Křišťálová krása

 Češi bývali ÚCTYHODNÍ, a mistři

 

Už zase nemám o čem psát, tedy budu mluvit o tom jací jsme my Češi bývali mistři, a jaké ty naše výrobky měly ve světě jméno. U nás vyrobený porcelán, to byla světová značka a královské , ba i sultánské stoly zdobil náš křišťál, broušené sklo, nebo zdobené Železnobrodské, olovnaté, buďto s plastickými květy zdobené, nebo rubínové, vybroušené na křišťálový podklad, to bývaly skvosty, a svět by nám kdysi ruce utrhal, kde tyto krásné výrobky jsou? V obchodech je vidět cizí náhražky, u kterých se podotýká nedávejte do myčky, a když to uděláte, ozdůbky mizí jakoby kouzlem? Ukáži vám několik starých krásných kousků, co jsme my Češi uměli, a to již hodně dávno. 

54

Jistě to stále ještě umíme, a možné je že se naše ekonomika zase upamatuje na tyhle staré tradice,  nástupci těch co to ještě nezapomněli, se hodně rychle začnou učit od starých mistrů, dokud jsou ještě naživu, a mohou je něčemu naučit, protože ztratí li se naše tradice, bude to navždy, řeknete jsou jistě sepsány nějaké postupy, a snad jsou i dobře uloženy ty receptury a návody, to jistě ano ale kumšt, fortel a láska k takové práci, se vyčíst nedá, protože je to spíše umění, strojové výrobky dělá celý svět, má na to lepší zařízení ale lepší mistry to určitě ne?

A že to bylo krásné sklo a porcelán co naše babičky opatrovali, jako oko v hlavě to mě jistě děvčata a „kluci„ potvrdíte tyhle pobabičkovské kousky, bych tedy myčce nesvěřila, i když vím že to byla poctivá a fortelná práce, vy jistě také ne?

Máme ale i jiný křišťál.

Také v tuto dobu vzpomínáte a přemýšlíte o tom?

Co všechno je v téhle zemi ten křišťál?

Na dnes již historické věci a výročí, abych nemluvila jen o věcech triviálních, dnešní předvolební střetnutí ve mě vyvolalo i vzpomínky na dobu minulou, na probuzení národní hrdosti, jak my Češi, se umíme vždy, když o něco jde semknout, a i být hrdiny, PODÍVEJTE SE,  co říkají  někteří známí lidé v projektu: HOŘÍCÍ KEŘ:  ODKAZ

J. Palach

22 komentářů: „Křišťálová krása

 1. Anni to je nádhera. A pořád ji ještě vyrábíme, prodejna v Brně na rohu Masarykovi a Josefské naproti nádraží je ale pěkně drahá. Kupuju tam semtam dárkové číše s čísli k výročí, dává je pak jako dárek ke kulatinám můj sentimentální táta našim příbuzným, z ručky do ručky ta pozlacená krása putuje k oslavenci. On sám jich pár dostal- ale myslím, že ty jsou madeinchina, to bych mu ale raději neříkala :-D.
  Nemívám migrény, ale minulý rok mě skutečně bolela poprvé v životě hlava, ten nápis jsem ještě neoddělala. Přátelství, práci, pomoc, všichni po mě najednou chtěli všechno hned, hned, hned, a jak to zkazím podruhý, neuznám jednou chybu, nebo se nedejbůh té potíži zasměju, co pak mám co dělat na vedoucí pozici.. děsivý pocit, vážně. A teď abych zase hledala práci.. uhm, to je vše, krátký pocit velmi horkého léta. Stačilo, děkuji a už je mi líp 😀

  1. S těmi kopiemi máš velkou pravdu, zaplavují celý svět, a zdaleka to není naše ČESKÉ SKLO a PORCELÁN.
   Jsme většinou lidičkové, co hledáme nějaké vypsání se, z toho co nás, buďto trápí, nebo baví, a najdeme-li spřízněnou duši, chytneme se, stejné je to u mnoha z nás, čteme, mnohdy povrchně, bez znalosti souvislostí a komentujeme? nejlepší je mít okruh lidí, u nichž si tvoříme nějakou osobní vazbu, a takové musíme nejdříve najít a poznat, stane-li se to, je to příjemné, nebo to někdy působí rušivě a jako když nám někdo skáče do řeči, a nic o nás neví, pokud se to stalo a já to udělala, tedy se omlouvám, čtu, mnohdy i starší články na blogu, a dokonce je komentuji, omlouvám se.
   Většinou se k lidem kteří mě nezajímají, nebo mám pocit, že jsou nad mé schopnosti s nimi komunikovat, nevracím, když se mně někdo líbí, čtu i píši, a jsem i ráda, když je to opětováno, poznáváme se, třeba i sbližujeme, nebo někdy také rozcházíme, tak jako v životě, zásadně nechodím někam písnout za bodíky. Budu moc ráda, budeš-li se vracet. Dobrou noc a hezký nový pracovní týden tobě, já již nemusím, jsem již babka v penzi.

 2. Konečně můžu otevřít komentáře a psát, poslední týdny mě hrozně zlobil počítač. Porcelán i sklo jsou nádherné, nádherné kousky. Je to kumšt a fantazie a taky pečlivost. Taky mám doma pár kousků, i když možná ne až tak vzácných, ale pro mě ano – dvě sady skleniček, co kupoval můj táta a zbytek svatebního čajového servisu po mamce, chybí tam už pokličky a není to všechno, ale co je, to je.
  Taky je nemíním vyhazhovat. Co s tím udělají, až tu nebudu, nevím, ale tuším.¨Jenže, to už nebude moje věc…
  Škoda pozavíraných porcelánek.
  A do myčky bych takové věci nedávala!
  K Hořícímu keři – vidívám upoutávky na HBO, za chvíli tam pojede i celý film. Jen si říkám, jestli by se Palach upálil, kdyby viděl, kam jsme se s celou demokracií dostali. Možná by změnil názor i své konání.
  Ale to je jen teorie… co se stalo, stalo se.

  1. Milá Vendy, jsi na omylu, to nezlobí tvůj počítač, to předělávají svět, a to jak ho předělávají, se líbí moc málo lidem, já už neumím vlastně ani napsat psané slovo, nejde mě nic a nikde, změny jsou tak všeobjímající a souvisí propleteně se vším, že na to můj starý mozek nestačí,
   Tady v blízku, jsme mívali slavnou porcelánku, má muzeum na tamním zámku, ten talířek s hrnečkem tak to uměli tady? Jednou o tom, jakou krásu tam uměli dělat napíši, dnes dělají jakési pekáče, dostala jsem jeden darem, a hned při prvním pečení, jsem podlila maso a ten zázrak se rozletěl, do všech světových stran.
   Hořící keř: Tedy ten odkaz dole, není jen upoutávka na film, je to i dokument a rozhovory.
   To ostatní, včetně názoru na dobu, je v nás a na nás, ale to bych se neustále opakovala, tedy Vendy, mám radost, že jsi tady u mě, Díky

 3. Mám pár kousků, obyčejných sice, ale krásných, a používám je rád a zdaleka ne jen při slavnostních příležitostech.

  1. Jééééé, to mám radost, a vzácnou návštěvu. Víte pane Čerf, já čtu ráda vaše komentáře, a teprve nedávno se mně poštěstilo, že vaše stránka šla odkliknout, věřte že jsem potěšena. A sklo, to je taková zástupná myšlenka za to, co vše je vlastně, ten ČESKÝ KŘIŠŤÁL? Zdravím

 4. Petit coucou pour te souhaiter un excellent
  week-end mon amie Anna

  Il fait toujours aussi froid, mais le soleil commence
  à pointer son nez ☺☺

  De nouvelles chutes de neige prévue ce soir et demain

  J’espère que tu échappes à ce temps 🙂

  Bisous tendresse

  calinous de ma Louve Laika et chatounets

  ☺☺☺ A Lundi ☺☺☺

 5. Was für tolle Sachen liebe Anna sehr schön.Bin wieder in Köln,auf den Strassen lag zum Glück kein Schnee,aber hier ist es noch sehr Kalt.Wünsche dir ein schönes glückliches Wochenende und liebe Grüße von mir Gislinde.

  1. annapos
   Ich fragen darf? Unsere Grüße sind formal? Ich lese Ihre Artikel, die mich interessieren. Gis einen schönen Sonntag …
   Für uns in den Bergen ist der Winter schön, viel Schnee und blauer Himmel. Ein schönes Wochenende, liebe Gislinde

 6. Ano, také ráda vzpomínám na ty krásné „kousky“, pamatuji se, když jsme dřív jezdili častěji do K.Varů, jak tam cizinci prahli po tomto skle. A co dnes? Škoda to je a velká. Já mám dodnes ještě ve stěně ten talíř „Tři Grácie“ a pořád je mi ho líto likvidovat. A mně se ten odkaz neotevřel, dnes to nějak blbne, zkusím později. Krásný víkend, Aničko!

  1. Ani já nelikviduji, staré věci nepoužívám, jsou to lapače prachu a zdroje práce, několikrát mě muž říkal, že to zabalíme do krabic, dáme na půdu, a bude méně věcí na úklid. Ten dokument opravdu stojí za shlédnutí. Pěkný víkend Libuško

 7. Bonne fin de semaine mon amie anna

  Comme le temps est toujours aussi froid
  et qu’on annonce à nouveau des chutes de neige
  je te propose de regarder un bon DVD ☺☺

  Bisous tendresse
  calinous de mes zamours

  Martine

  merci ma chère amie pour tes passages et jolie vidéo

  1. Pour nous, il est aussi froid, beaucoup de neige est belle, l’hiver conte de fées.
   Je souhaite à vous et tous les êtres chers dans votre quartier, bon week-end, et amusez-vous avec les animaux. Anna

 8. Taky doma opatruji pár kousků starého porcelánu a skla, které jsme dostali po manželově babičce. Jeden čas jsem se různých „serepetiček“ a lapačů prachu zbavovala, ale těchto pár kousků bych se jen tak nevzdala. Je na nich vidět poctivá řemeslná práce, žádná sériová výroba.
  Na Jana Palacha vzpomínám, nepřála bych si, aby někdy někdo jeho čin zopakoval a takto se zapsal do našich dějin, ale stalo se a nám nezbývá, než poděkovat a nezapomenout.

  1. Napsala jsi to velice krásně Jaruško. Je to také náš křišťál. Doporučuji jak dokument, tak i upoutávku na film shlédnout, jsou tam rozhovory s několika lidmi, o té době, moc zajímavé názory.
   Určitě, až ho dotočí nenechám si upomínku na tento vzácný čin ujít, a že to národ probudilo, není pochyb, vzpomínáme s úctu, stejně jako ctím Jana Husa, a to že pravda vítězí i v našem národě.
   Zkoušela jsem to spustit na I. exploreru, nejde to, já mám prohlížeč Google chrome, na stažení mám odkaz: Google Chrome: https://www.google.com/intl/cs/chrome/browser/?hl=cs&brand=CHMA&utm_campaign=cs&utm_source=cs-ha-emea-cs-bk&utm_medium=ha

   Nebo je dobré, KDYŽ SE COKOLIV POMALU NAČÍTÁ, že se stránka aktualizuje pomocí kolečka s šipkou, na liště nahoře. když na něj ukážeš myší, je tam napsáno( načíst tuto stránku znovu), TAK KLIKNI. Přeji ti Jaruško pěkný víkend.

   1. Včera, jsem viděla rozhovor s režisérkou třídílné série Hořící keř, na Primě, v Show Jana Krause, takže mám skvělou upoutávku a pozvánku na film ze zdroje nejpovolanějšího. Na tvůj odkaz, jsem se zatím nedostala.

    1. To je škoda Jarko? Určitě by se ti ten dokument líbil, nevím kolik let ti bylo v šedesátém osmém, mě to říká hodně, jsou tam rozhovory s dvaceti lidmi na videu, biografie těch dotyčných, tedy je to opravdu dost velký program, načítá se to dlouho i mě, je tam například, S. Zindulka, Kamila Moučková, Jiřina Šiklová, Madeleine Albrightová, a další zajímaví lidé, kteří mluví o té době……. Tak věřím, že někdo třeba bude mít trpělivost a podívá se. Zdravím Jaruško a přeji hezkou neděli. Anna

 9. Myslím, že dnes by jste měl důležité věci říkat. Jedná se o mistrovské umění.
  Úžasný.
  Teplé pozdrav.
  Chci příteli Anna ♥

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s