ADVENT

cooltext837463080
Mráz v okna duje, stará podřimuje a tak to je, roztopíme si v krbu a budeme se dívat jak sněží, snad vanilkové rohlíčky, bez nich by nebyl advent tradiční, sem tam můj muž přihodí borové polínko, aby to v domě zavonělo, mimo vanilky i něčím jiným, nad krb pověsím z voňavého koření a větviček věnec a to bude zatím všechno, jen ještě v neděli vzpomeneme, že se blíží den narození pána a že jen čtyři týdny zbývají do toho dne světel a radosti malých dětí.
KRÁSNÝ ADVENT VÁM VŠEM

13

23 komentářů: „ADVENT

 1. Advent u vás v horách musí být kouzelný, Aničko. Živě si představuji vůni vanilkových rohlíčků a koření, slyším praskání dřeva v krbu a cítím příjemné teploučko a za oknem se čerti žení. Já vím, určitě namítneš, že to má i svoje stinné stránky, ale to kouzlo a romantika … hmmmmm, pohádka! 🙂
  Musím s politováním konstatovat, že dia cukroví vůbec pěkně nevoní! 😦
  Přeji krásné adventní dny! 🙂 Hanka

  1. Nevím přesně Haničko, co jsi tím myslela, ale jediný člověk s dietou byla moje maminka, uměla úžasně dobré věci a sama je také nesměla jíst, často použiji stévii. Na jemné proužky nakrájím citronovou, nebo pomerančovou kůru, jen tu nejsvrchnější slupičku, na slzičce másla ji dusím se stévií a šťávou, buď to, nebo ono, stévii po zhoustnutí vyndám a přidám namočený agar a jemně nakrájené mandle, zchladím, těsto z článku naplním tímto a udělám maličké taštičky, je to dietní, delikatesní. I já tobě přeji Hanko, případně i dobrou chuť.

 2. Jinak, krásný zasněžený článek, Aničko, tu atmosféru s jehličím, adventním věncem a vanilkovými rohlíčky si ani nedovedu představit. Advent nedržím, od smrti mamky ani nezdobím stromek, nechci. Snad jen to vánoční cukroví, ale i to letos chci vynechat (i když sladkostí se nezřeknu, jen asi udělám nějaký parádní řezy). Vánoce pro mě byla směs krásného času spojeného s utrpením, protože předvánoční dny byly v 90 procentech naprosto hnusné, napjaté, hádavé. Vánoce jsem nenáviděla. Přitom, chudáci, za to nemohly.

  1. To je mě líto Vendy že jsi na tak krásné svátky zanevřela. Byl by nesmysl kdyby jsi si myslela, že jsem nějaká „svatá„ výjimka? Dnes je u nás klid, a to takový, až někdy bolí to ticho, Když nás býval plný dům, i my jsme uměli udělat dusno při práci, ono je něco jiného, dělat kýbl salátu, dva kapry, nebo dnes malou misku a dva kapří řízky? Upéct patnáct kilo cukroví, nebo tři druhy z jedné dávky, to je práce na tři hodinky i se zdobením a není proč se nervovat, při dvanácti lidech, to býval jiný cvrkot? Jednou jsme se s dědou tak rafli, při porcování krůty, že to nechtěl dělat u stolu ale na prkénku, že jsem do večera nemluvila a bylo vánoční dusno, jako kde všude. Jednou jsem zkazila Silvestra půlce vesnice, šprajcla jsem se proto, že se domluvili, že přijdou až po estrádě v televizi, tak jsem všechno nachystala a šla spát, a ještě zamkla ložnici, vykašlali se na mě a udělali si ohňostroj, z nikým jsem nemluvila do třetího ledna a pak jsme se svorně namazali a oni udělali soukromý ohňostroj, jen pro mě, Všichni jsou dnes v nebi a já tady trčím, nebýt dědy, tak to tady sbalím a jdu?

   1. Tak vidím,že to u vás taky občas jiskřilo, a to pořádně. Nojo, čím víc lidí, tím víc povah, nálad, výbušností… zajímavé je, že největší hádky vznikají kvůli prkotinám. Jako by to byla pověstná kapka, která přeteče… Já si pamatuju asi dvoje vánoce, co jsme zažily celkem v pohodě. Jinak to bylo vždycky na houby. Já se neuměla přešaltovat z nasranosti jako na povel, jen proto, že je 24. prosince a Štědrý den, když den předtím doma lítaly ostrá slova. Z naštvanosti se musím dostat postupně a nejde to na povel, většinou se z toho tzv.vyspím, ale někdy to trvá i několik dní (však i ty jsi byla pořádně naštvaná, když tě to drželo tak dlouho).
    Dnes to nijak neřeším, usmažím kapra nebo řízek, hlavně ať je to k jídlu. Je dobré, že máš toho svého „dědu“, přece jen, už ten pocit, že je někdo s tebou, stojí za to.
    Měj se hezky a pěkný advent!

    1. Děti sem nechtějí, stojí o své pohodlí a my zase nechceme k nim, také máme rádi svůj klid a své pohodlí, My prdůši, máme již o svátcích své představy a nikoho jimi neobtěžujeme, jdeme si do svého kostelíčka, v období vánočním denně, někdy na koncert, jindy na mši a to jsou klidné a pohodové svátky od adventu po tři krále, které přeji všem, i tobě. Dárky neřeším, všichni dostanou stejnou částku peněz, protože kupovat podle našeho vkusu je nevděčné.
     My s dědou, většinou ani nemusíme mluvit, podíváme se na sebe a víme co si ten druhý myslí, to je již symbióza, smějeme se stejným věcem a „pláčme„ také nad stejnými

 3. Máš to tu krásně zachumlané do sněhu, u nás tu včera a dnes svítí sluníčko a vůbec to nevypadá na prosinec.
  Přeji hezký adventní čas

  1. Vzpomínám si Jitko, že pracuješ v obchodě a pro tebe, je to čas tvrdé práce. Přeji ti hodně trpělivosti, pochopení a lidské sounáležitosti, která v těchto dnech bývá častá a ku prospěchu naší vzájemné, mezilidské lásky. Hodně radosti. Anna

 4. Napsala jsi to moc hezky, Aničko! Líbí se mi taky, jak máš blog svátečně vyšperkovaný.
  Přeji krásný advent i tobě, tvým blízkým a všem návštěvníkům tvých stránek! 🙂 Hanka

 5. To je moc krásné jak prožíváte ty nádherné adventní dny. Vánoce mám taky moc ráda, ale takovou nádheru, jak jsi popsala, to doma nemáme. Ani krb, ani věnec nad dveřmi, ani vanilkové rohlíčky. Škoda, já vím. Ale tobě to moc přeji! Užívej si to, Aničko!

  1. Nevím Libuško proč to říkáš, závidět je co, tobě. Náš klid a nečinnost, tedy zatím, to je jen ticho před bouří? Také za dva týdny začnu vyšilovat.Zrovna slyším střelbu, na návsi je ohňostroj a rozsvěcují stromeček, úplně jsme na to zapomněli, jsme jako zapadlí vlastenci.

 6. Na Vánoce se už strašně těším a i celý advent si užívám.
  Nevím, zda je to tím, že naše rodina je věřící, nebo tím, že prostě vánoce umíme prožívat, ale zdá se mi, že je mám krásnější než většina vrstevníků.
  Zrovna dneska, když jsem přišla do kuchyně mamka převlékala gauč do vánočního. K tomu zapálila svíčku a celý dům provonělo aroma.
  K tomu jsme už společně napekly perníčky… a promýšlíme dárky pro její kolegyně.
  Všechno je to takové krásné…
  Děkuji za přání 🙂

  1. Milá Magdalenko, my se ani o atmosféru, nemusíme moc snažit, celý den sněží, i když se teď k večeru trochu oteplilo, a ta cukrová krása trochu ztmavla, protože ji s větviček spláchl déšť, stále je to bílé a předvánoční. Letos budeme asi sami dva, a tak se dědovi nechce s půdy sundavat betlém, ještě ho přemlouvám ale prý je to moc práce a na jesle se mám jít podívat do lesa, dneska tam byly i veverky a králíci, tak jim děda nanosil buráky, říkal, že jsou (humus), vyprodávají loňské, v Německu neprodejné zásoby? Stará scvrklá jablíčka, nakoupil je u trhovců, za tři koruny kilo pro zvířátka.
   Těším se na adventní koncerty a také na charitu máme nějaké úspory připravené. A to jsou zatím naše předadventní aktivity.

 7. Einen schönen Tag liebe Anna schöne Bilder und auch Bericht ich bin auch Geschieden in erster Ehe war ich 16 Jahre Verheiratet in der 2 schon 25 Jahre ja das Zeit vergeht viel zu schnell.Ich wünsche dir eine schöne besinnliche Adventzeit und liebe Grüße von mir Freundschaft.Gislinde

  1. Každý máme nějaké křižovatky v životě, stojíme a přemýšlíme, kam dál? Cesta ale musí pokračovat, jestli jsme volili tu správnou, poznáme často až za dlouho?
   Pěknou neděli milá Gislinde, také ti děkuji za přátelství.

 8. Aničko, u tebe je dnes krásně. Máš tu zimu se sněhem, dívám se na obrázek a vidím děti s tatínkem, jak spěchají do domu, kterému se kouří z komína za maminkou, která jim určitě přichastala něco teplého pro zahřátí. Noc je plná hvězd a všechno to vypovídá o tom, že se chystá něco velkého a krásného. Za dřívějších časů se advent a vánoční svátky prožívaly úplně jinak než dnes a já bych to tak ráda vrátila, ale nedaří se mi to. Jsem ve vleku událostí, shonu, nervozity a chystání a dnes jsem nervní dvakrát tolik, protože jdu po obědě k ženskému lékaři a tam chodím teda fakt nerada. 😀

  1. V to jsem také doufala, že naše „kozy„ navodí tu pěknou předvánoční idylku nejlépe? Stále ještě není taková zima aby strádaly, krmíme jen deset chlebů týdně, zatím se bojí přijít, pytláci tady řádí jako černá ruka, přijdou vždycky až v noci.
   Děkuji ti milá Jaruško, za krásný poetický komentář, moc mě potěšil, vlastně oba tvé komentáře mě ujistili, jak je důležité očistit a oprostit se od podobných myšlenek, který provokují a rozvrací vnitřní pohodu a klid?

  1. Děkuji avi, ptáš se a já nevím jak ti několika slovy říci to, co se sdělit nedá, ani když přečteš několik tisíc stránek v knize knih. Potom by jsme o víře mohli mluvit, diskutovat, polemizovat?
   Připravit svou duši a mysl v tichosti a radosti, na oslavu narozenin, někoho, koho nanejvýš miluješ, to přece znáš, ne?
   Tím ale nechci říci, že nelezu po oknech, nesháním a nemám i tělesné potřeby, stejně, jako kdokoliv jiný? Jen ty tradice jsou tišší, skromnější a duchovnější, očistit se má mimo duši vše, včetně těla.
   Naše vnučka předloni pozvala na vánoce k nám svého chlapce, ten byl tak vyveden z míry, že se u nás neprovozuje televizní produkce, běháme po koncertech, na půlnoční, s námi byl prvně v životě v kostele, z našich (starých pohanských) tradičních zvyků, jako je lití olova a ořechových lodiček, skromné, staročeské večeře, žehnání jídla a potom teprve velké hostiny, byl tak nešťastný a vyvedený z míry, že chtěl odjet, hned první sváteční den a my slavíme svátky až do tří králů? (bez televize) No, samozřejmě se k sobě nehodili a po třech letech známosti se posléze rozešli.
   O víře svých dětí a vnuků, mám jisté pochybnosti, nevím, do jaké míry pochybují oni, tradice jsou u nás ale dané a dodržují se? Nejvíce se lekl, svatby v kostele, když jsem mu se smíchem sdělila, že církevní sňatky jsou navždy, že rozvést je může jenom svatý otec, zezelenal?

   1. Asi to na něho bylo moc kách, přílišná změna jeho zvyklostí. Někdo potřebuje dávkovat opatrněji, ne vždycky je dobrá léčba šokem, i když vaše zvyky jsou jistě pěkné. 🙂
    Jestli se rozešli, asi to tak mělo být. Ale že spolu byli tři roky, to taky o něčem svědčí, tři roky jsou dost dlouhá doba.

    1. Oni spolu nežili, jak se to dnes dělá, prostě spolu chodili a nehodili se k sobě od samého počátku, vnučka studovala a i to mu nesedělo, navíc neměl smysl pro humor a zajímaly jen hry na počítači. A když to skončila, byla jsem ráda, tedy my všichni.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s