Slyšet, vidět, číst to, že jedna paní povídala?

Jak je to pro mě důležité? Nevím, asi moc ne, nenechávám sebou moc manipulovat, někdy, dnes, když situace a názory lidí, jsou v rozporu s mou zkušeností a mým přesvědčením, přemýšlím o tom, jestli nejsem mimo realitu já? Svět se tak rychle mění, i věci, co dříve bývali pro mě stabilní a neměnné, ztrácejí svou váhu pod tíhou argumentů, že tenhle můj názor je špatný, že nemám pravdu a že jsem v rozporu s většinou, zažila jsem to několikrát za život, vždycky jsem si stála za svým a neuhnula bych, (možná, snad)  kdyby mě někdo chtěl  zabít. Jsem tvrdá palice a často jsem na to doplatila?
Vedu rozhovor s jednou blogerkou, z čeho to původně vzešlo nechci publikovat, bylo by to dlouhé.
Tohle je moje, a poslední odpověď, těžko změním svůj antirasistický postoj.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Já věřím tvým argumentům o nepřizpůsobivých lidech a nepochybuji o nich, jen mám delší život a znám i jiné věci. Když nebudu mluvit všeobecně, tak před revolucí, jsi tady muslima nepotkala, cikáni, ve městě, ve kterém jsem žila, pracovali všichni, někteří hůře, někteří lépe, na místě kde jsem pracovala já, nebyl jediný který by mě nějak, něčím vadil, život vedli řádný, stejně jako ty, nebo já, ty rodiny žily kompaktně, jejich zájmem byla hudba, po večerech hráli v kavárnách, bydlení-v bytech jako každý, děti chodili do školy, čistě a slušně oblečené, ve dvaceti tisícovém městě je každý znal? Kdy a jak se vše změnilo, víme všichni a na nás všech je to napravovat, za dvacet let, se v morálce a hlavách lidí stali věci, kterým nerozumím a nechci je brát jako samozřejmé a neměnné. Jak by jsi si představovala nápravu, koncentráky? Na „morální kredit„ kohokoliv, se neodvolávej, vezmi v úvahu své zkušenosti, a to co kdo z nás kdy udělal pro změnu v lidských hlavách? Podporovat lidskost, přemýšlej o svých dimenzích života, tvých vlastních stížnostech, kdo ti pomůže, kdyby jsi spadla na dno, mnoho lidí k tomu má blízko, když nebudeme usilovat o nápravu, sami bychom se jednou mohli na tom dně ocitnout? A oni jsou na dně, všichni k němu spějeme morálně.  Pár měsíců v šedesátém osmém, tady byla svoboda, tedy se naši příbuzní odvážili k návštěvě, ze svého domova v Americe, jejich informovanost, o našich poměrech, byla neuvěřitelná, byli jsme lační informací, na Americký způsob života,  strýc tenkrát řekl: Je to země, kde jsou květiny bez vůně, ovoce bez chuti a lidi bez citu, když padneš na chodníku, překročí tě a půjdou dál. To chceme docílit, nebo co? Projevme všichni touhu, vidět víc, vědět víc, a každý za sebe něco udělat, ne o tom jen pindat !!!

34 komentářů: „Slyšet, vidět, číst to, že jedna paní povídala?

 1. Spousta lidí se teď ohání svými právy, ale o povinnostech nechtějí vůbec slyšet. Je hrozné, co se děje třeba ve školách, o tom mám trochu přehled, protože mám v rodině dva učitele. Děcka vyrůstají doslova jako dříví v lese. Dřív, když dítě něco provedlo ve škole, dostalo ještě doma nářez, teď aby se kantor bál jenom zvýšit hlas.
  Demokracii jsme vzali za špatný konec.
  Před revolucí žila u nás v ulici jedna velice slušná cikánská rodina, paní jsem měla moc ráda. Teď se skoro bojím jít pěšky do města, protože musím jít okolo cikánského (tedy romského) baráku, kolem kterého se potloukají hordy uřvaných a neurvalých děcek ve věku od 3 do 10 let.
  Romové mají výhody, o kterých se ostatním ani nesní. Je to všechno postavené na hlavu. Jsou takoví, jací jsou, nepřizpůsobiví, jejich mentalita a kultura je úplně jiná, a to nemluvím o dalších národnostních menšinách.
  Moje pocity jsou rozporuplné, Aničko, na jednu stranu bych byla ráda, kdyby spolu všichni mohli žít v souladu, ale vidím, že je to utopie, proto bych sáhla k úplně jinému řešení.

  1. Nerada s tebou nesouhlasím, demokracie není anarchie a nemají to v genech jen cikáni, každý dělá jen to, kam sahá mez, zavržení víry, zákona, a „vyššího principu mravního„ vede v konečném důsledku k degradaci, nejdříve těch nejméně odolných a nakonec všech, příkladem je Hitler a druhá světová válka. Jediným prostředkem je výchova? Žádná represe, nikdy nikoho nevychovala, jak sama říkáš o školství, mít přirozenou autoritu je možné, jen vlastním příkladem, v rodině, škole a nakonec ve státní správě. Je takových co by mohli být pro kohokoliv vzorem, tak málo, a nakonec ani ten nejvyšší žádným vzorem není, kdo to u ! KAŽDÝCH ! voleb nevěděl, pláče potom na špatném hrobě.

 2. Za dvacet let se opravdu stalo plno věcí, kterým ani já nerozumím, myslím, že je nás více. Morálka lidí se pokřivila ještě více, než byla pokřivena před 22 lety. ( smajlík vzteky bouchající do stolu )

  1. Víš Jiří, já mám ty smajlíky zakázané právě jako jeden z důvodů, aby spolu lidé mluvili, ne stenografovali své pocity, rozhovor je to, čím se lišíme od zvířat, kdyby to pokračovalo, brzy bychom na sebe dělali jen grimasy.

 3. Tohle asi bylo, je a bude…
  Ostatně jsou lidé různí nejen mezi cikány, je to zřejmě dobou, kdy lidé nemusí pracovat, tak jako dřív. Když někdo nepracoval – to prostě nešlo, byl popotahován a dělat musel.
  Doba je taková, jakou si lidé přáli…nač se divit?

 4. Zajímavá diskuse. Je to těžké. Pravda je, že cikáni jsou stále ještě někteří negramotní, ale dávky si umí spočítat dobře. Proč mají tolik dětí, když je neuživí a proč téměř každý z nich kouří, když nemá peníze. Pravda je, že je většina zaměstnavatelů nechce přijmout, ale taky není dobré házet všechny do jednoho pytle. Znám slušné cikány a líné a neslušné bílé. Je to tak. Ale jak z toho ven? Na to nepřišel nikdo už od války. Bohužel. A pochybuji, že se něco v dohledné době změní.

  1. Velice dobře, a každý víme v čem je problém, a vůbec není těžké ho řešit, kdyby každý dělal to co má řádně a poctivě, když se mě snaží někdo namluvit, že není práce, trefilo by mě, práce by bylo tolik, že by se lidé mohli ztrhat, jen není kdo by to smysluplně zorganizoval, a kdo by to opravdu a od srdce chtěl řešit. Od shora až dolů? Tam, kde se takový člověk, nebo lidé najdou, tam to funguje, je to v lidech, v jejich vztahu navzájem. a změnit se musí hlavně něco v našich hlavách.

   1. Ano, Aničko. To je to silné slovo : KDYBY, kdyby každý dělal řádně a poctivě to, co má. My se o to snažíme stále, vychovali jsme k tomu i naše děti, ale určitě ne všichni. Proto je to tak, jak to je. Každý začít u sebe – ano to je správné!

    1. Zajímavé by bylo, kdo to takhle o sobě může říci, mnohdy nevíme, co naše děti a vnuci dělají, když zavřou dveře zvenčí? My se jen můžeme domnívat a věřit. Znám vzorovou rodinu, syn nepřijde a neřekne, mámo, táto, mám milionové dluhy, neřekne jim to nikdo, protože s takovou ránou, se na návštěvu nechodí?

 5. So schön liebe Anna bin auch wieder aus dem Urlaub zurück es war sehr schön und Warm hier bei uns in Köln ist es Kalt wie im Winder kein schönes Maiwetter,ich wünsche dir einen schönen Tag und ein gutes glückliches weekend.Grüße von mir Gislinde

 6. El mundo està en constantes cambios y la gente cambia tambien en forma de actuar. Nos obligan las situaciones, los adelantos tecnologicos.
  Supongo que lo esencial de la persona no cambiara nunca, solo que nos adaptamos a muchos cambios.
  Mis cariñosos saludos para ti amiga 🙂

  1. El mundo ha cambiado para mejor, y tenemos algo que decir, algo que hago? La humanidad no es tan pobre, los activos y la dieta, pero es pobre en la compasión y el amor.

 7. Přečetla jsem článek i komentáře pod ním a musím říct, že se mi těžko píše o něčem, co „znám“ jen sprostředkovaně. Vím, je toho plná televize, hodně se o nepřizpůsobivých mluví mezi lidmi, ale kolik z nich má osobní zkušennost, Já, tedy ne. Můj muž dělával na bagru a romové byli u lopaty. Nikdy si na ně nenaříkal, naopak, ještě teď, když některého z nich potkáme se k manželovi hlásí a rádi si popovídají. Jiné kafe asi je, mít tyto lidi v domě a snášet jejich hlučné oslavy, nebo hádky. Ovšem ani s tím, nemám osobní zkušennost…

  1. Třeba se Jaruško rozhoupu a jednou povyprávím pár svých pěkných zážitků a dobrodružství, spojených s cikány v zahraničí, pohled na ně v jiných zemích a jak to kde řeší, jistě se dokonce pobavíte, jsou to starší vzpomínky, veskrze ale kladné a zábavné. Mám to podobně jako ty a vlastní zkušenost s nějakou hrůzou, vůbec neznám. Docela jsem se těšila, že se podíváš na ty fotky s Afriky a že se o tom zmíníš, jsou moc krásné.

   1. Ahá, díky za upozornění. Zvlášť na tom prvním odkazu jsem setrvala dlouho a ani zdaleka neprohlédla všechno. Je to svět a kultura nám hodně vzdálená, ale všude žijí šikovní lidé o čemž ty snímky jasně vypovídají. To, že by toto nebylo místo k žití pro mě, je jedna věc, ale poznávat jak žijí lidé jinde na světě je nejen poučné, ale i nesmírně zajímavé.

    1. Dáme-li jim trenýrky, hamburgry a cocacolu, abr ty konce. Oni nás nepotřebovali po staletí, děti měli krásné, zdravé a milované, stejně tak cikáni, v mém mládí nepamatuji, že by se cikánka zbavila svého dítěte? Děti pro ně byli vším, následně je někdo chtěl zkulturnit a teď jsou „kulturní„ podle jiných měřítek. Víra a láska již není měřítkem, dnes jsou upřednostněny jiné hodnoty života?

 8. Tady se asi trochu míjíme, jednalo se o problém přistěhovalců, kteří nejsou ochotni přijmout zákony země, do které se přistěhují a ještě požadují, aby původní obyvatelé, kterým se jejich jednání nelíbí, se vystěhovali.
  Taky se jedná o problém nepřizpůsobivých (řečeno zaobaleně, i když ve skutečnosti jsou velmi přizpůsobiví možnostem, které mají k dobru a které využívají na 200%). Jednalo se o ten problém, že když někde žiju, měla bych přijmout normy světa, ve kterém žiju, aspoň na venek. Neberu jim jejich víru nebo náboženství (teď myslím muslimy), ale pokud s tím začnou obtěžovat okolí, tak je to špatné.
  Neberu nepřizpůsobivým jejich rodinnou soudržnost (což je asi jediná věc, kterou u nich tak trochu obdivuju), ale pokud bych bydlela v sousedství takové rodiny, tak by to pro mě znamenalo doživotní peklo nebo nucené odstěhování.
  Ale vadilo mi, když jsem byla na sociálních dávkách, tak jsem nedostala ani životní minimum. Neměla jsem totiž tu správnou menšinovou příslušnost a nemá ji ani moje švagrová, která je už rok bez práce a víc jak půl roku bez příspěvků. Že zmiňuji správnou menšinovou příslušnost, je zřejmě rasistické, ale taky je to přímé pojmenování problému. Nezavírejme před tím oči.
  Nemluvím o tom, že bychom je měli bít, týrat nebo mučit. Nenavrhuji ani zavírat je do koncentráků. Ale proč mají takové příspěvky, v hodnotě několika desítek tisíc za měsíc? Proč dostávají nové byty, když si ty staré vybydlí? Proč dostávají léky zdarma? A proč můžou přijít do nemocnice bez ohledu na návštěvní hodiny, a odejít si, kdy se jim zachce?
  Proč oni můžou všechno beztrestně a projde jim to, za co by normálního člověka zavřeli nebo vystěhovali bez náhrady? A proč to došlo tak daleko, že se jich bojí úředníci na sociálkách (kteří jim automaticky napíšou všechno, co požadují) a dokonce se jich bojí i policajti?
  Nebo to tak není?
  Vidím blbě?
  Jsou to opravdu chudáci, kteří nedostanou práci a proto je jim třeba dopřát co největší luxus, aby nestrádali hladem či zimou?
  Jsou to opravdu neviiní zavrhovaní a ohrožovaní chudáci, kteří nemají kde bydlet a tak dostávají nové byty?
  Jsou to takové sociálky, že když potřebují léky, dostanou je zdarma? Bez poplatku a doplácení? (Teď se mi maně naskytují desítky a stovky seniorů, kteří žijou od důchodu k důchodu a počítají každou vydanou položku, ale o těch řeč není, ti se postarají sami).
  Protože jestli to jsou opravdu takoví chudáci, kterým křivdíme, tak je snad půjdu obejmout a dám jim zbytek peněz, které ještě mám.

  Problém Indiánů v rezervacích, problém Afričanů tonoucích v chudobě je problém, který skutečně nedovedu vyřešit. Jak?
  Žiju život, o který jsem nestála a který mi byl přidělen a snažím se ho žít tak, jak to jde nejlíp. Když na to mám, přispěju na nějakou organizaci, když na to nemám, nepřispěju nikam a stávám se automaticky sobeckou hyenou, která nemíní dát ani padesátikačku na útulek pro psy.
  Ale přitom jsem živila devět koček, z toho šest přitoulaných, a nikdo mi nic nedal, nikdo mi nepřispěl, i když jsem s tím taky měla vydání a nemalé.

  Když shrnu celý můj komentář, tak je to snůška vyjádřených názorů, otázek, zkušeností i pochybností.
  A výsledkem je, že neovlivním vůbec nic…

  1. P.S. ty otázky, co jsem v předchozím komenáři uvedla, ber spíš za řečnické, zamýšlející se.
   A k mým fotkám z Modřic… to jsem šla na kus řeči za kamoškou, ona tam pracuje, a většinou sebou beru foťák a fotím, co mě zaujme. Z Modřic do Rajhradu je to už jen kousek, asi 5 minut vlakem… proto fotka i z nádraží a pár obrázků z okna vlaku. 🙂

   1. Byla jsem se tam u vás v okolí podívat, vždyť dnes to je možné, jako bych tam jela na návštěvu, je to moc hezký kraj a městečko je také krásné, zjistila jsem že tam máte kapacitu, pana doktora světového jména, krásné památky a vůbec moc se mě tam líbilo i u tebe v práci jsem byla, třeba by tvé firmě pomohlo, dát dvě nebo tři profese dohromady, podílet se a větší propagace nežli máš, moc bych ti přála úspěch, jen mám obavy, že lidé budou v budoucnu počítat s každou korunou ještě více nežli dosud. PS (Ten vir, bývá na pozadí) žel ti již nenapíši tu adresu, vše jsem hned smazala.

    1. Možná, když půjde o odkaz, tak by šlo, poslat ti jenom odkaz?
     Nebo ho umístit ke mně na blog. S těmi viry to je záhada, vážně jsem si nevšimla, že by u mě řádil. Co to vlastně provádí? Maže ti to emaily? Nebo nejde otevřít pošta?
     K virtuální procházce – jseš šikovná, že si to hned zadáš a víš,kde a co je. Však odkaz jsi mi myslím posílala, kde se to dá pohledat. S firmou je to špatné, teda tam, kde dělám, pracují i další děvčata, někdo jako manikérka, dvě kadeřnice, kosmetička, dvě pedikérky (dělí se o dny) a masáže, to dělám já. S masážemi to fakt není tak lehké, nevím, jestli je to lokalitou nebo rukama, slyšela jsem na sebe docela příznivé ohlasy, ale pořád mi to nepřivádí nové klienty. Možná je to špatnou propagací, neumím se prodat. Nebo je to vážně lokalitou?
     Holky problém nemají, kadeřnice mají vesměs pořád plno (i když taky měly hodně slabé období), manikérka už má taky naprásknuto, i když si vyskakovat nemůže, protože spoustu peněz zase navráží do materiálu, ty gely jsou děsně drahé, nabito má i kosmetička. Takže chyba je asi vážně ve mně, nebo nevím proč. Ještě tam byla holka, co dělala zahušťování řas a nastavování vlasů, držela se z posledních sil, ale už asi bude končit, protože to je hodně špatný a ona tam vydělá snad akorát na nájem, což je práce kničemu. Chodí ještě někam na vedlejšku, aby se vůbec uživila a to samé asi budu muset udělat taky. Pustit to a hledat práci jinde je bezpředmětné, na to jsem už moc stará (podle dnešních trendů), a dělat někde, kde bych musela mít auto, abych se dopravila tam a zpět, na to zase nemám auto. Zkrátka, není to lehké a budoucnost vidím tak, že když na ni pomyslím, rozbolí mě hlava.
     No, uvidíme.

     1. Je pro mě těžké říci ti, že my s mužem jsme již dlouho v důchodu a oba stále porůznu pracujeme, i naši přátelé povšechně, si nějak přivydělávají. I u počítače, je možné si vydělávat, někdo dělá účetnictví, někdo data, statistiky, z důchodu by si nikdo nevyskočil nijak vysoko, je pravdaže nevím co je hledat práci, práce si nás většinou najde, až nám to někdy není milé, a často říkáme tak a dost, kašleme na to, už začneme odpočívat? S tím odkazem jsem ti nerozuměla, odkaz na co?

  2. Je to rozhovor o tom, co si kdo myslíme a můžeme o tom mluvit donekonečna, ať se ti to líbí nebo ne, třeba jsi to rozjetí ani tolik nechtěla, ten vztek tam ale je, má ho většina lidí a to je to, v čem tkví to nebezpečí, jeden druhého hecuje k nenávisti, xenofobii a rasismu, o tom byl ten dopis, je to záměr, vyprovokovat lidi, a v tom je to nebezpečí. Myslíš si Vendy že Londýnská, tichá ulice je o něco šťastnější, když tam začne dělat brajgl barák plný Čechů? Svět se otevřel a bude hůř, Amazonie přichází o tisíce hektarů džungle, ukáži ti to v příštím článku. Myslíš si, že tu půdu tam, co se na ní pěstují palmy pro olej, vlastní ti indiáni, ničení klimatu, drancování zdrojů a naši samolibí cikáni, to vše souvisí, ZAČNE VĚTŠÍ STĚHOVÁNÍ NÁRODŮ a když nebudeme sami sebe krotit v té nenávistné honbě, tak se v příštích padesáti letech sežereme navzájem. Já tady již nebudu, ale moje a vaše děti ano. Dnes zase čtyři zavraždění lidé v jednom domě, kam chceme s tou nenávistí bez zábran, bez víry, bez morálky, dojít? Když teď napíši něco o vstřícnosti, snaze pomoci, tak tebe a spoustu lidí jen vyprovokuji a nase.u. Opravdu je na čase se zamyslet, A TO KAŽDÝ, SÁM ZA SEBE? Ne s tím co jsi rozeslala, ale s tím projevem pana Putina, ze druhého února tohoto roku, tak s tím, co opravdu řekl, s tím souhlasím. Nenechávejme sebou manipulovat, věřme každý svému zdravému rozumu.

 9. Aničko,tady nepomůže nic,jen hodně důkladná očista.Ryba smrdí vždycky od hlavy,a pokud budou ti nahoře podporovat lidi,kteří využívají tento systém a jsou poslušnými voliči,tak se nic nezmění.Politici nebydlí ve čtrvtích,kde se dějou věci,nad kterýma i policie zavírá oči.
  Uvedu příklad:V Teplicích v Čechách žije spousta Arabů,skutečně mnoho,jsou to lidi,kteří žií v létě v parcích,ženy zvláštˇ a muži sedí na svých kobercích a probírají své věci.Jsou to lidé hluční,chtěla jsem pronajmout byt a sousedka mě prosila:prosím,jen žádné Araby,ti jsou moc hluční.Když se ,mezi nimi něco semele v pozdních nočních hodinách a někdo zavolá polici,protože lidi nemůžou spát,policie pustí houkačku už u Krušnohorského divadla nahoře,a to je pro Araby znamení,že mají zmiznout.Pak vypadá dotyčný,který telefonoval jak idiot.
  Vše je zkorumpované,zkažené,a to prosím od HLAVY.

  1. Napíši nejdříve tobě Heleno, tak přesně to myslím, jsme jen lidé a většinou jsme poslušní, když máme nad sebou jakousi autoritu. Dám takový příklad, prvobytně pospolné společnosti, chceš-li, můžeš se podívat na odkaz, nepotřebují žádné nadřazené vedení, oni sami jsou si autoritou, a to v tom, když každý z nich nevykoná to, co má, budou všichni hladovět, německé koncerny zaberou jejich půdu, aby jsme my, mohly vyhodit do popelnic tuny ovoce, vypěstovaného na kdysi jejich půdě, ve foliácích, jsou jich stovky hektarů, viditelno z vesmíru? Prosperita jedněch vede k degradaci druhých. Nepřej si slyšet, co se říká jinde ve světě, o českých komunitách?

 10. Ciao, Annamaria, carissima amica. Mai rinunciare alla propria coerenza! Fai bene ad essere legata al decorso della tua vita! Buona serata. Un amichevole abbraccio. Osv.

  1. Né si rinuncia, ci sono „l’ultima giusti“ tutto il mondo riderà di noi, e ci riderà. Per noi è un modo di dire chi ride ultimo, ride meglio.
   Non capisco alcuni tuoi articoli alla lettera, ma la situazione politica è probabilmente simile in tutto il mondo, non è vero?

 11. Počkám na další komentáře, jak na to budou čtenáři nahlížet.
  Jen mě zaujala ta poznámka – kdo je na dně?
  Náprava? snížit jim dávky na minimum, stanovit strop. Podmínit je nějakou veřejně prospěšnou prací. Klidně ať zametají chodníky, aspoň by bylo čisto. Netolerovat jim všechno. Když někoho pomlátí, že skončí v nemocnici, tak je zavřít. Nedávat jim větší výhody než ostatním. Když si vybydlí barák, ať si ho opraví, jako každý jiný člověk v této zemi.
  Co je na tom rasistického?

  1. P.S. i když chápu, že dávat jim práci, když je tolik set tisíc lidí nezaměstnaných, by bylo asi těžké… ale veřejně prospěšné práce pro nezaměstnané tady už byly. Ti lidi nedostali dávky, pokud by na tyto práce nepřistoupili. A pokud vím, tak se nejvíc propíralo, že ty práce nebyly ani placené…

   1. Neumím to ty ano, udělej petici, lidskou, hledání řešení, ne návody k nenávisti, zrovna včera na Slovensku řešili obrovskou Romskou komunitu, samospráva a jejich vlastní autority, dobře řešící problém. Nečekej že se někdo bude hrnout do nějakých smysluplných rozhovorů, většina bude souhlasit s tebou, ale i přesto nesouhlasím, to by jsme museli zavrhnout a nenávidět polovinu světa, která žije a padá do podobných podmínek, vzpomeň si třeba na to, jak jsme milovali idealizovaný film o Křovácích, víš že jsou dnes skoro všichni v rezervacích, jsou, z většiny z nich alkoholici, jejich děti by již poušť neuživila proto, že jsou tam lukrativní pozemky, skupované Evropou. Indiáni v Americe jsou v rezervacích dodnes, kdybych s tímto vývojem lidstva souhlasila, musela bych se propadnout hanbou. Návody špatných lidí k špatným věcem, jsou tak lákavé, přidat se k těm, kdo tvoří většinu, je tak svůdné, také ale mnohdy nebezpečné. Já nemyslím dno tělesné ale duchovní, ztráty zábran k činům, jež by kdysi každý zvážil, zavrhl a dnes se neštítí, nebudu to zde vypisovat, každý to zná, vidí, a často zažívá na vlastní kůži. Necítím to, že by ony děti země, nemající kulturu v genech, měli doplácet na přežranou a sobeckou nezodpovědnost světa.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s