool prdinec, ale pro mladé to musí být šíleně ovlivňující.

 2. Klikla jsem na video s kuchařem a všimla jsem si loga ČT2, ale musím říct, že jsem tento pořad s vařením neviděla. Průvodce pořadem je vysmátý člověk s nezdolným optimizmem a ještě teď při psaní komentáře slyším v uších jeho hlas a smích a sama se usmívám taky. Na Bali je krásně a pozitivnost lidí se tam nezdá být pózou. Myslím, že ta pozitivita musí vycházet ze srdce a jestli člověk není pozitivní ve svém jádru, tak mu stejně žádná póza dlouho nevydrží a dřív, nebo později se projeví jeho pravé já. 😉 Přeji ti hezký večer a pak dobrou noc.

  1. Děkuji za včerejší přání, těší mě i dnes.
   Na to, na co se chci podívat se podívám tady, na počítači a když se chce dívat i děda, pustíme si tedy telku, myslím že zrovna dnes dávají další díl kuchaře, on ne jen uvaří ale také tam kde je, si vyzkouší jejich způsob života, práci, mnohdy i boj o živobytí a to, že všude chleba o dvou kůrkách platí tady i tam, tedy v různých koutech světa.

   Máš pravdu Jaruško, že mnohý pozitivní optimismus směřovaný ven, se liší od toho, uplatněného sám pro sebe. Žebráka se neptám a nekladu si podmínku, že se musí za to, co mu hodím do klobouku vykoupat, jeho zodpovědnost k sobě, nechám na něm, nápravu nepotřebuje hlavně on, spíše celý systém a způsob myšlení mnohých.

   Hezký podvečer tobě i všem tady.

 3. Aničko, nekoukala jsem na celé to video, ale moc se mi líbí, že jsou tam většinou muslimové a jsou „normální“. Já si taky říkám, proč je to tak zlé po celém světě, co jsou to za lidi, kteří dokáží udělat „šmik“ a je hlava dole. Já na to nemohu ani koukat, dělá se mi zle a chce se mi brečet. Hrůza! Ale za to nemohou jen mladí, ale i jejich rodiče, si myslím já. Můj manžel říká, že za peníze lidi udělají všechno, i zabijí. Pravda, ne všichni, ale nechápu, že vůbec někteří. Já bych chtěla věřit, že to nebude pořád takové, že se vzpamatují ti „lepší“ a dobří a udělají na světě trošku pořádek. Bylo by to krásné.

  1. Musela jsem si také kliknout, jestli jsem tam nedala něco jiného, tam, na odkazovaném dokumentu, zcela jistě muslimové nejsou, náboženství je převážně hinduistické, je mírumilovné a tolerantní ke všemu živému, lidé jsou velice pracovití, milí a země je to kouzelně krásná a po stránce ekologie, čistá.
   Muslim také, jistě není každý stejný a těch, o kterých mluvíš, je 0, 02% a ti, ovlivňují negativně smýšlení o zbývající jedné a půl miliardě muslimů, kteří jsou lidé jako my a o žádné zlo nestojí, jsou jeho obětí. Jak snadné je ovlivnit smýšlení lidí, povzbudit nenávist ke komukoliv, u mnohých, byť třeba jen prostřednictvím omylu a špatné informace, to jsi si teď asi vyzkoušela a já vlastně nevím, jak k tomu došlo, že mluvíš naprosto o něčem jiném, nežli byl můj záměr, ten byl v tom, že mít nějakou pozitivní PÓZU, A ŽÍT PODLE NÍ, JSOU DVĚ VELICE ROZDÍLNÉ VĚCI?

   1. Aničko, nene, nemyslím, že jsou to rozdílné věci, ale jen se divím, jak to, že někteří, kteří věří stejnému Bohu, mohou být tak rozdílní. Promiň, že jsem reagovala tak blbě.

    1. To já bych se měla omluvit, ty v žádné případě a vlastně se mě to hodilo do krámu, jen jsem se zprvu lekla, co jsem to tam dala?
     Odsoudit IS, je namístě, jen mě vadí téměř davová psychóza, proti všem muslimům a nenávist plodí zpětně, zase jen nenávist a to se jistě netýkalo tebe, bylo to jen všeobecné nedorozumění a jistě se vždycky nakonec shodneme v názoru, že?
     Dobře se ptáš, jak to že někteří, kteří věří stejnému Bohu, mohou být tak rozdílní? Odpovědět ti neumím, korán jsem nestudovala jen četla a moc mu nerozumím, jediná kapitola v něm, která říká něco o právu (?), ODKAZ: http://www.blisty.cz/art/38111.html , se dá asi vykládat různě a oni to také dělají, vyloží si to po svém a jak se jim to hodí, což není cizí ani nám Libuško. Desatero je zákon a kdo ho chce překračovat, hledá vždy důvody proč a jak, jej obejít, o těch světských, ani nemluvím. (ROZVODY, POTRATY, VRAŽDY, KRÁDEŽE) . A podobně, máme tedy máslo na hlavě? Vezmi v úvahu třeba to, kdyby někdo vzal doslovně a chtěl si desatero vynutit násilím u nás, já vím, je to blbé srovnání, lépe to ale neumím.
     Dobrý večer Libuško.

   2. Možná se Ježurka spletla s tím, že v onom článku nad videem psali, cituji, „A tady, v hinduistické enklávě země, která je jinak striktně muslimská, je chutí bezpočet. “
    To mě jen tak napadlo.

    1. Neuvěřitelné, jak nějaký žvanil, na oficiálním mediu může zplodit tak nehorázný nesmysl, potom jim věř a řiď se jejich “ vzdělaností „ ? Díky Vendy za upozornění, ne nečetla jsem to, na dokumentární seriál, s kuchařem….. se díváme v telce, to víš že jim tu propagandu vytmavím, sedám a píši jim něco hodně sprostého proto, že je to lež.

     http://cs.wikipedia.org/wiki/Bali#Spr.C3.A1vn.C3.AD_.C4.8Dlen.C4.9Bn.C3.AD

 4. kolik je tve vnucce? ja to dneska chapu, ale pred zhruba deseti, patnacti lety jsem byla asi hodne podobna… akorat ten internet nemel takovou moc…

  1. Bude jí pět a dvacet Sedmikrásko, vy všechny, co u vás čtu, jste moje vnučky a vůbec nemám v úmyslu vás poučovat proto, že i já jsem bývala nepoučitelná a tak to v životě chodí, nám starým by stačil respekt a uši, co naslouchají, co si z toho vezmete, je již jen na vás. Koukla jsi se, jací jsou lidé na Bali? Moc se mně líbí ten život tam, ta tolerance, pracovitost a krása té práce a vlastně, smyslem je se dobře najíst a uživit jeden druhého.

   1. No, tak to je zhruba tech deset let rozdil 😀 treba se jeji pohled taky do te doby zmeni… Bali vypad krasne, diky za tip na fajn porad

    1. Ono to je nejen pro tebe, mojí vnučku ale všechny vnučky, řebříčky hodnot se jistě mění s věkem, ovšem, je také pravdou to, že moje vnoučata mají lepší pohled na svět, nežli mé děti a jít ode zdi ke zdi, je boj s větrnými mlýny. Vnukům jsem přímo vtloukala do hlav to, že všechno, na čem záleží je vzdělání, dnes si to nemyslím Sedmikrásko, asi to z domova také znáš? A zdravý selský rozum, dnes upřednostním.
     Rozum a zlatá střední cesta, bez extrémních nároků a pádu do hlubin dluhů a beznadějí, je cesta ke klidu, my, naše generace, jsme to připustili a teď nevíme jak z toho ven? Také jsme si mysleli na počátku, že jsme schopni to ukočírovat a vnitřní morálka, že postačí. Když u tebe čtu komentáře o výchově dětí, často se divím sebejistotě mnohých v tom, že jen na nich je závislá, málokdo vezme na vědomí vnější faktory a vliv okolí?

     Ano, ten seriál mám ráda a je z těch, na který se dívám. Podívala jsem se na váš rodinný výlet, asi to byla štrapáce.
     S dětmi, potom s vnoučaty, jsme tam byli mnohokrát a ty báchorky o každé skále, znali naše děti i vnuci zpaměti. Děkuji za komentář, i zájem a přeji pěkný, nový, již jarní týden.

     1. s tim vzdelanim se mi to take posunulo, neni dulezity papir, ale to, co je v hlave… obavam se, ze nase genrace to uz taky nevyresi…
      jo, to by mne zajimalo, jak moc velky vliv je vychovy a jak velky je okoli… asi je to u kazdeho take ruzne…
      bachorky o skalach jsme tentokrat nedali, budu muset pro priste pohledat, ted jsem mela dost co delat s nosenim nejmladsiho…

      1. Myslím si, že je to odvislé od toho kde žiješ, s kým se stýká dítě, kdo je kladný a kdo záporný hrdina a to hlavně, po dobu kdy ty nejsi v dohledu. My jsme nikdy neměli problém s důvěrou, sdílností a vztahy až do puberty, v tu dobu přestáváš být autorita a když zazmatkuješ, jsi zavržena. Jak překonat tuhle dobu bez újmy na vztazích, ti neporadím a máš na to ještě dost času, i když si myslím, že se to formuje od útlého dětství, tedy citové vazby a maličko tuším, že trochu citové závislosti není nikdy naškodu a naše děti, museli být dost nezávislé a soběstačné a tak i zůstali. Moc se mě líbí třeba to, o čem a jak píše Alinka, hodně mě připomíná mojí maminku, ta bývala jako ona, nepřekonatelně a obětavě láskyplná.

       1. z puberty mam hruzu uz ted… staci si vzpomenout na svou vlastni – v 15 jsem radsi odesla na internat, v 16 me rodice poslali do USA na rok, pak uz jsem nemohla bydlet s nimi (hlavne s mamou teda), sla jsem k dedeckovi… moc doufam, ze tak to u nas nedopadne s May taky, protoze naznaky tam jsou a jsme si hodne moc podobne… uf. Alinka a jeji pristup je moc fajn, bohumzel, ja toho nejsem tak uplne schopna, nejsem tak organizovana, sikovna a flegmaticka…

        1. Jistě ani já jsem nebyla a nejsem vzor cností, často je to dáno a má maminka vědíc, že visím na otci, o tu lásku usilovala strašně, já u svých dětí již méně a na vnucích se to vymstilo proto, že ten láskyplný mezičlánek chyběl doma, moc jsem je tedy rozmazlovala já a to je také špatné, dáš-li dětem všechno, nač si pomyslí ? Nemají potřebu si něčeho vážit.
         Mít Boží pomoc a lásku v tom, že se dočkám pravnoučků, pár návodů bych od Alinky načerpala, (tedy těch výchovně technických), city většinou neovlivníš praktikou, maminka milovala mě, já tátu. A navíc jsem nekompromisní, nesmlouvavý blb i k sobě. Ne vždycky Sedmikrásko, je dobrý bezemoční přístup proto, že například můj vnuk, je labilní v takové blbosti, že když na něho šéf, jen zvýší hlas, sype se, že doma na něj nikdo neřval? A vnučka, má za to, že žít si a užít, je to pravé ořechové a lezeme si na nervy! Takže buď klidná, já až do sta let, stejně nic nevím?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s