BRAMBORY V PANELÁKU?

TAK TO JE ASI NESMYSL ?

I když ne tak docela, rajské jablíčko je teta těch brambor a na balkoně si ho vypěstuje mnoho lidí. 
Kdybych někomu ve městě a ještě nedej Bože mladým, chtěla poradit jak si něco vypěstovat vlastníma rukama, asi s tím nepochodím, v dnešní době překrášlených zahrad, doba která ostatně neminula ani mě,  to bych si nadělala do bot, psát podobné zbytečnosti? V super maker je všechno a že by si někdo za okno dával místo orchidejí bramboru i když květ je totožný, o tom pochybuji silně. 
Taková zahrádka v kolonii, to je již něco docela jiného, sice jsem četla ten elaborát, šířící se éterem, jak se Bůh ptá, co to ti lidé tam dole dělají s mojí přírodou, zalévají, hnojí, sekají a potom to, co vyroste, vyhodí do kontejneru? Ano pane Bože, také ten nesmysl s trávníkem dělám a myslím si, že pro tvou slávu krášlím svět ?! ?
Drazí, milí přátelé, mýlíte se, pokud si myslíte že není třeba, je a velice důrazně vás upozorňuji na to, že pokud si vaše dítko, nezazpívá písničku, „vstávej semínko hola la, bude s tebe fiala„ , nezasadí si do země a s napětím nebude čekat jak rostlinka roste, nebude trpělivě zalévat a těšit se s kvítku, nebo plodu, něco v jeho životě jste zanedbali. Zanedbané věci v dětství se těžko dohání, a vztah k přírodě chybí dnes mnohým mladým manažerům, architektům, developerům a  já často zamáčknu slzu vzteku když tu, nebo onde čtu, jak se kácí les a to prý  „létají třísky„. Kácení starých alejí, městské zeleně, jen pro ten mamon a následné zabetonování ploch, vede k jedinému a není to z mé staré hlavy, že hlavně nad velkými městy se rodí BOUŘE, a přeberte si to jak vám libo. U semínka to začíná a ne jen, u toho v květináči.

 

Aa12

Krásná práce lidských rukou : KLIK 
KDEKOLIV NA SVĚTĚ ?       : KLIK
O kousek dál v albu                 : KLIK

 

33 komentářů: „BRAMBORY V PANELÁKU?

 1. Také jsme na balkóně pěstovali rajčata a jednou dokonce i malé papriky, ale už je to dost dávno. Třeba se to ještě někdy bude hodit.

  1. Tak od vás bych čekala zajímavější reakci na podstatu článku ale rozumím vám, my co máme velké („já staré„) děti, nám je to již celkem naprd, nehodláme nic měnit a mladí, jak si ustelou, tak si lehnou, ne?

 2. TAKÉ NECHCI VÁLKU, SLUŠNÍ LIDÉ NECHTĚJÍ, ANI O NÍ ZMÍNKU, ZACPÁVAJÍ SI UŠI A ZAKRÝVAJÍ OČI A TO JE PRÁVĚ CHYBA, LIDÉ MUSÍ ŘÍCI NAHLAS A BEZE STRACHU, DOKUD TO JE MOŽNÉ, MY VŠICHNI NECHCEME VÁLKU!

  http://tribun.name/2015/02/11/nechci-valku/

  U NĚKTERÝCH „HUMORISTŮ„ WORDPRESSU, MÁM POCIT PANE TRIBUN, ŽE BY ROZRADOSTNĚNĚ UVÍTALI NÁVRAT STARÝCH POŘÁDKŮ I ZA CENU NEJVYŠŠÍ.

 3. Zatravněná zahrada není zlo, tráva se dá, i když pracně, odtravnit, ale horší je zabetonovaná země nebo pole pokrytá fabrikami. U nás za Rajhradem se to rozrůstá, tím směrem jsem se nebyla kouknout už několik let a docela s úděsem slyším, že je tam nová průmyslová zóna. Peníze a zase peníze, chápu, že doba je zlá a ekonomika v prdeli, s prominutím za ten výraz, ale půda je věčná a může být vděčná, kdežto zamořená půda, z té už se moc neodmoří. A jednou budem beton pást, nejspíš. Kdyby to byl aspoň nějaký planý úhor, plný kamení, kde neroste ani kopřiva, a ne úrodný pole.

  1. No jo, na chvíli máte v Rajhradu pokoj od kamionů, že vaše (hlavní hlavy), udělají jednu věc dobrou a druhou blbou, to žasnu? Zrovna před pár dny jsem jim fandila a říkala si, jak se vám asi ulevilo?
   Když jsem předloni kupovala v Itálii maličký chleba za šedesát, tak děda říkal, tohle k nám nedojde, ale dojde Vendy, sama to jasně vidíš, to zatmění v hlavách místo očí a mozků. Nedávno jsem shlédla dokument o ovčácích ve Francii, v Pyrenejích. Upřednostnění vlků před lidmi, je paskvil na rozum a jak jsi psala, mám často pocit života v jiné dimenzi a že přírodu miluji ale s rozumem a soudností! Ty paradoxy, ode zdi ke zdi?
   Německo příkladně je tak zabetonované, že jim je jejich vysoká životní úroveň dnes celkem k ho..u a to, co kdysi vyváželi, dnes dovážejí a mají tak draho, že i na ně je to moc a začínají být v hajzlu!
   Tady vedle nás bydlela Němka s malou holčičkou, měla invalidní důchod s příspěvkem 39 000, tam nedojdeme nikdy proto, že devadesát devět procent lidí jí to závidělo, místo jí to přát, tak, že se musela odstěhovat jinam, jaké jí dělali peklo ze života proto, že holku učila doma, nevozila ji do školy do Německa i když si tam musela zkoušky absolvovat. Ta zloba pro prachy, nás zahubí.
   Jo, díky ti za souznění.

   1. No já bych jí ty peníze i přála, pokud bych je měla taky. Asi tu nebude problémy tolik v závisti, jako v pocitu nerovnováhy.
    K Rajhradu – opravdu je tam kamionová doprava omezena, i když náklaďáky tam vidím jezdívat, ale ta průmyslová zóna se opravdu rozrůsta. Ono je to na hranici Rajhradu, směrem na Syrovice, kde byly předtím jen cestty a pole. A ta pole mě mrzí nejvíc, protože jde opravdu o celkem úrodnou půdu, jaká na jižní Moravě bývá. Pole se rozprodávají i v Holasicích, ale tam se staví baráky. No, taky je to škoda, ale aspoň jde o domy, kde žijou lidi a kousek zahrádky si tam také udělají.
    Je mi z toho docela dost smutno.

    1. Jo, rovnováha, co to je když někde čteš, že byt v Bratislavě, po rekonstrukci stojí 250 tisíc euro ? A já mám důchod 9000 kč. NĚMECKO a my, to je nebe a dudy? Jak vznikají disproporce ví každý, jak je zredukovat? Tomu se brání chudí i bohatí ! Bolelo by to všechny. Mně osobně, by naprosto ke štěstí stačilo, kdyby zavřeli všechny lumpy a zloděje, je otázkou, kolik lidí by zůstalo na svobodě? Cha chá…..

 4. Klikla si u mě krásná paní, její obrázek na gravataru mě donutil klik oplatit, jsem zvědavá, když něčí gravatar neznám. Učit mě, jak se „busines„ točí, by chtělo několik tisíc lidí ve spamech a miliony na internetu, někdo pro farmaceutické firmy, jiný v zájmu businessinfo, na internetu jsou tisíce podvodníků a všichni chtějí vydělat P R A CH Y !!! Jestli to takhle půjde dál, jsem ráda že jsem již stará a prachy jsou mně již putna !!!
  Mamon, je jeden s padlých andělů zla, já nejsem bigotní svíčková bába, jeho moci se ale opravdu začínám bát !!!

 5. Můj táta kdysi experimentoval a pěstoval všechno možné ve velkých igelitových pytlech. Kromě rajčat a okurek i brambory, a to jsme měli za Třebíčí velkou zahradu a za domem zahrádku.
  Dobrý vztah k přírodě v nás táta vypěstoval, my jsme ho se sestrou předaly svým dětem a ony zase těm svým. Takhle by to mělo fungovat, jenže pro někoho je příroda jen místo k rekreaci, popřípadě k vyvážení odpadků. 😦

  1. To je přesně to, co mám na mysli, vztah k přírodě nevypěstuje nikdo v nikom násilím ale péčí a láskou od těch nejmenších semínek. Můj vnuk byl tak ovlivněn mojí výchovou, že dnes má ve svém oboru problém sehnat práci, vystudoval v oboru ekologie střední školu a na UJEP geografii střední Evropy, dnes se svět bude potýkat s problémy stěhování národů i kultur a stále tyhle lidi opomíjí a jsou na vedlejší koleji, zajímavý je ten, kdo vystudoval menežment, hlavně je „businessmen„ a prachy hýbou světem. Pobuřují mě věci, jaké dnes, den co den slýchám, když ve zprávách usmívající se hlasatelka přepočítá hromadnou nehodu na prachy, je to nejen nemorální ale i hnusné a děti to vidí, vnímají a slušní lidé, se mohou na hlavu stavět, ten vnější, nezúčastněný pohled na svět, zastaví velice těžko?

   1. Dnes se uznávají úplně jiné hodnoty. Je propastný rozdíl v čem vyrůstala naše generace a v čem dnešní. My měli úctu ke starším, respektovali jsme autority a měli mnohem lepší vztah k přírodě a svému okolí. Ještě si dobře pamatuji, jak jsme se školou chodili vyhrabávat listí do parků a na další veřejná prostranství. Tohle dnešní děti neznají, Aničko, a je to asi ke škodě.
    Je smutný fakt, že za všech okolností jsou na prvním místě prachy. 😦

    1. Tak jsi mě Haničko dala námět na nový článek a tak nevím, jestli je to špatně nebo dobře? Opravdu mám takovou rycí náladu celý únor a hledám v sobě trochu radosti, najdu ji na tvých obrázcích proto, že nevytáhnu paty a nevystrčím nos. Ta roztroušená mrcha, mně dává zabrat.

 6. Aničko, jsem ráda, že jsem svým dětem dokázala předat lásku k přírodě. Možná je paradoxem to, že já vyrostla v činžáku a kdybych nejezdila k babičce, omezil by se můj vztah k pěstování jen na několik květináčů v bytě. Pak později, když si rodiče pořídili zahrádku, byl pro mě nejhorší trest to, že jsem tam musela s nimi pracovat. Pak přešlo pár let a mě ten kontakt se zemí začal chybět. Nejprve květináče a později zahrada u domu, tehdy mého nastávajícího. Jemu samotnému ten vztah k pěstování čehokoliv chybí, jeho rodiče na tom byli stejně a proto před více než 40 lety uvítali mou nabídku ke zkultivování zahrady a dali mi volnou ruku. Pustila jsem se do toho a zapojila naše děti. Syn se mnou pracoval na zahradě od ranného dětství, dceru to až tolik nebavilo. Dnes na ní s obdivem koukám, jak dává do kupy pozemek kolem chaty manželových rodičů. Asi jsem to semínko zasadila dobře. A ty dvě malé cácorky? Hrabou se s maminkou v hlíně.

  1. Dnes je taková doba, já nechci říci že špatná ve všem. Zasít semínko do dětí a vnuků ?
   A to, když myslím na prospěch těch svých, tak mnohý řekne jsi blbá? Takhle se dneska nežije a tak to nechodí ale já stále věřím a doufám, že to ČESKÉ, že s poctivostí nejdál dojdeš, se zase vrátí proto, že lidé jsou znechuceni a touží podvědomě po tom, moci se zase spolehnout na jen „podanou ruku a slib„………

 7. Měli jsme zahrřádku 10 arů a pěstovali jsme tam všechno včetně melounů. Brambory samozřejmě taky byly. Teď už mám jen balkonek, ale pěstuju si na nich rajčata, zkoušela jsem hrášek, fazole, medvědí česnek, bylinky, je to zábava, ale na zimu to nestačí.

 8. souhlasím… pěstujeme a chováme i v tom paneláku alespoň něco… ale s tou zahrádkou budu muset něco udělat a to co nejdřív… s dovolením budu sdílet.

  1. Tobě Sedmikrásko a paní Intuici dám jen krátkou odpověď, měla jsem na mysli hlavně to semínko, které jsi nedávno nosila pod srdcem a máš tři, ty pěstuj k tomu, aby oni, milovali tuhle zemi, jednou ji zvelebili a dovedli, k jakémusi morálnímu obrazu světa, smyslu pro krásnou ZEMI a krásné lidi v ní. Jistě, že vztah k přírodě, zvířátkům a rodině, je základ a podstatou všeho.
   Můžeš namítat, hezká fráze ale nemám i přeze všechen pomyslný blahobyt pocit, že lidé jsou šťastní a spokojení a to je jádro pudla, co je důležité v životě? Stále víc si myslím, že ti, co mají nějaký kousek hlíny a zvířátko, jsou jaksi citlivější.

    1. Jo jo, ukázat jim svět je moc důležité, jen je třeba aby děti viděli opravdový život, ne turistická centra, za týden na pláži těžko něco pochopí, užijí si moře, to jistě, že by to na ně mělo výchovný vliv, o tom mám pochybnost, to asi víš. Život ve Finsku byla asi škola, jak jsi ji v praxi využila nevím, mám málo času číst, teď i psát a NAVŠTĚVOVAT BLOGY.

     1. turisticka centra se nepocitaji, to nepochopi nic… ale my ani takhle necestujeme. a Svedsko byla obrovska zkusenost pro obe. Uvidime, kam to bude priste…

      1. Tak to vidíš bába sklerotická, pletu si i Švédsko s Finskem, jednou se snad dostanu k tomu, si u tebe přečíst víc? Nám se ten čas nějak zkracuje s věkem a čas, je mrcha relativní…..
       Až povyrostou, tak to CESTOVÁNÍ, bude mít větší význam, vidím to jasně u svých vnuků, že mnohé, co jsem považovala za podstatné, Z A P O M E N O U………

 9. Myslím, že i brambory by se daly pěstovat i na balkóně. Já jsem měla loni brambory nasazené v posečené trávě a bylo to super. Byly sice na zahradě, ale na balkón bych je dala do pytlů, tam by je aspoň nepokousali hraboši. Když byly moje děti malé, vždycky mívaly svůj záhonek a staraly se a zalívaly. Jak byly větší staraly se míň a míň …

  1. Jistě, ještě není doba, že by mě pět kilo brambor z balkonu vytrhlo trn z paty? Ale naučit to své děti a vnuky, co kdyby to jednou potřebovali ? To je to, o čem mluvím.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s