A MÁM HO DOMA ZASE

KOHO, TO BY JSTE RÁDI VĚDĚLI? 
Neřeknu, tentokrát si to nechám až na konec, proč? No přece, aby jste byli napjatí a jednou si to přečetli až do konce, je to tyran a zlořád, trápí mě mnoho let, někdy si říkám vyfotím tě a ukážu lidem, aby mě poradili co s tebou, on ten zlořád, se ale nedá, zápolím s tím po mnoho let, vždycky, když už si myslím, že jsem se toho zbavila a přestanu být ostražitá, je tady opět a terorizuje mě až tak, že si nevím rady, žádná destruktivní opatření nezabírají, když se objeví je to rodinná tragedie, já i můj manžel začneme vyšilovat, tu paseku v domě si neumíte představit? Ve chvílích, jako je tahle, opravdu přemýšlím o zoufalém řešení, že vezmu mačetu do ruky, všechno rozsekám na cucky a hodím na hnůj !!! Potom přijde okamžik vlahé radosti a něhy a je po zoufalství, zavolám dědu, pojď se rychle podívat, kamélie má poupátka a bude kvést, musíme se dát rychle do práce a vyhubit ten zlořád, tedy M O L I C I . A u nás nastane cvrkot, jaký jste neviděli, babka vstane z mrtvých, ochrnuté nohy fungují, všechny kytky, vždyť tu chlubilku znáte, že jich máme, odnosíme pěkně, postupně do sprchy, lístek po lístku umýt, i zespodu, tam jich, jejich potomků a vajíček, je vždycky nejvíc, koupit drahý přípravek, na ten, co se kupoval v létě nereagují, stanou se resistentní, jako my na penicilín a stříkat a stříkat, dneska Kamélie kvetou, molici jsme ale nevyhubili, stále sem tam nějaká poletuje a je to neustálý boj, myslím že po vánocích, ten proces budeme muset zopakovat a já, zase budu mít chuť, vzít tu mačetu do ruky.  

DSC00744
Hubili jsme na sklonku léta, před napadením takhle zahrada kvetla, loni mě ta mrcha málem zahubila Bugenvílii, co je již jako strom, letos dala zabrat fuchsiím a je tady zase, vyzkoušeli jsme všechny rady, některé byly dobré na chvilku pomohlo ale objeví se znovu a znovu, oni to snad dávají úmyslně do kompostů, co je kupujeme, jinak již nechápu, kde se tady znovu a znovu bere?  

31 komentářů: „A MÁM HO DOMA ZASE

 1. Jinak jsem se dočetla, že jsou dobré i jakési žluté lepivé fólie. Jsou prý k dostání v drogeriích nebo květinářství. Plenum je přípravek na hubení molic. Postřiky se prý mají opakovat asi po týdnu, protože nepůsobí na vajíčka, která jsou nakladena a líhnou se z nich další potvory. Takže každý týden preventivně pro čerstvě vylíhnuté.
  Taky jsem četla o postřiku olejem (normální olej na vaření)
  Nebo:
  1 díl olivového oleje, 2 díly tekutého mýdla,smícháme , 100 ml této tekutiny do 1 litru vody a tím se rostliny stříkají. (citace)
  postřik z vody, oleje a pár kapek jaru
  a taky směs vody s octem, olejem a jarem.
  Poslední možností je všechnu tu nádheru nemilosrdně zlikvidovat, ale k tak drastickému konci snad nedojde…
  Zkusila bych ty nedopalky, Aničko, to může být dost jedovaté pro ty potvory.

  1. Vyzkoušela jsem kde co, problém je v tom, že nemám tři kytky ale padesát a v létě víc a molice brzy sežere i nás a bude klid.

 2. Zaujalo mě, že píšeš o kupovaném kompostu. Myslela jsem, že si kompost vytváříte svůj vlastní!
  Jsem zvědava, zda zaberou ty rady na molici, s nálevem z nedopalků, mohlo by to zabrat. Problémy s molicí naštěstí nemám, ale mám problémy s jiným hmyzem, takže si taky užívám.

  1. Nestačí Vendy, jak píši v minulém komentáři, kytek je moc, hnůj dneska neseženeš a tak kupujeme i ten v granulích. Pracujeme na tom neustále, jsme z toho umoření a kytky také.

 3. Aničko! Ta potvůrka je ale houževnatá, jen co je pravda! Já tomuhle vůbec nerozumím, ale umím si představit tu práci s těmi kytkami, ta nekonečná a tak namáhavá práce pro nás, kteří už tak nemůžeme jak by bylo třeba a jak bychom chtěli. Snad ta poslední rada bude ta pravá, moc ti držím palečky, bylo by škoda takových nádherných s láskou pěstovaných kytiček! Hodně úspěchů přeji!

  1. Na světě je tolik různých nezvladatelných věcí, že je lépe na to nemyslet, vzpomínám si na hospodářství u nás doma, jediné co se dalo do pole byl hnůj? Dnes se všechno stříká aby to rostlo, aby to nerostlo a příroda se brání, jednou na ty manipulace, co s ní děláme, dojedeme.

   1. No, tak s tím souhlasím všemi deseti! Já si to také tak myslím, ale dnes hnůj? A stejně už ani ten asi není, co býval. Tak ať ti pomohou ty dnešní rady!

 4. Liebe Anna wünsche dir einen schönen Tag so schöne Bilder hast du wieder schöne Blumen.Bei uns in Köln ist es schon ziemlich Kalt so richtig ungemütlich aber es wird Winder.Ich wünsche dir eine gesunde glückliche Woche mit lieben Grüßen von mir.Gislinde

 5. krásný článek. zjistila jsem, že v „boji“ nejsem sama – jsem více na čistě zelené než kvetoucí .. zatím hubím podomácku – nálevem.. známý poradil, zatím dobré. Nejhorší bylo zjištění, že si je člověk přinese kolikrát domů – na ovoci např. – s nákupem. Držím palce ..

  1. Tááák, ví? A neporadí?
   Vyzkoušeli jsme kdeco, vykuřování tabákem, mělo jediný výsledek, že jsme prali záclony v celém domě a umývali okna, děsné, jsme staří a tahle práce je pro nás horor, na okna ve skleníku, je nutné lešení. Postřiky co se běžně koupí, nefungují a tak za každou radu budu vděčna. Napadeno je naprosto všechno, i to, co ukládáme na zazimování s balkónů a i zahrady.

   1. upřímná omluva – myslela jsem, že jde o praktiku natolik známou,. njn. pokud nepomohlo jako postřik Plenum (šíří se uvnitř rostlin, takže zasáhne i co se nám postřikem nezdařilo), postříknu pelyňkem (kopřiva je málo) (cca lžička na litr, převařit, chladit).. a tabák – ano, ale jako nálev – a z nedopalků (nevím, jak to poťory poznají, ale z čistého tabáku se jim snad ani hlava nezatočila 😦 ). nasbírat do sklenice, zalít vodou, nechat vyluhovat – tak týden – a jako hnojivo přidat do zálivky. tak 3lžíce na 5l (je to silné) na zahradě je dobré mít lilík – jako afrikány atp. Vosičky si nechávám v zásobě (jsou pro skleníky i pro domácí použití). osvědčily se mi i lepivé pasti – aspoň vidím, kolik jich zase je …

    1. Děkuji za radu? njn nerozumím? Plenum? Také nerozumím, je asi mnoho věcí co neznám a ta havěť ano, berušky spí a vosičky také, v létě to funguje jen do přemnožení a to je teď náš případ? Budu vděčna…… Hezký den

     1. Plenum je přípravek na postřik, který proniká dovnitř rostliny, takže působí i po postřiku. (takových asi bude více, já další nezkoušela) Vosičky lze objednat, bohužel, až koncem února – u nás předloni zvládly i přemnožené. Omyju, ošetřím mýdlovým roztokem, vždy přesadím – do hlíny přidám kombinovaný granulát (hnojivo+přípravek proti hmyzu), k tomu dávám nálev z nedopalků. Omezím zálivku – dobré je nechat mezi první a druhou úúúplně vyschnout, zvětším vzdálenost mezi rostlinami, rozmnožím počet lepových pastí (pochytají v rozletu) – obyč.proužky jako mucholapky – a no a pak už se jenom modlím.. Přinést je totiž člověk může i na banánu z obchodu… Vždy mi dobře poradili ve fy.Biocont (odkud jsem měla poprvé i vosičky). Držím palce

      1. Moc, moc děkuji, to je rada nad zlato, slyšela jsem někde (snad v televizi), že něco do zálivky, existuje, na ty modernosti jsme laici a nakoupíme co nám radí „odborníci„ v obchodě a pokud možno co nejlevněji a to se asi vymstí? Říkám vždycky, že ta havěť škodící, přežije všechno.

 6. No, Aničko, umíš se pěkně naštvat, ale vůbec se nedivím. Máš spoustu nádherných květin a vyhubit molici je téměř nadlidský úkol. Ten problém má nejspíš každý pěstitel, nás nevyjímaje, jenže my nemáme ani zdaleka zdaleka tolik, jako ty.
  Přeji ti úspěšný boj s tou nepříjemnou potvorou!!! 😉

  1. … vypadlo mi slovo „kytek“ v předposlední větě … a jedno „zdaleka“ si odmysli. 😉 Hlavně, že to po sobě pětkrát čtu!!!

   1. Odmyslím si to slovíčko kytky a je to zase o emocích, ten moment, ta chvilka vzteku, je vždy rozhodující, řešíme ji každý a denně, ať je to v souvislosti s čímkoliv a mačeta je to ?
    Ten nástroj, kdy se přestaneme lišit od divé zvěře a ani tak se to nedá formulovat, protože i ta je závislá na svých pudech a pudově jedná, my lidé, přece máme rozum a cit, najdeme ten moment něhy, vzpomínek na mámu, která kdysi vypěstovala, vychovala, před mnoha lety to, co já přechovávám s úctou, láskou a nedám tomu zahynout? A je-li to třeba molice, co probouzí vztek a zlo ve mě, vím, že stále jsem pokoušena k nepředloženostem?

    1. Většina lidí v sobě má jakousi brzdu, která nedovolí, aby vztek vyvrcholil až k nepříčetnosti a něčemu, co je nevratné. Tím teď nemyslím vztek na molice. 😉

     1. V to doufám Haničko, je ale stále více případů, kdy se někdo neovládne a dneska jsem k tomu ani já neměla daleko, navštívila jsem naše obecní zastupitelstvo a tma před očima, to si piš???

 7. Nádherné květiny…
  Já bohužel pěstitelské sklony nemám, takže jsem v tomhle krapet neschopná. Nicméně zbytek ženské části rodiny s molicemi také bojuje

  1. Myslím že na kytičky a vaření máš ještě dost času, já bych to nechala babkám jako jsem já, i když naše ČESKÉ přísloví říká co se v mládí naučíš, až se ucho utrhne, tak se bav tancuj, zpívej, dováděj a kytičky si nech až na později, tedy jestli si tě s někým nepletu, moje paměť je jaksi vypadávající z rytmu?

   http://www.nationalgeographic.com/

   1. A tak – na vaření není času nikdy dost 🙂
    A bavit se tancovat snad také ještě stíhám… Jen s tím zpěvem to bude krapet horší 🙂

    1. Nakonec máš pravdu Magdalenko, dokud máš od koho se učit, je ti to vzácné a dát do pusy něco dobrého se vždy hodí, já jen, že vařím padesát let a již z toho nemám ten plezír.

 8. To je moc krásný článek. Jak tak koukám, tak jsou lidi, kteří pořád dokola bojují svůj boj se vší… a zase jiní, kteří bojují s molicí. Škoda těch krásných květin, bojujte! Ať se daří! 🙂

  1. Kdepak avi, já se jen tak nedám, to já jen tak říkám že bych to dala do kompostu, kytičky jsou má láska a bojuji až do roztrhání těla, když on ten zlořád je tak maličký, plácačka na mouchy na to neplatí, jsou v přesile a nežli si ho všimneš, ovládne situaci dokonale.

 9. Ta třetí kytička není Kamelie, je to růžička, nějak jsem si toho všimla až když jsem ten článek publikovala a nechce se mě to předělávat, chtěla jsem vystřihnou a zvětšit tu nejhezčí?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s