Meze fantazie

Dlouho jsem nic na toto téma nesesmolila, fantazie jako knížka, nebo povídka?

Já osobně mám moc ráda ty, u kterých nepoznáte jestli to je pravda vědecky podložená, nebo si někdo, jen tak pouští pusu na špacír, a tak moc ráda bych věděla, odkud, až kam mohu těmto teoriím věřit. Často si říkám, vždyť je to přece jedno, chleba levnější nebude, a tak když tě to baví, tak si v tom klidně, bez závazků šťourej.
Puma Punku,  La Paz, Bolivia  : Město doby kamenné?
NEJEN TO CO JE ZŘETELNÉ NA POVRCHU.
Ale hlavně to co je pod ním, mě velice zajímá, oni totiž ti dávnověcí stavitelé, měli kanalizaci a spoustu jiných moderních vymožeností, o kterých my si myslíme že je to novodobý vynález. Některé pozůstatky staveb, když se na ně díváte, vám budou připadat, jakoby spadl panelák, různé prefabrikované díly, jsou podobné našim novodobě obráběným kusům, nebo odlitkům, z jakési hmoty snad podobné betonu, s velikou přesností, zapadajících dílů a spoustou záhadných prvků, neznámo k čemu sloužících.

Fakta Wikipedie:

Pumapunku (též Puma PunkuPuma Pumku nebo Puma Puncu) je významné jihoamerické archeologické naleziště monumentálního chrámového komplexu, jedna ze součástí místa Tíwanaku u stejnojmenného města na západu Bolívie. Název Puma Pumku znamená „dveře pumy“. Leží zhruba 3800 metrů nad mořem, na souřadnicích 16°33′42″ jižní šířky a 68°40′48″ západní délky, v oblasti, které vládla civilizace Inků.

Komplex Pumapunku se rozkládá na obdélníkové terase o rozměrech zhruba 167 × 117 m a váží 450 tun. Součástí je mnoho monolitů, největší z nich má 871 × 517 × 107 cm. Materiál je diorit, který se vyskytuje v lokalitě poblíž jezera Titicaca, vzdáleného asi 15 km.

Nad tím, jestli tento komplex s tak vysokou technologickou úrovní dokázala vyrobit civilizace, jež neznala například ani písmo, zůstávají pochyby: monolity vynikají pravými úhly, rovností povrchu a úrovní zpracování, které se stěží dokáží přiblížit současné moderní technologie (např. technika řezání kamene, která byla použita, je dokonalejší než dnešní řezání laserem, který vlivem nadbytečného tepla vytváří na povrchu dodatečné nerovnosti). Některé kamenné bloky též disponují pravoúhlými konkávními prohlubněmi, rovnými rýhami a liniemi pravidelně vzdálených děr velmi přesvědčivě naznačující stopy mechanizace. Velikost chrámového komplexu zase vyžaduje pokročilé znalosti logistiky a plánování při stavbě. Doprava materiálu na místo, u níž historici předpokládají techniku valení kamenných bloků po kládách, naráží na to, že v této nadmořské výšce neexistuje vegetace stromů. Fascinující jsou též takzvané kameny H, vyrobené v totožných rozměrech, jako by sériově.

U doby vzniku neexistuje jednohlasný souhlas. Převládající názor, podpořený „uhlíkovou metodou“, určuje stáří místa do let 536–600 n. l. Tento odhad provedl v roce 2002 archeolog Alexej Vranič. Co mluví proti, je brána Puma Punku, též známá jako brána slunce, jež je pozicována a orientována s ohledem na jižní oblohu před 14–15 tisíci let (mimo jiné v souladu s jevem známým jako precese zemské osy). Tuto teorii zveřejnil německý badatel Arthur Posnansky v roce 1995.

Chcete-li vědět více: http://www.cez-okno.net/clanok/duchovne-miesta/ruiny-puma-punku

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

13 komentářů: „Meze fantazie

 1. Nemuseli mít počítače ani mobily, a stejně byli na vysoké úrovni. Jenom jinak, než mi.
  A na rozdíl od nás, oni za sebou zanechali zajímavé stopy.
  Co zbude po nás? Skládky. Jaderný odpad, plastové obaly.
  A možná i nějaká ta pozoruhodná stavba, pokud vydrží…
  Taky mám obavy, jestli už nejsem nějakou tu dobu na vrcholu a nečeká nás cesta dolů. Nasvědčuje tomu dost věcí, třeba i tak profláklá věc, jako je morálka. Vnímání toho, co je dobré a co je špatné…

  1. V tom máš jistě pravdu Vendy, předmětem úcty a privilegovanosti nejsou dnes lidé vzdělaní a moudří ale hlavně „bohatí a krásní“, domnělá závist, se netýká toho, co, a jak kdo umí, ale co má? Tedy mnoho lidí žije ze dne na den, morální stránka života, je nezajímá?
   Bylo to tady vždy, nebylo to ale tak podporováno, a velebeno prostými lidmi, byla to výsada pár jedinců, kteří, až tak neovlivnili celkové myšlení, jako dnes. Každý věděl, kde je jeho místo, a byl vděčný Bohu za to, co má, dnes je vděk neznámou veličinou, nezvladatelná touha, po čemkoliv co nemohu mít, vede zpět ke kastovnímu společenství, bez pracovitosti, těch dole, se ale ani ti nahoře nedostanou o krok dál, naše stádovitost nás zničí.
   http://www.youtube.com/embed/gE2OjvyJmjE
   http://www.youtube.com/embed/DNKfucd0HYo

 2. Staré civilizace v žádném případě nebyly zaostalé. To jen my; z obecného hlediska tedy, je úžasné, že jsou tu stále lidé, kteří chápou; to tak vidíme, protože neměli počítač, techniku a kdo ví co ještě.. ale faktem je, že často bývaly jistě mnohem vyspělejší, než my. A když ne technicky, tak psychicky a myslí určitě.
  Ale tak jako tak.. každá civilizace dosáhne jednou svého vrcholu. Ale vrchol je špička, ze které se už pak nedá jít výš, ale jen dolu.. a tak civilizace znovu začne upadat. Pokud ovšem není tak stabilní, aby se na vrcholu udržela, ale to je nadlidský úkol.
  Co tím chci říci.. zkoumat pozůstatky starých obyvatel planety (ať už jde o cokoliv..) je úžasné. Ale.. my tomu nikdy nepřijdeme na kloub. Protože jsme jiní..

  1. Výborně hodnotíš, rozdílnosti chápání teorií, protože to nic jiného ani nemůže být, i když leccos napovídají výpočty a fyzikální znalosti starověkých civilisací, které jsou nesporné, srovnáme-li dobové znalosti a vývoj v posledních pěti stech letech, vývoj je opět podobný, a také vypadá dost zhoubně. Po nás to bude jistě jiné, zůstanou záznamy, ale i tak nás jistě nebude možno hodnotit objektivně, protože jsme jako civilizace tak rozporuplní, naše skládky odpadu, budou jistě velice matoucím prvkem, na rozdíl od umění a hudby, například, to se jistě uchová v použitelném stavu.
   Děkuji milá Ash, za úžasný kometář, je jisté že bychom si měli o čem povídat.

 3. Zajímavý článek, neznala jsem tato fakta a o této lokalitě jsem ani neslyšela. Pravda ale je, že kolikrát si myslíme, kdoví co se právě nevymyslelo a jak je to chytré a ono se vymýšlí již vymyšlené. Dík za poučení.

  1. Mě zajímá, jak lidstvo dosahuje neustále nějakého vrcholu, svého vývoje, a potom dojde k úpadku? Například v Řecku, to na vykopávkách vidíš na každém kroku, čím hlouběji se kope, tím je kultura vyvinutější, je to důkazem toho, že ne vždy vývoj spěje k lepšímu?

 4. Dobrý den, milí Anna
  Já vím, historii „dveře puma“ .. možná bych také napsat příspěvek o tom .. díky za které si pamatoval .. objímám vás přátelství Pif 😉

  1. Víme toho velice málo o sobě samých, jako lidstvo objevujeme nové a nové poznatky, a nedokážeme se z nich poučit? Nové vykopávky na Puma Punku jsou neuvěřitelné a tato místa, jsou neprobádána, obávám se zničení pozůstatků něčeho, co nás mohlo převyšovat a poučit!!!. Jako se to stalo již před staletími, při objevení Ameriky?

   1. Sai Anna, su questa terra sono ancora tante cose di cui non sappiamo nulla.. purtroppo l’uomo vive nella sua banalità, senza rendersi conto delle cose fondamentale.. peccato che io deve sempre usare un programmma di traduzione.. sperò sempre che tu mi capisci, quello che scrivo.. ti abbraccio con amore Pif

   2. Víte Anna, na této zemi je ještě mnoho věcí nevíme nic .. Bohužel, žije ve svém banality, aniž by si uvědomili základní věci .. škoda, že jsem měl vždy používat screeningového programu překlad .. vždycky doufal, že mi rozumíte, co píšu .. objímám tě s láskou Pif

    1. Sì, la maggior parte capire. Abbiamo molto in comune, in termini di spirituale, credo che una persona ha una sola origine del mondo, ed è necessario dividere la tradizione orale sjednotit.Víra fede. Un abbraccio a te e le persone di buona volontà.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s