Jsem povahou perfekcionista

Někdy se za to nesnáším, nepřipustím nepořádek ve svém domě, ve své ekonomické situaci, na své zahradě a vadí mě když je v obci a zemi ve které žiji.

Když si někdo v mém okolí stěžuje, že se mu v této zemi žije špatně, a že nemá možnost to změnit, škodolibě se usměji a jsem  zlá. Nemám ráda líné  a nezodpovědné lidi, co nedokázali za celý svůj život zabezpečit sebe a svou rodinu, hází vinu na všechny a všechno kolem sebe. V celém svém životě, jsem se já ani můj muž nespoléhala na stát, neznali jsme nějaký systém podpor v nezaměstnanosti, neznali ho ani moji rodiče, vždycky jsme se spoléhali na své ruce, na svou peněženku a na úspory, žádné půjčky ani hypotéky neexistovali a dokud jsem si na pračku neušetřila, prala jsem prostě a jednoduše na valše. Když jsem chtěla důstojně pohřbít své blízké, musela jsem s tím počítat mnoho let dopředu a nepřemýšlet o tom kde na to vezmu prostředky, až když se podobná situace namanula, a tak žiji celý svůj život.
Nemohu si vážit někoho, kdo žije jinak, ze dne na den, nepočítá s budoucností, mohu ho tolerovat, mohu být shovívavá, ale nemohu si ho vážit.
Když na kandidátce před lety byl člověk, který měl na svém dvoře nepředstavitelný binec, nemohla jsem mu neříci, jak mě chcete něčemu učit a rozhodovat za mě, když si neuklidíte vlastní dvůr? I v té nejmenší vesničce v Čechách, by si každý člověk měl uvědomit co je jeho prioritou, jestli ten kdo je a bude o mě rozhodovat je sám tak úctyhodný, jestli je jeho morální kredit čistý natolik, abych se já, nemusela stydět za to kde žiji, aby můj život tady na téhle zemi nebyl jen epizodou, zapomenutou až já odejdu, aby to co po nás zůstane nebylo jedním velkým smetištěm. Žiji postaru, i když některé vymoženosti doby využívám, k životu je nepotřebuji.
Dnešní rychlý rozvoj, ať se týká jakéhokoliv směru, je nepřiměřený, lidé jsou ke svým potřebám nekritičtí, jejich touhy a nároky neopodstatněné, zásluhy přeceněné a pýcha lidí závratná.  Pokud se tento národ ve svých představách o své moci neuskrovní, nevrátí se k rodinným hodnotám, k víře v Boha,  lásce k přírodě a lidem, nedopadne to v této zemi dobře.

25 komentářů: „Jsem povahou perfekcionista

 1. Aničko, pravda pravdoucí. Čtu, že vše podstatné bylo již řečeno. Já jsem také neměla nikdy na růžích ustláno a musela jsem hospodařit s tím, co jsem měla. A když jsem byla s dětmi pár let sama, daleko od rodiny, mohla se spolehnout jen na sebe, muselo to také jít. Žádné sousedko půjč mi, nemám dát co dětem jíst. Kdepak. Ale tomu dnes už nikdo nevěří, vše je snadnější, snad kromě hledání práce. Tam je to trochu záhul, ale kdo chce….

  1. Tvých posledních několik slov říká vše, jen jsme asi dlouho mimo realitu, tím pádem , jaš takš zajištěné, možná těžko chápu lidi, co třeba deset let nepracují a jsou na podpoře, svým způsobem pracujeme s mužem stále, a bez toho bych ani nedokázala žít.

 2. Aničko, k tomu, co jsi napsala – v článku i v komentáři Jarce – mohu říci jen jediné: ZLATÁ SLOVA.

  Napadlo mě taky, že by mladí lidé měli povinně absolvovat nějakou dobrovolnickou práci v rozvojových zemích nebo trochu dál na východ. Možná by se jim trochu srovnala měřítka a hodnoty.

  1. Teď zase pozlatím já slova tvá.
   Já osobně kdybych byla panem prezidentem, tak jim takovou stáž zaplatím, a každé rodině která má problematické děti, bych na to přispěla, a nebuď na omylu Lenko, on ten západ nemá všude na růžích ustláno, jak a v jakých iluzích dnešní mladí žijí, si občas mohou přečíst u studentů University of Oxford, na kolejích sprcha jednou týdně, jedna sprcha na patro, jednodenní vězení na samotce, v případě vulgárního vyjadřování, tři kázeňské přestupky, vyhození z koleje, někdy i ze školy, a po několikaletém financování, jdoucím do milionů, rána pro rodinu nepředstavitelná, to by naši mazánci zírali, co je řád a disciplina?

   1. Tý jo, to jsem nevěděla, i když jsem tam byla na koukačce. Nemáš náhodou odkaz? To je opravdu zajímavé, jak je Oxford přísnej.
    Jinak to, že tam nikdo nesmí jezdit autem do školy, ani kantoři, tak to je prima. A ještě postaru mají řemenem stažené knihy v košíku a drandí si tam a ten školní hábit za nimi vlaje …. Anglie je hodně tradiční.

    1. Četla jsem to u České studentky, která tam byla na stáži a slyšela od studenta, který o tom natočil dokument, dávali ho v pořadu prisma, je to obojí již déle, a opravdu si tyhle náhodně přečtené věci neschovávám, je to jen informace, co mě uvízne v hlavě.
     Sama jsem Anglii ani neviděla, vše mám odkoukané a převzaté odněkud.

     1. Děkuji, to se dá už dohledat. Opravdu zajímavé. Mohlo by se to zavést ve všech školách, úřadech a vůbec kdekoli. Myslím tím tresty za vulgaritu. 🙂 …… Sprchy bych neomezovala. 🙂

      1. Jak jsem psala, a ty i říkáš jsou to opravdu, milovníci tradic a konzervativci, já považuji za „hřích„ přestavět starou historickou budovu, na něco moderního, tak aby každý pokoj měl svou koupelnu, vím pokrok nezastavíš, nároky u nás jsou vyšší nežli je trend jinde ve světě, nikde se tak nestaví nové, jako u nás, a staré domy jsou v Anglii tradiční, můj vnuk tam byl také na stáži a fňukal, po všech stránkách, a to bydlel v rodině.

 3. Cada uno de nosotros, es responsable de formar su futuro, se logra con mucho trabajo, buena voluntad, mucho esfuerzo y amor por la familia. Gracias, querida Anna. Me gustò tu forma de pensar. Un cariñoso saludo. Besos 🙂 ♥

  1. Sí, por supuesto querida Mane. A veces no es suficiente, debe ser para dar forma a los extranjeros, y más joven.
   Hoy en día la gente de fe ztácejí, humildad y amor por ellos es muy fácil por un rato. Aquí en la República Checa, son los últimos días, la lucha por el personaje? Dios nos ayude.

 4. Zvykli jsme si na opečovávání státem a voděním za ručičku, i když se to spoustě lidí nelíbilo a volali po svobodě, teď zjišťují, že ta svoboda není tak jednoduchá. S touhou jsme se dívali za hranice, kde bylo za výlohami tolik lákadel a když ta lákadla přišla k nám, chtěli jsme mít všechno a hned. Podle mě je nejhorší zadlužení domácností, spousta rodin už nestíhá platit půjčky a splácí půjčky půjčkama až zbankrotují. Těšili jsme se na svobodu a demokracii, ale nějak to moc nezvládáme.

  1. Málokdo si uvědomí, že svoboda tkví v mé vnitřní svobodě, a jsem-li zotročen, jako člověk čímkoliv, ať je to banka, nebo špatný zaměstnavatel, nebo nezřízená touha, po čemkoliv, jsem jen otrokem ve svém vlastním těle, že i nepřiměřené nároky, mě i rodinu vlastně zotročují. Libuška měla v posledním tématu postesknutí, jak jsou lidé frustrovaní, proč je mnoho sebevražd, jaký je asi důvod? Já se domnívám že velkým původcem, je jedna velká lež o tom, jaký standard života, je jinde ve světě, nadsázka milionářských sídel, viděna našim, ČESKÝM, takříkajíc dětsky naivním pohledem, vede k pocitu méněcennosti a frustrace z nedosažitelnosti? Kdo tyhle země idealizované, a s nadsazeným pohledem jejich životní úrovně viděné, z rychlíku týdenní dovolené, na jakémsi vybraném místě, nepoznal na vlastní oči, věří v propagandu, presující do hlav pocit, nízké životní úrovně u nás, hlavně u mladých lidí i touhu M Í T, za každou cenu……. Opak je však pravdou, není všechno zlato, co se třpytí Vede to k jejich sebe obelhávání a následnému podcenění vlastních schopností. Na úkor nároků na kvalitu života, jde dolů obrovským tempem, vnitřní pocit uspokojení z práce, a niterný pocit radosti, že jsem si koupil něco za svou práci, která mě těšila a mě že teď těší to co mám, a také že si těchto věcí dovedu vážit a jen tak lehce se jich nevzdávám. Morálně shrnuto, lehce nabil, lehce pozbyl a to cokoliv, vlast, víru, lásku, pana prezidenta, nebo ledničku, vše se dává na stejnou hromadu. A kvalita života to je to poslední, co lidi zajímá?

   1. Aničko, přesně jsi to vystihla. Svoboda spočívá hlavně v té naší vnitřní. V našem sboru Církve bratrské, zpíváme písničku – Volný jsem, v Bohu svém ….
    Věřit v Boha neznamená, jak si mnozí lidé myslí, jen v samé zákazy a příkazy, ale to, že nemusím dělat to, co dřív. Nemusím závidět, nemusím mít všechno co vidím, naopak, když vidím, že se má druhý dobře, tak mu to ze srdce přeji. Lásku, klid a pokoj, v supermarketu neprodávají. 😉

    1. Je to moc hezká myšlenka, já jsem milovala a stále miluji Jana Pavla, je to velký pastýř, hlavně mu patří má úcta, za jeho velkou snahu sjednocení víry celého světa. To aby se lidé na celém světě nepronásledovali pro svou víru, a nakonec došli k poznání, že všichni jedno jsme, Bůh je jediný, a nás všech.

  2. S tou nezřízenou touhou po hmotném majetku (i když zajištění jako takové je pochopitelné) máš pravdu. Všímám si třeba v pořadu Prostřeno, že mnozí otipovávají bydlení soutěžících a každý druhý tipuje na nový domek, nový byt, nově zařízený. Ve spoustě tipů mají pravdu, skutečně je tam vidět hodně nových bytů, ale překvapuje mě to mírné opovržení, když zjistí, že hostitel bydlí ve starém domě, nedejbože se starým nábytkem! To jsou pak hlášky typu „tady bych nechtěl bydlet“.
   To jsou lidi, kteří nepoznali strádání a všechno dostali ihned – ať naservírováno od rodičů, nebo na úvěr. Že ten úvěr přeplatí o dobrou třetinu, nad tím nepřemýšlí – hlavní je, mít všechno hned.
   I když zastáncem bezhlavých půjček nejsem, nikdy nevím, kdy ji budu potřebovat. Zatím jsem občas využívala prodej na splátky, většinou u praček, televizí a počítač jsem taky měla na splátky. Ale to se zas nepřeplatí tolik jako u hypoték.
   Brát si půjčku na dárky nebo půjčku na dovolenou mi připadá nemyslitelné.
   A navíc, hloupé.

   1. Nezavrhuji to, co je vymožeností doby, neodsuzuji nikoho, kdo je užívá s rozumem, plánovitě a pro radost rodiny, dokonce si myslím, že je to velké plus, protože život je krátký, alllééé, a to je to ? Je-li to pro radost a pro štěstí, nebo pro oči druhých?
    A potom je tady ta další alternativa, jak žít, někde kde není práce, jsou malé děti, nepředvídané události, hroutící se rodiny a závist je na světě, proč já nemám ani na slušné jídlo a někdo má miliony, a zlo bere do ruky svou hůl moci, a útočí ? Každý den s tím bojuje mnoho lidí, je těžké říci, uskromněte se ve svých nárocích, to co vidíte není pravda a život, je to jen divadlo, určené k povzbuzení trhu, život je o něčem jiném, mě je milejší člověk, který pohladí svou kočku, nežli propagátor dlouhých nehtů, které ten, co opravdu pracuje, vaří svým dětem každodenně jídlo, hrabe se denně v zemi na své zahradě a poctivě pracuje, N E M Á . Jsou věci v dnešní době, které je potřeba mít, a potom ty co nepotřebuji ale chci mít, tak to je v životě se vším, musím přidat na tempu, umí li dnešní lidé rozlišit, co bych mít měl a co mít chci, to je potom věc nadstandardní a já musím vyvinout nadstandardní úsilí, nebo si je odříci, nebudou-li děti od dětství vychovávány k tomuto myšlení, budou vše chtít bez námahy a úsilí. Důležitá je sebeúcta a sebevědomí, když něco chci, musím pro to něco udělat?

 5. Nevím jak to cítíte vážení blogeři, SYSTÉM ZASE DOSTÁVÁ ZABRAT, já s ním, reklamy mě zahubí, pokud tyhle přestavby budou pokračovat, ve prospěch komercionalizace, smažu všechny své blogy !!!

  1. Pokud tě to nějak uklidní, já žádné reklamy nevidím. 🙂

   Ale zase, z něčeho ten prostor a údžbu systému musejí platit, ne? 🙂

   1. To jsem blázen? Já je vidím i u tebe, šíleně mě rozčiluje jak tam naběhne reklama a já zrovna píšu, poposkočí to o to okno s reklamou a vymaže se všechno, a to i u tebe a navíc se mě to přehazuje do blogspotu, ačkoliv ho vůbec nemám a nikdy jsem se tam ani nepřihlašovala?, Zatraceně, to vypadá na virus, a to to mám jištěné snad i zezadu. cha chá. Jaký používáš prohlížeč Lenko, já Google Chrome, ale mám reklamy i na exploreru. děkuji za informaci.

    1. Jůůůů, já nevěděla, že tam mám taky reklamy. !!!
     Mám blokovaný reklamy nějakým programem přímo v počítači, ale nevím ani, jak se jmenuje.
     Jinak používám Mozzilu Firefox.

   1. Určitě jsem na Google zaškrtla nějakou blbost, to zase bude dílo to najít a zlikvidovat, mám to tam stále, všude, dokonce i v poště !!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s