TAKÉ NA NĚCO STÁLE ČEKÁTE ?

NEČEKEJTE ! ŽIJTE !
Dny, když je ošklivo nepřetrpím, mám stále co dělat, něco mě baví, něco méně, stále ještě štepuji ponožky, babky to dělávají, vnuci, zásadně nenosí, nejsou prý socky, ne že by to bylo z chudoby a bídy, prostě mě to baví a na svou jemnou neviditelnou práci, jsem stále i pyšná. Maluji nový, velký obraz, někdy mám na svou zdlouhavou práci zlost, uklidila bych to, důvod je prostý, ten terpentýn tady páchne již moc dlouho a tak některé věci u mě plynou stále pomaleji, můj muž sice říká, že to necítí, nevadí mu to, také zvolnil tempo a zvykl si? Já, když se vrátím ze zahrady, je to pro mě jednou vůně a jindy smrádek, to jistě zná každý, to jak máme jednou pocit pohody a štěstí, nebo ne. Kytičky odkvétají a žloutnou, drobný stálý déšť a mlhy nemají rády, stále je obírám, čistím, povzbuzuji je, ať se ještě nevzdávají, ony ještě zazáří a vykvetou, tou svojí nádherou a oslaví babí léto a my snad také? Až potom je začneme uklízet, s příchodem prvních mrazíků, Je snad ještě dost času na ten spánek, zatím, je ještě něco před námi? A tak, ten další ruský zázrak.

cooltext1166080158Vykopal jsem rozmarýnu, byl to křen.
Tak to je ta nejlepší možnost, pokud ji nemáte? koupíte, ne tedy starý scvrklý dřevnatý kořen, musí být pěkně bílý, neosušený a hladký, to ostatní jsou dřevnatá polena a vy potřebujete ten křen, nastrouhat na jemňounko, pokud tam to dřevnaté je, pryč s tím a neplačte prosím vás, otevřete dvířka u kamen, nemáte? Ani dvířka od krbu? tak si zapalte tři svíčky, ty levné, ne aby jste si vyplýtvaly ty sváteční. Pokud máte zlost na manžela, nebo přítele, zavolejte na něho, řekněte přičichni si a přistrčte, co nejblíže k nosu, pořádně musíš, to je vůně. Bude to, jako když ho kopne kůň, opatrně poodstupte, první reakce je nevyzpytatelná? máte nastrouháno?
Tak mezi tím vším, jste si dali uvařit dvě červené řepy, (Větší), když je křenu hodně, ve slupce a loupat budete po vychladnutí, jestli je tak akorát uvařena, poznáte když do ní píchnete, stejně jako když vaříte brambory na salát, moc ji nepřevařte, oloupejte a na jemném struhadle nastrouhejte. Dámy, dají pozor na draze udělané nehtíky, barvu s řepy, již dolů nedostanete, tak chirurgům čmajzněte rukavice.
Nastrouháno všechno? Tak to děvčata pěkně smíchejte, oslaďte, osolte, dejte ocet, vše podle své chuti a vkusu, netrefím se napoprvé? Přidám cukr, je to moc sladké, tedy přidám ocet, je to kyselé, dám trochu soli, a tak stále dokola až, je to, to ono? Ochutnávat opatrně, má to grády, jak jste jistě poznaly, po té facce od manžela? Nandejte do sklenice s těsnícím víčkem a pozítří, a třeba ještě nějaký týden, pokud to k masu, váš drahý nesní hned, budete mít Ruskou delikatesu, co dělám já, dělávala moje maminka, i babička.
1a

13 komentářů: „TAKÉ NA NĚCO STÁLE ČEKÁTE ?

 1. Moje babička dělávala křen s jablkem a to byla lahoda, díky za připomenutí. Snad někde křen seženu:-) Červenou řepu nemusím ,manžela nemám, tak to nebudu zkoušet, ale možná si recept opíšu pro strýčka Příhodu:-) Děkuju.

  1. Jsem Amelie tak trochu zklamána, jestlipak všichni víte proč? Protože já nepíši o vaření, pečení, vyšívání a pletení, na to je tady mnoho povolaných, a ještě povolanějších, dělá to mnoho blogerek, tam se najde tolik úžasných návodů a receptů odborně zpracovaných a nafocených, já chci psát o životě, každodenních starostech a radostech, o svých vzpomínkách, co se dříve a jak dělalo. A z tvého komentáře mám hezký dojem, že jsi si vzpomněla na svou babičku, takže ten účel, co to mělo splnit, jsi naplnila, ty jediná. Když na blog dám třeba své kytky, nečekám na pochvaly, já si je pochválím sama, čekám, že někdo řekne a já mám fialku, rozkvetla mě líbenka, dělám to nebo tamto, jinak nežli ty a krásně mě kvete, přijď se podívat? Hezký nedělní večer Amelie.

 2. Tak tohle vypadá na fakt mňamózní delikatesu, navíc zdravou!
  Skvělá kombinace s masem, ať vařeným nebo pečeným.
  Jestli se ještě dostanu na Zelňák, poohlédnu se i po křenu i po červené řepě.

  1. Když uděláš větší množství, nebudeš tam šahat rukama, a dobře to vždycky uzavřeš, tak ti vydrží i měsíce, a není třeba sterilovat, křen sám to zařídí. Tedy u nás ne, museli by jsme se na něj chodit koukat a naši přátelé by nesměli vědět, že ho mám vždycky zásobu?

 3. Tak tuhle dobrůtku by asi měl moc rád můj manžel. On miluje červenou řepu a křen taky. Víš, Aničko, že jsem v životě syrovou řepu ani nekoupila, ani nijak nezpracovávala? Ani nevím proč. No, vlastně po přečtení Tvého článku vím. Protože bych ji koupila v supermarketu stejně jako křen a asi by to tedy za moc nestálo. Škoda. Tohle bych asi zkusila, tak přeji dobrou chuť!

 4. Hallo liebe Anna Danke für deinen lieben Besuch,ja Meerrettich hatte ich mal im Garten das war sehr scharf,da laufen auch die Tränen,ich habe jetzt Blaubeere Marmelade eingemacht und Brombeeren das ist besser wie scharf.Wünsche dir ein schönes sonniges Wochenende bald kommt der Herbst liebe Grüße von mir Gislinde

  1. Jemand mag scharf, mal süß? Wir leben im Wald und ich sammeln auch Heidelbeeren und Brombeeren, Heidelbeeren nur zamarazím und Brombeeren, ich bin kalt Saft. Dann werden auch andere, in diesem Jahr nicht einmal Heidelbeeren oder Brombeeren. Haben Sie einen schönen Sonntag lieber Gis …….

 5. Teta mi dala kdysi jako dítěti přičichnout k nějaké lahvičce s čirou tekutinou (z lékárničky), nevím, co to bylo, ale to byl kopanec! A vařené vepřové koleno, alias ovar si bez křenu (s jablkem, nebo s hořčicí) nedovedu představit.

  1. Ano Mirku, ovar a křen, to k sobě patří jako, ne nedopíši, to se nehodí, a s tou červenou řepou, je to zase něco trochu jiného a jistě by ti to také chutnalo? A ta lahvička, to mohl být čpavek, má stejný efekt, jako když tě kopne kůň? Třeba na rýmo, to má efekt, brečíš a smrkáš ještě dlouho, na rozdíl od čpavku, u křenu blahodárný, jako každý pláč.

 6. Štupování ponožek jsem měla ráda, taková uklidňující práce to byla. Ale už to dávno nedělám. Křen já ráda nemám, mně stačilo to strouhání, když byla zabijačka, tak ani nevím, jestli o něco přicházím. Zato řepu, tu jo…takové fleky a řepa, zase jsem namlsaná

 7. Taky to ještě s létem nevzdávám, přece neskončí tak rychle, jak se teď najednou zdá. Rána už sice teplá očekávat nemůžeme, ale sluníčkové dny a rozkvetlé zahrádky, bych ještě prosila. 😎
  Červenou řepu moc ráda nemám, vadí mi její sklepně-plísňový odér, ale spolu s křenem, asi o tuto „vůni“ nemusím mít obavy. Můj muž má rád ostrá jídla myslím, že by si na Ruské delikase pošmákl. 😉

  1. Pobavila jsi mě Jaruško tím sklepně plísňovým odérem, ten ona ale mít nemá, ty víš, snad? že málo co koupíme v supermarketu, hodně toho mám z „naší„ zahrady, většinu ovoce a některou zeleninu v marketu nekupuji, a když musím, cítím ten odér i z jablka, nebo hrušky, to máš pravdu, nemá tam ale co dělat!
   Že si popláču, to je jisté Jitko, popláču si ale ráda, dělám toho větší množství, má dlouhou trvanlivost, pokud se nesní? A kdysi na zabíječce, by to bez křenu nebylo ono, maminka ho dělala i s jablky, ten ale nemám moc ráda.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s