Tříkrálové

Den tří králů? je tak mnoho říkající, jen nám věřícím ukazuje jak jít za světlem, za hvězdou, a obracet oči tam nahoru. 
Mnoha dalším lidem říká něco, o kultuře, té starší tedy, třeba o Večeru tříkrálovém, veselém, zápletkami protkaném, a láskou slazeném příběhu Wiliama Shakespeara. A tedy i mě něco říká o tradici v naší rodině, že o „třech králích by se mělo vygruntovat a ukončit vánoční výzdobu, a opět pomyslet na svou duši, potěšte ji dárkem pro potřebné: TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA
Začít se těšit na čas radovánek, my tedy maliny nezralé máme za sebou, ale mnoho babiček začne myslet na to jaké pořídí vnučkám šaty do plesu, u nás se to tak říkalo a říká. Jdeme do plesu, moc jsem se za mlada na tuhle dobu těšila, a co vy přátelé máte hezké vzpomínky, podělte se o ně s ostatními, co za tříkrálovou tradici držíte vy doma, a jak tento svátek oslavujete, doufám že se radujete, z podle pranostik delšího dne, že ne jako já v dnešní době úklidem? 

Bývalo zvykem, že děti a mládež chodili na tříkrálovou koledu, málokde se tento krásný zvyk ještě udržuje, napište kdo to ještě znáte a jak se to u vás slaví? 

Chomutovem projedou v neděli Tři králové   ODKAZ

publikováno: 2.1.2013, kategorie: Festivaly, slavnosti, autor: Martina PelcováChomutovem projedou v neděli Tři králové V neděli 6. ledna, v den který ukončí vánoční svátky, projde jako tradičně Chomutovem Jízda Tří králů. Průvod Kašpara, Melichara a Baltazara na koních vyrazí ve 14,00

hodin ze skazenu Stará ves v Podkrušnnohorském zooparku v Chomutově.

Tři králové se svým průvodem se nejprve ve 14,00 hodin pokloní Ježíškovi ve skanzenu Stará ves. Poté se vydají na chomutovskou radnici zazpívat Tříkrálovou koledu vedení města a popřát v novém roce všem lidem dobré vůle. Průvod bude cestou vybírat příspěvky do Tříkrálové sbírky Charity České republiky.

Tri_kralove2

Zdroj: commons.wikimedia.org
Příchod králů k malému Ježíšovi
ODKAZ 

Jiný kraj, jiný mrav

V Čechách 6. ledna koledníci v bílých pláštích chodí od domu k domu a přináší požehnání. Na dveře kromě letopočtu křídou kreslí křížky a písmena K, M a B. Nejedná se o iniciály jmen, ale o zkratku hesla Kyrios mansionem benedicet. Česky Pán žehnej tomuto domu.

Většina českých domácností by svátek nebýt každoroční Tříkrálovské sbírky vůbec nevnímala. Protože se ale Tři králové považují za konec Vánoc, řada lidí například odstrojuje vánoční stromeček. Naopak je tomu třeba v Mexiku a Španělsku, kde jsou to až Tři králové, kdo přinese vánoční dárky. Nepřijíždí na koních ani na sobech jako Santa Claus, ale na velbloudech. Některé děti velbloudům každoročně chystají i pohoštění – trávu. V Dominikánské republice ji děti dokonce schovávají pod postel.

Bible

Zdroj: commons.wikimedia.org
O mudrcích, kteří přišli do Betléma, se dočteme v Bibli

Ve Francii a Belgii se na Tři krále sejde rodina nad koláčem, který v sobě ukrývá fazoli symbolizující Ježíška. Ten, kdo najde fazoli ve své porci, stává se králem. V New Orleans a Louisianě také jedí koláč. Tentokrát s malou panenkou. Její nálezce je však zavázán ke koupi nebo k upečení koláče příštího.
Kdyby vás však nezajímalo téma, klikněte si na jinou moji stránku, je tam dobrý odkaz na  téma:  KLIK

Klaus: Hrozí nám světová vláda, zánik demokracie a nová totalita

Nebo vtipný článek paní Jolany 88: KLIK

CENAP hledá lékaře

 

Centrum naděje a pomoci (CENAP) hledá praktického lékaře či lékařku do své ordinace. Požaduje od něj úctu k životu, ochotu k oběti, schopnost naslouchat svým pacientům a současně ochotu se dále vzdělávat.

Podrobnější informace:

V brněnském Centru naděje a pomoci na Vodní 13 máme vybavenou ambulanci pro praktického lékaře, smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, ale od Nového roku nemáme lékaře či lékařku. Proto  hledáme odborníka, který společně s námi si váží života od početí po přirozenou smrt, který je ochoten na tomto poli společně s námi pracovat.

Pokud máte zájem o práci u nás, těšíme se na Váš profesní životopis .

Více o naší organizaci je na www.cenap.cz.

MUDr. Ludmila Lázničková

20 komentářů: „Tříkrálové

 1. U nás se každoročně pořádají tříkrálové sbírky, ale do naší ulice zatím nikdy Tři králové nepřišli. Na charitu přispívám pravidelně přímo z účtu a ještě mimo. Chodí mně tolik složenek, že by mi nestačil důchod. Stoprocentě ale nevěřím tomu, že se peníze dostanou k potřebným. Když byly u nás před lety velké povodně, poslali jsme na Červený kříž docela slušnou částku a později jsme zjistili, že účet někdo vytuneloval. Tomu říkám hyenismus!

  1. Musím ti Hanko říci že to je věc, kterou mám vnitřně vyřešenu, nejlepší je vždy přímý dar, raději podaruji deset žebráků, nežli přispívat na padesátitisícové platy, různých nadačních pracovníků, nemyslím si, že například zrovna charita, by si sama sobě uzmula nějaké velké procento, ale každá tak rozsáhlá sbírka, má jistě svá úskalí. Jsou různé ismy, ze kterých se chce člověku zvracet ale je to naše věc, jak se k čemukoliv postavíme, hlavně nedržet hubu a krok? A jak si vybereme prostředníka našeho milosrdenství, komu dáme do ruky dar, který si většinou odtrhneme od úst.

 2. Já se také bohužel nemám čím chlubit, co se u nás dělo nebo děje na Tři krále. Jen význam těch tří písmen, napsaných na dveře, ten znám, četla jsem o tom někde, Vím, že dřív tady chodily děti jako tři králové a když nedostaly peníze, tak cukroví a čokoládu zahazovaly. Teď už dlouho nic. Je ticho a ani dnes odpoledne jsme ani v Mostě nikoho nepotkali, kdo by nám připomněl, jaký je dnes den. Vánoční výzdobu už mám uklizenou a také trošku vygruntování po svátcích.

  1. Vlastně vše, co jsem mohla a chtěla říci jsem už řekla, to co popisuješ, si pamatuji z Kadaně, z paneláku, dělo se to za komoušů, i na velikonoční pondělí, s vajíčky jsem si dala velkou práci, a děti jimi házeli o zeď, neúcta k hodnotám, se bude zmenšovat, jak bude přicházet nedostatek, a děti budou vděčnější a skromnější, přijde doba, že se zase vrátí láska a úcta do naší země. Já tu víru mám.
   Včera jsem poslouchala Mons. Jan Graubnera, řekl něco v tomto smyslu “ cesta tunelem se nám může zdát temná, na konci je ale světlo, musíme však jít přímo, odbočit nelze, hrozí rozbití hlavy, po vyjití z tunelu uvidíme opět slunce, modré nebe, a uslyšíme zpívat ptáčky„

    1. Dívám se občas na televizi Noe, je to moc klidný, křesťanský a poučný program, mám ho moc ráda, a tam jsou podobná, krásná rčení běžná.

 3. U nás chodí na Tři krále děcka v doprovodu jedné dospělé osoby. Tříkrálový zvyk tu byl dřív, než se z toho udělala celostátní sbírka (i když o cílové adrese těch vybraných peněz mám své pochybnosti). Píšou na dveře K+M+B – a letopočet. Vidíš, já vždycky myslela, že je to Kašpar, Melichar a Baltazar.
  A ono je to Kyrios mansionem benedicet!
  Vždycky se tu dozvím něco nového…
  Pěkný večer Tříkrálový!

  1. V případě, že bych nemohla věřit ani charitě, musela bych přestat věřit čemukoliv na světě, nějakou víru si uchovat musím. Loni jsem se setkávala s mlčením, nebo i s negací, kdykoliv jsem napsala někam, něco souvisejícího s vírou, mám pocit, že se to zlepšuje, že lidé vidí, že ta cesta po které jdeme, není zrovna ta nejlepší, a víru nutně potřebujeme, i kdyby to měla být, jen třeba víra v lepší budoucnost. Děkuji za přání Vendy, ať myslíš ten církevní, nebo ten s panem Shakespearem, oba takové večery, by mě potěšily, myslím že i tebe.

 4. U nás ve městě již několik let chodí soused se dvěma, třemi dětmi, zazpívají nám koledy a napíšou vysvěcenou křídou nade dveře K+M+B. Já jim dám pár cukrátek a nějakou tu papírovku do pokladničky.

  1. To je hezké, nezapomenout, kdo jsme a na své kořeny, vzpomínat a udržovat zvyky předků, se dnes moc nenosí, někdo moudrý řekl, kdo zapomíná na minulost, nemá budoucnost. Ty nové tradice jsou zářivě svítivé, to ano, moc vnitřního pokoje však lidem nedávají. Děkuji Mirku za návštěvu, přeji hezkou neděli….

   1. Bohužiaľ, všetky pekné zvyky postupne zanikajú, hlavne vo väčších a veľkých mestách. Pomaly ale iste svoje tradície posúvame do zabudnutia a mladí už teraz nevedia o čo vlastne ide… Je to škoda… Zdravím, prajem pohodový deň a samozrejme celý nasledujúci týždeň! ☺

    1. Pravděpodobně, je to hlavně naše vina, sedneme si s nimi k televizi, a považujeme to za příjemně trávený volný čas, přiznám se, že často jsem to i já dělávala, pokud jsem , třeba u filmu, o kterém jsem nechtěla, aby si děti udělali vlastní mylný úsudek vedla jakýsi výklad, velice je to obtěžovalo, tedy jsem zmlkla, dokud jsou vnuci a děti malé, dáme jim nejvíce, hrou přijímají hodně vědomostí, před pubertou, v ní a po ní, začneme být bezmocní, je nezajímá minulost, a my jsme na jejich budoucnost slabí, a bezmocně zmlkneme, když je nám řečeno, tomu nerozumíš babi.

 5. Přeji Aničko vše nej,nej, v tomto roce 2013!
  Děkuji za poučení, co se týče K+M+B. Nevěděl jsem to. Sice jsem od dětství navštěvoval bohoslužby, ale v církvi Českobratrské evangelické.
  A pokud se týká Tří králů, tak to oslavíme v neděli už tradičním tříkrálovým koncertem u p. Marie Sněžné v Praze.
  gaudiumpraha.org/pozvanky/Pozvankatrikralova.doc

  1. Škoda pane Oto, že mě ta pozvánka nejde vložit, určitě bych to udělala, aby tu radost s hudby F. X. Brixiho, a zpěv smíšeného pěveckého sboru, si užilo mnoho lidí, JE MNĚ LÍTO, ŽE TO MÁM DALEKO. Napíši ale, že je to kostel: PANNY MARIE SNĚŽNÉ
   JUNGMANNOVO NÁM. PRAHA1

 6. U nás se Aničko, nikdy na Tři krále nic neslavilo a kromě toho úklidu vánoční výzdoby nic vyjimečného nedělalo. Vyrůstala jsem v ateistické rodině a když jsme se šli o Vánocích podívat s maminkou do kostela na Jesličky, můj taťka důstojník, nás čekal venku. Musím se přiznat, že do dneška jsem si myslela, že ta tři písmenka psaná svěcenou křídou nad dveře, jsou iniciály tří králů, vždyť přesně sedí na jejich jména. Takže jsem díky tobě, zas o něco chytřejší. 😉

  1. Já vím, jak to dříve chodilo Jarko, na vsi, trochu jinak, nepamatuji si že by jsme někdy neměli na dveřích napsaná ta tři písmenka K+M+B, až do doby, kdy jsme šli žít do města?
   Jsem ráda, že se vrací tato humánní věc (sbírka), doma toho maminka dělala hodně, peklo se koblih, jako pro regiment, oříšky a jablíčka jsme mívali svá a tak se rozdávali ve velkém a tříkrálově se podarovávali děti, i nějakou tou korunou, ty co to potřebovali, tedy třeba na botky. Ve městech se to potíralo, jako vše co se týkalo víry.
   Když se měla jedna z mých dcer vdávat, svatbu jsme dělali doma, na vsi, přišla nás moje kamarádka, co to dostala za pracovní úkol, přemlouvat, aby jsme nedělali svatbu v kostele, rovnou říkala, vím, že nemá smysl vás přesvědčovat, a také nemělo, ke kostelu se přišlo podívat tolik lidí, že to vypadalo jako demonstrace?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s