Hlubina

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Máme takové dny, kdy si říkáme je nám smutno, jako když nás někdo odveze na hlubinu, ne tak já, miluji pohledy do hlubin, moje nejmilejší posezení v mládí bývalo u tůně, a maminka vždy říkávala, že mě stáhne hastrman do hlubiny, nebála jsem se, vždy mě to přitahovalo a mám hlubinu ráda dodnes, i když ke třem křížům už bych asi nedoplavala.. Hledám články o Mariánském příkopu, fascinují mě zprávy o tom jak se tam zase někdo pokouší potopit, nebo se tam potopí sonda a odebere vzorky, ne  většinou nejsou krásné, ryby a někteří živočiši, jsou jakoby přišli z pekla samotného, někteří jsou ale zase tak krásní, že se to navzájem vyvažuje. Pokládám si otázku jak je možné že my rádoby páni tvorstva, nejsme schopni podstoupit ponor do relativně malé hloubky, ve srovnání oproti hloubce třeba příkopu, a ti tvorové tam bez újmy žijí. Jsou velice zvláštní, podívejte se, Boží záměry, a různá tajemství přírody jsou úchvatná. 
Moře a jeho hlubiny jsou dosud neprobádané, je to kouzelná pohádková zahrada a my ji svým dílem, které často není Bohulibé ničíme, vlečné sítě používané k velkolovu, devastují korálové útesy, moře se decimují do poslední ryby, kdysi bohatá trdliště jsou často vylovena a rovnováha je narušena, příroda nemá možnost, ani čas se vzpamatovat. Po desetiletí zmražené ryby se prodražují a tato odporná věc se lidem nabízí jako kvalitní potravina, ve velkoobjemových sítích se ryby rozmačkají tak, že je není možno zpracovat pro lidi, táhne se jich několik desítek tun po mořském dně, za velkého tlaku, většinou se znehodnotí natolik, že se potom melou, suší na moučku a krmí se jimi dobytek, nevíte, po tomto krmivu, jíte-li kuře nebo rybu. Rybáři pluící v přímoří na lov, často však nenaloví ani pro vlastní potřebu. Ryba bývala jídlo chudých, maminka mě, kdysi, jako malou holku, poslala do rybárny, pro slanečky, byla jich třílitrová bandaska, za tři koruny, důkladně je vyprala, naložila, některé se zeleninou a cibulí na kyselo, některé na divoko s černým hořením, cibulí do oleje, a další do remulády a ta bandaska nám stačila na dva týdny, najedli jsme se zdravě, a za tři koruny. Dnes mám-li chuť na dobrou rybu, abych si vzala půjčku. Ryby, já i moje rodina jíme často, a rádi, tedy nemáme zvýšený cholesterol a máme, já i manžel skoro všechny zuby zdravé. Dneska po přečtení různých statistik, článků a vědeckých pojednání, mě bylo, jako by mě ten hastrman tahal dolů. Opravdu je nutné takto rabovat planetu ? Kam přijde všechno to jídlo ? když třetina lidstva strádá hladem ? Jsme dobří hospodáři? V Německu se denně vyhazuje ve větších městech desítky tun chleba, co s ním dělají, by mě velice zajímalo ?  Usušíme-li ho, pokud nějaký zbude, pro zvěř na zimu uděláme dobrou a prospěšnou věc, jak hospodaříme s potravinami, jsme dobrými hospodáři, příroda není dojná kráva, kterou není třeba krmit, aby dojila navěky. Ona potřebuje naši péči a lásku.
Jednou tu krásnou a inteligentní přírodu zavřeme do aquarií, jako atrakci? Nebo ona nás, aby přežila? Podívejte se na delfíny,  jak jsou inteligentní, jak se při tom i baví a spolupracují. Miluji dokumenty, kde je klid, krása podmořského ticha, vážím si moudrosti stvoření a věřím, že člověk bude stále více ochraňovat tu krásu, soulad na mořském dně, a nebude chamtivý natolik, že vyhubí sám sebe tím, že nedá desátek ze svého, na dobro světa.

22 komentářů: „Hlubina

 1. Pravda je, že tam v hlubinách je život, o kterém toho moc nevím, ale je to krásné. Já a potápění to nejde dohromady, ani si nepamatuji, že bychom někdy doma jedli ryby. Já se občas o něco takového pokouším, ale je pravda, že to, co je zdravé, je také drahé. Když jsem teď byla u maminky, koukala jsem do jezírka, které si bráška udělal na zahradě. Filtruje tam rybičkám vodu a je vidět na dno (asi 2 m), bavilo mne koukat se na krásně barevné ryby a malé rybky, které si tam pořídil.

  1. Jsem ráda Libuško, že jsi v pořádku zase doma. a jdu se hned k tobě podívat, určitě jsi to zdokumentovala a uvidíme hezké obrázky.

 2. Mívám fobii z výšek, malých prostorů i z velkých hloubek. Ale metr nebo dva pod hladinou by mi vůbec nevadily. Potápět se s lahví na zádech do větší hloubky, to už bych asi nezvládla. Vždycky mám pocit, že na mě vybafnou čelisti, nebo tak něco .-)
  Ale ráda se dívám na dokumenty o podmořském světě, úžasný svět, barevný, tichý, povlávající… je to jako pohádka, jako příběh z jiných světů.

  1. S uříznutým dnem u kbelíku, na lehátku, přivázaná na šňůře na prádlo, jsem to také zkoušela, šlo to perfektně, až do chvíle kdy jsem na tom lehátku usnula, a můj muž se schoval, já v těch skalách u moře, kde nebyla ani noha, jsem začala vyšilovat, chechtal se mě ještě měsíc. Když jsem byla mladá (tedy to jsem stále) a krásná, šnorchl, ploutve, a dokonce i člun jsme jednou narvali do letadla, dnes by nás hnali klackem, až na silnici u letiště. Táhli jsme to proto, aby se můj muž mohl vyklopit, v zátoce na shromaždiště ježků, napíchat si je do nohou a půl roku chodit po doktorech a čekat až to vyhnije, jinak se to vyndat nedá. Tak krásné máme zážitky, mimo jiné. Tu krásu uvidíš lépe v té televizi, ta je opravdu hluboko, a ti co to natáčejí, to jsou machři. Byla jsem na 3D filmu Oceán, a týden jsem na nic jiného nemyslela, byl to opravdu silný zážitek.

   1. Jojo, oni jsou taky lépe vybavení, mají více zkušeností a jsou v hlubinách jako doma.
    Vzpomínám si, jak jsem byla jednou u moře a sbírala mušle, že si je vezmu domů. Nenapadlo mě, že v těch mušlích jsou živí tvorové, kteří samozřejmě zahynuli – a pořádně smrděli. Druhý den jsem to všechno vyhazovala, nadávala si do blbců a větrali jsme až do večera. Nojo, chybami se člověk učí.
    A s tím rabováním… máš pravdu. Když se podíváš do jakéhokoliv marketu, a vlastně i do normálních obchodů, maso je pořád, každý den, od rána do večera, a když není čerstvé, je mražené. Ne že bych nebyla ráda, že je dostupné, ale taky si občas říkám – není toho trochu moc?
    A to nemluvě o praktikách ve fast foodech, kde mají určitou dobu na zpracování masa – jestli není třeba kuřecí řízek do tří hodin od usmažení servírován, vyhazuje se. Kdyby si to aspoń mohli rozebrat zaměstnanci, ale to ne – vyhazuje se do odpadků.

    1. Docela oceňuji, že konečně i u nás se zakládají banky potravin, pro potřebné lidi, Ne vše je nutno hned zlikvidovat, jen proto že si někdo vymyslel nesmyslné lhůty pro spotřebu, jsou lidé kteří i za takové věci budou vděční. Paradoxem k tomu jsou podnikatelé co, pro lidi vaří odporné šlichty, ze starého, zapáchajícího již masa, a rozvážejí to starým a nemohoucím lidem, co se již nedokáží aktivně bránit, zdůvodňují to tím, že limitované ceny tohoto stravování, jsou neudržitelné. Svět je plný paradoxů. Dnes jsem shlédla v televizi, (nalákal mě název) O geneticky modifikovaných potravinách, jak jsou pro lidstvo prospěšné, měla jsem pocit, že stojím na hlavě a dívám se na něco obráceně, a svět, že naprosto zešílel, nebo snad já, nejsem normální?

 3. Hallo liebe Anna wünsche dir einen schönen Sonntag sind ja tolle Videos von den Fischen und Klippen wunderschön.Wünsche dir einen schönen Wochenstart und Grüsse dich lieb Gislinde.

 4. Meravigliose immagini di un mondo stupendo!!!
  Grazie Anna di regalarci emozioni così luminose !
  Una Buona domenica
  Claudio

 5. Ani, je to tak. Říkáme si pánové tvorstva a přitom všem ničíme na co sáhneme.
  Ty videa sou úchvatná, děkuji. Rád se ještě pokoukám. Jako dítě jsem miloval právě dokumenty z mořského světa, a nejen z vody. Tuším, to se vysílalo v pátek ve 20.00 ?
  Je to jiný svět, je to jiná planeta.

  1. Ne, je to stále ještě, naše překrásná planeta a jestli taková zůstane záleží na tom, jak nás to bude zajímat, nemám ten pocit, že by se lidé přetrhli zájmem o cokoliv, co by se netýkalo žvance, nebo peněz, ještě tak, o zábavu, to se také občas zajímají. Pokud by je někdo vyzýval, aby sami nějak přispěli, velice se budou bránit a ignorovat to jako obtěžování.

 6. Podmořský svět je neuvěřitelně krásný, tajuplný a zajímavý. Ráda se na dokumenty o životě v moři dívám, ale taky bych se ani za nic nepotopila, … vždyť jsem vlastně nikdy u moře nebyla! Teď jsem si na něco vzpomněla! Nedávno jsem byla na kardiologii a viděla jsem tam na zdech spoustu snímků z podmořského světa. Sestřička mi říkala, že potápění a focení v moři je koníček pana doktora. Úžasný koníček! 🙂
  Kéž by si lidé uvědomili, že ničením přírody vlastně ničí sami sebe! Někteří pro peníze zapomenou i na vlastního bratra, nějaké ohrožené živočišné druhy je už vůbec nezajímají! 😦
  Aničko, přeji ti pěkný víkend! 🙂 Hanka

  1. Děkuji milá Hanko, za krásné zhodnocení situace, je to opravdu krása, a jaká je ta druhá strana, jsem psala nedávno, žádný tvor na planetě není tak zhoubný, neusekává ruce, které hladí a klín, který kolébá, jako to dělá člověk.
   Užívám si víkend prací, zítra stejně jak pán Bůh sedmý den, budu odpočívat, to přeji i tobě. Anna

     1. Aničko, cukroví na stránkách zatím nemám a nikam tě nelákám, na mou duši!!! 🙂
      Na tvoje další stránky se mrknu, a to hned! 😉 Hanka

     2. JEN MĚ LÁKEJ, ALESPOŇ NĚCO TOMU DĚDKOVI UPEČU. A jestli se tam podíváš, budu ráda a neber to tady, ani vážně, ani osobně. Já když si k tomu stroji sednu, udělám si z toho zábavu, dám si sluchátka na uši, pustím si nějakou pěknou muziku, naházím si na lištu několik stránek a různě přetahuji sem tam, to co si myslím, že by se vám mohlo líbit.

      123Friendster.Com

 7. Dokumentární filmy o podmořském životě mám moc ráda, ale samotná hlubina, mě osobně neláká, dokonce bych řekla, že se jí bojím. Umím sice plavat, ale nikdy jsem se nenaučila potápět, takže hloubky, to není nic pro mě, jsem přesvědčená, že kdybych se potopila, tak že už nevyplavu. Ale pokoukání je to nádherné a modlím se za to, aby nám zůstalo zachováno. Už je hodně lidí, kteří aktiktivně bojují za zachování ohrožených mořských živočichů, ale stále je asi víc těch, kteří za vidinou tučných výdělků moře bezostyšně drancují.

  1. Milá jarko nebudu ti odepisovat to, co tady bylo mockrát řečeno, pošlu ti něco krásného pro duši, krásná místa, která ještě odolávají. Podívejte se jestli se vám všem bude chtít. Přeji krásnou požehnanou neděli. Anna

   https://ssl.panoramio.com/

   1. Aničko, tvoje odkazy jsou vždycky moc prima. Na panoramiu, jsem ještě nikdy nebyla a ani nevím, jak to má fungovat. Prostě jsem seděla a jen zírala na fotky těch krásných míst a bylo moc fajn, že jsem vždycky přesně věděla odkud ten snímek je. 😀 Je vidět, že máš internet prošmejděný křížem krážem a víš kam si zajít, když chceš vidět něco pěkného a zajímavého. 😉

    1. Když byl můj vnuk, asi tak ve věku tvého, byl to můj učitel, počítač jsem používala na vážnou práci a teprve Martínek mě naučil, jak může být zábavný. V té době jsem byla čerstvý prdůch, měla jsem spoustu energie a času.
     Občas vám chci děvčata něco nabídnout, poradit, nebo pomoci s nějakým problémem, nebo i zábavou, kdo to jak bere, nerada bych se jevila jako vlezlá, nebo bylo špatně rozuměno mojí radě, jak se to již tady, nevím proč, stalo. Když se někde zaregistruješ, to jistě znáš, musela jsi to udělat s blogem. Jdou s těmi programy úžasná kouzla. Na Google jsem patnáct roků, a dělám s ním ráda ty kouzla, věř že je to jako tam, na těch místech být, a vidět ty věci na vlastní oči. Různé aktualizace satelitních snímků, mě umožní se podívat do doby třeba před dvaceti lety a srovnat to s dneškem a vidíš vývoj, nebo úpadek různých míst na zemi, nejen fotky, ale i přímý pohled do ulic, džunglí, pouští Egypta….. dnes již velké části světa, je někdy až fascinující, a za čas budeš chtít Google Earth a tam už je toho hodně a všechno je zajímavé. Nikdy na vlastní oči člověk nestihne tak dokonale poznat svět, jako v těchto programech. Začátek je prostý, a můžeš začít jednoduše.Google,mapy, v levém rohu chytneš-přidržíš-a táhneš, žlutého panáčka, přetáhneš na mapu a postavíš na modrou čáru, která je vlastně ulicí, a už tě nikdo neodtrhne. Ostatní je věcí intuitivní, přiblížit +, oddálit -, a za čas si řekneš, bylo to vlastně lehké a je to prima. Když ti něco nepůjde klidně se zeptej, já jsem tady proto. Zdravím Jarko

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s