DOBRÁ RADA NAD ZLATO 2

TAK TEDY MILÍ PŘÁTELÉ,
Ať žijem, je-li za co. Nikdy jsem nechápala, jak se u nás v naší, takzvaně „chudé “ zemi, může uživit tak velký počet cestovek, jejich poboček, a poboček těch poboček, až jsem tomu jednoho krásného dne porozuměla, když do mě trkla, jedna milá příjemná paní, po prospané noci na pláži, myslíc si o nás, že jsme nějací vagabundi,  Znáte to, co se řekne, když si myslíte, že vám nikdo nerozumí? Po té předehře, slovo dalo slovo, a my po začátku, který vypadal nevraživě, jsme se dali do řeči, tušíc ? nebo slyšíc, že jsme Češi, se nás zeptala, proč tam spíme? Já , že jsme za celý den hledání, nesehnali  ubytování…… řekla, jo drahoušku to se nedělá, jezdit na blind do ciziny, a v plné sezoně, to se zajišťuje hned na začátku roku, a začala mě to vyprávět tak, jako já vám v minulém díle, tohoto povídání. A od té doby vím, že žádnou cestovku živit, já ani moje rodina nebudeme. Něco jiného je v případě, že jste zámožní, nehodláte ztrácet čas, a mít starosti?
Většina z nás má širokou rodinu, se kterou se jde domluvit, že přijedou a zaplatí si svůj „podíl“, o dětech nemluvím, u těch je vždy samozřejmostí, že babičky by měly být od toho. Měsíc je ale dlouhý a jistě se vám nebude chtít, věnovat svůj veškerý čas u moře, na horách, v poušti, nebo, kdekoliv chcete, těm „rekreantům“, a tak si vždy rezervujte týden pro sebe, já i ty dva poslední měsíce, ty jsou nejkrásnější, a užijte si i to co vyděláte, za toho půl roku, peníze se domů nevozí. Nebojte se. postavte se na vlastní nohy, nepotřebujete žádné zprostředkovatele. Apartmány mívají tři i čtyři místnosti, sami uvidíte na co máte, a stačíte. Takový hotel, jako na obrázku nahoře, na Kanárech, to být nemusí. To, co si seženete někde v soukromí,  zařídíte a jak, je na vás, já tam s vámi nepojedu. Věřte mě ale…. Že budete mít i po vší té práci, když uvaříte, poklidíte, nakoupíte, ještě odpoledne dost času, si užít i poležení někde na pláži, kam si dojedete, nebo vidět mnoho krásných atraktivních míst.
Klikněte si na obrázky: KLIK

15 komentářů: „DOBRÁ RADA NAD ZLATO 2

 1. Musím se přiznat,že jsem tomu systému neporozuměla,jak si užít poslední 2 měsíce ?Vyjet do zahraničí a vrátit se,za půl roku a týden z toho věnovat sobě?Nevím,nebo si pořídit apartmány a ty pronajímat,půl roku ?Zde,nebo u moře?Trošku jsem to nepochopila,ale jsem ráda,že sic mladší necestuji masťnácky s cestovkami,s rodiči jsme jezdili k Balatonu a moři,na Slovensko,léto jsem trávila na chatě,víkendy taky.Cestuji moc ráda,učím se samostatnosti,je to potřeba,v závislosti na druhých zápecnících bych nic nepoznala,učím se ve středním věku,snad není pozdě.Co se týče cestovek a turistů,pěkně je popisuje jedna povídka od R.Fulguma,kdy turisté se vezou v autobuse,se staženými záclonkami.Dodávám,žijí svůj život,jediný a přitom ho vůbec nežijí,neprožívají,jen promarňují,zvenčí.Když jim to tak vyhovuje,kladem je,že jsou krásná místa,všude na světě,kterým turisté stojí zády a lidé,co nevybočují ze systému.Tam je taky moc pěkně.

  1. Asi to chtělo přečíst si oba díly.Všichni máme nějaká místa a čas co nám dělá život příjemným. Uděláme li někoho na chvilku šťastným, on nám to vrací, a zůstáváme po dlouhá léta přáteli, já pomohu přátelům, oni mají levnou dovolenou, a oni mě. Ale po čase i to unaví, takže, poslední dva měsíce již nikdo nepřijede, a dovolenou máme my s manželem. Vždy tři týdny, je dům plný, já vařím, peču, peru, uklízím, a ostatní odpočívají, čtvrtý týden odpočívám já, a můj muž. Myslím, že teď je vše jasné, i když nevím, co předtím nebylo? Je to jako chodit do práce, dostávat plat a čtvrtý týden, mít volno ? Nedělám posluhovačku, jen pro peníze ale také sobě pro radost, ostatním pro hezkou a levnou dovolenou, na odkaze v komentářích, je cena pro jednoho člověka na týden, kolem dvaceti osmi tisíc, my všichni to pořídíme za šest.
   Knihu jsem nečetla, a její popis se mě zdá temný, hororový, to nemusím číst, mám ráda slunce, proto jezdím na jih. Asi vybočuji ze systému, když mě nikdo nerozumí a stále se všichni ptáte na totéž.
   Obrázky

 2. Přiznávám, že v době, když jsme jezdili ještě do ciziny na dovolenou, tak jsem vše zajišťovala přes cestovku, ale u nás doma – tedy v Česku – tady ne. Už dlouhé roky si pobyt zajišťuji přímo „u zdroje“. Tedy buďto rovnou v hotelu, příp. u osoby, která tyto vlastní. A je to určitě lepší a levnější!

  1. Jsem moc ráda Libuško, že se mnou sdílíš zkušenost, že to opravdu jde, a každý, kdo to jednou kladně vyzkouší, nebude platit za to, že to za něj někdo vyhledal, a dal své reklamní stránky na internet. Několikrát, ať už za komunistů, nebo i potom, jsme také jeli s cestovkou a musím ti říci, že ten pocit nesvobody nesnáším, na snídani, kdy je mě určeno, to už ne……. Jedu kam chci, kdy chci, jím to, na co mám chuť, ne to, co mě někdo předhodí……… Atd. Cokoliv, co mě cestovka nabízí, ať je to nějaký fakultativní zájezd, nebo cokoliv jiného, já si na své náklady pořídím třikrát levněji, a jsem tam, kdy já chci, a jak dlouho chci. Danielka se ptala………….. A co ti co chodí do práce? To my již řešit nemusíme, že Libuško, my jsme již svobodní lidé, a již si můžeme dělat to, co chceme. To my máme za sebou, své jsme si odpracovali poctivě, a už si jen užíváme?

 3. Mě moře ani neláká, takže kupovat si někde apartmá a tam dělat posluhovačku, abych si vidělala a mohla zažívat slastný pocit, že jsem v cizině, to není nic pro mě. Stačí mi dovolená tuzemská a může být i krátká, třeba jen týdení, ale když jsem na dovolené, je pro mě moc důležité, abych si odpočinula od toho kolotoče kolem chodu domácnosti. Abych nemusela prát a uklízet a hlavně, abych nemusela každý den vymýšlet co uvařit a stát u plotny. Je moc prima, když mi navaří někdo jiný a pak i sklidí špinavé nádobí a umyje ho. 😉 A jinak mi stačí ke štěstí, stejně jako Hance, výletovat. Jen kdyby ten můj chlap, měl stejné touhy, jako já. 😀

 4. Škoda, že tak málo ľudí reagovalo na tvoj prvý článok, rada by som poznala názor aj iných. Čakala som netrpezlivo, čo napíšeš v pokračovaní. Na to ti môžem reagovať mojou spomienkou na našu prvú dovolenku pri mori. Bolo to v roku 1984 a cestovali sme s dvomi deťmi do vtedajšej Juhoslávie. Bez toho, aby sme mali niečo dopredu zaistené. Všetci oťukaní cestovatelia nám radili, že to nie je potrebné, že ubytovanie si bez problémov nájdeme. To, čo som zažila v ten prvý deň, keď sme až tesne pred večerom konečne našli nejaké ubytovanie, nikdy nezabudnem a tie nervy si už viackrát zopakovať tiež nechcem. Nemám ale na druhej strane rada, aby som si dovolenku na leto plánovala 1. januára. Ja na rozdiel od Hanky cestujem veľmi rada a preto som v minulosti využívala veľmi často ponuky last momentov. Ešte k tomu, o čom si písala aj v prvej časti. Ísť niekde do cudziny do prenajatého apartmánu na dlhšiu dobu si predsa zamestnaný človek nemôže dovoliť. Takže týmto môžeš osloviť maximálne tak dôchodcov. A po ďalšie – nechcela by som bývať v jednom apartmáne s niekým cudzím. V žiadnom prípade. To keď, tak by som si prenajala dva apartmány a ten druhý by som prenajímala. No všetko to vidím len ako taký neskutočný sen. Nemohla si nám radšej napísať niečo z vlastnej skúsenosti? Tak, ako to fungovalo, keď si na také dovolenky chodila? Aj obrázky, ktoré sú v prílohe, sú nádherné. Ale sú to tvoje obrázky z vlastných ciest, či len stiahnuté z internetu? Naozaj by som sa potešila článku, v ktorom opíšeš vlastné zážitky z takejto „akože“ dovolenky. Keď si všímam tie komentáre, ktoré ti sem píšu ľudia v cudzích jazykoch – len málokedy sa vyjadria k tomu, čo píšeš. Nejdú ti také ničnehovoriace komentáre na nervy? Presne toto mi vadilo, keď tento blog fungoval ešte ako windows live spaces. Poteší ma, keď bude mať táto téma aj tretie pokračovanie a v ňom sa dozvieme zážitky z tvojich konkrétnych dovoleniek. Pekný deň prajem!

  1. Toto téma je jen o cestování, a když si na něj klikneš a pojedeš po liště, jsou tady většinou moje zážitky, ale nejen moje zážitky z cest. Jsou tady také jiné rady a porady, ( jak to kdo bere), na některé mám odpověď, protože je to můj vlastní zážitek, na některé ne, protože to mám z doslechu od přátel, rodiny, mého muže, a píši o tom, nejen jako o dobrém nápadu, třeba tohle: https://annapos.wordpress.com/2012/02/28/sneni-o-krasne-dovolene-jak/ ( také se to nikomu nelíbilo), Já ale od vás nechci podíl na zisku, já o tom, JEN PÍŠI, byla to výměnná dovolená. A moc se mě to líbilo, dodnes líbí, všem, kdo rádi cestují to, v mém okruhu známých doporučuji.

   Já kdybych byla mladší, a to je ten problém, jsem již na té cestě z kopečka, už jsem také ráda v klidu doma, někdy, mě to šlo i na nervy a nejraději bych všechny vyhodila, ať jedou domů, protože si mě začali plést, s tou služkou., jak píše Jarka. To vlastně odpovídám vám oběma a je to již dávno. Já bych asi podobné akce, nedělala pro někoho cizího, Také ale nejsem finančně na tom tak, aby okruh mých lidí, nemusel za moji práci tam, a za pobyt zaplatit, tak přiměřeně jak to jen bylo možné. Někdy dokonce, místo dvou děcek přijeli čtyři, místo týdne zůstali měsíc a my museli dokoupit postel.

   Nepoznám od oka, kolik je ti roků Danielko, o Jarce vím, že je v důchodu, nevěřím, že by vaše děti sdílely váš náhled na tuto věc a kdyby jste své dceři, sestře, sestřenici, vnukovi, nabídli pobyt, třeba v Turecku, že by vám řekli ne děkujeme babičko, my s tebou půjdeme raději na kachňák, jen se jich zeptejte? A že to není bez starostí a bez útrap, to vám garantuji. Ale je to také, krásně prožitý půlrok.

   To se musíš Danielko naučit pracovat s blogem. Vpravo na liště,(MODŘE NAPSÁNO) klikneš na cestování, je to hned první, a tam máš moje cestování, článek za článkem. Doufám že je všechny přečteš, je jich hodně.

 5. Aničko, tvoje rady jsou fajn, ale taková dovolená mě vůbec neláká. Mně je nejlíp tady u nás doma, hlavně tam, kde nejsou davy lidí. Obrázky z ciziny si ráda prohlédnu a bohatě mi to stačí. 🙂 Kdysi jsem toužila podívat se k moři, ale to už mě dávno přešlo.

  1. Velice mě těší, když máš pocit že mluvím přímo k tobě, je to známka toho, že jsem to napsala opravdu sugestivně, někdy se dokonce dmu pýchou, že se umím někomu vemluvit do duše, jako rodilý řečník. A já doufám, že alespoň jeden člověk řekne, to je dobrý nápad, a s těmi cestovkami, na tom něco bude.

    1. Děkuji ti Hanko, že se konečně nade mnou někdo smiloval, a dal mě zapravdu, blbosti, které já tady napíši, a často se snažím, jako starý blbec, nežli pochopím, že mě někdo chce vyprovokovat k nějaké nepředložené akci? A že je možné, vzít mě na vědomí, a někdy také s humorem a nadsázkou?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s