ZDRAVÍČKO PŘEJI


ŽIVÁ VODA, co to je? Zeptal se mě kdysi můj vnuk, říkala jsem mu, je to Martínku, voda z našeho pramene, nebo voda ze studny, kterou piješ u pradědečka. Celý život moje rodina i předci pili vodu (ČERSTVOU). Až posledních několik let se stalo normou, vodu kupovat v lahvích, proč? NEVÍM, někdo nám vzal vlastní vůli, nebo vymazal staleté zkušenosti, kdo a kdy, s naší myslí začal manipulovat tak, že jsme  bez toho aby nás někdo nutil, začali za vodu platit. Jistě je mnoho rodin a lidí, kteří si vybrat nemohou, žijí takovým způsobem a na takovém místě, kde si tu vodu koupit musí, jsou ale i tací co mají na svém pozemku studnu s pitnou, zdravou a čistou vodou a přesto jejich nákup obsahuje několik balení pet. lahví, PROČ?  Voda v lahvi, měsíce převážená z místa na místo stojící na sluníčku, ve skladu, potom někde  v obchodech, nejde-li na odbyt tady, převeze se někam jinam, po dobu několika měsíců takto putuje, a musí přežít V Š E CH N O, a my s ní. Zatěžujeme životní prostředí celého světa takovým balastem, jako jsou plasty,  zatěžujeme své peněženky nadbytečnými náklady, mimo jiné i za vodu, kterou můžeme prostě natočit doma s kohoutku? Shlédla jsem několik dokumentů o devastaci životního prostředí plasty, viděla jsem živočichy plně droboučkých úlomků plastů, děti s alergickými reakcemi na ně, filmy o neplodnosti chlapců, špatném pohlavním vývoji v důsledku některých látek obsažených na změkčení plastů. Jak žilo lidstvo, dokud tyto věci nepoužívalo? Staletý proces rozkladu těchto odporných věcí na skládkách, vysokých několik desítek metrů, moře a oceány naplněné tímto svinstvem,  bude na naši kulturu jednou upozorňovat ještě po staletích, pokud tady lidstvo ještě bude, Měli bychom se zamyslet, a postupně vylučovat tyhle věci z našeho života, přestat je kupovat, zvolit jinou formu, a tím dát najevo vztah k našim dětem a budoucím generacím. 

14 komentářů: „ZDRAVÍČKO PŘEJI

 1. Aničko, souhlasím s tím, že si jako lidstvo řežeme větev pod zadkem. A týká se to nejen zbytečných plastových obalů na vodu a další potraviny, ale kácí se zbytečně lesy, které jsou plícemi naši Země.

  1. To je další problém o kterém jsem také nedávno psala, a jsem moc ráda že mě dáváte za pravdu Aleno. Pokud by jste chtěla podpořit iniciativu i proti tomuto nešvaru století, dám sem opět odkaz, zhoubné následky se neprojevují jen přímo v džunglích, kde se kácí, oběhnou zeměkouli a projeví se i u nás na dvorečku, ať si lidé uvědomí, že svět je dnes malý, šest ničících tornád nebylo na Floridě, ale v naší zemi. A každý podpis, je dobrý. Děkuji všem Anna

   odkaz : http://www.survivalinternational.org/

 2. Od mládí piju vodu z vodovodu, jsem tomu tak naučená a musím říct, že mi chutná úplně čistá, bez šťávy. Sladká voda, mi prostě žízeň nezažene. Nechápu, proč si u nás lidé vodu kupují a dokonce si kupují i tu modrou, bez bublinek, to už zůstává rozum opravdu stát. Stejně si myslím, že ty nejlevnější, jsou někde napouštěné z vodovodního řádu a pak prodávané hloupým zákazníkům. 😀 Ale plasty, to nejsou jen PET láhve. Od té doby, co třídím odpad, vidím, že se do plastů dává úplně všechno. Balíčkované maso, salámy, sýry a nejen potraviny, jsou to i lahvičky s prostředky na nádobí, šampony ….. 😦

  1. Máš jistě pravdu, dnes to lidé vůbec už ani nevnímají, berou to jako samozřejmost, a ani jim nevadí, když se uzákoní, že každá buchta, by měla být zabalena zvlášť, a ještě se bouří, když to tak není. Řežeme si pod sebou větev na které sedíme, je toho hodně, co lidstvo dělá špatného přírodě, aniž si to uvědomuje.

 3. Kikou mon amie Anna

  Malheureusement un temps bien maussade snifff

  J’espère que le mois d’août ne sera pas aussi infect que Juillet
  à part quelques jours de soleil

  Je te souhaite malgré tout un bon début de semaine

  bisous tendresse

  Martine

  sans oublier les

  c’est bien triste les vidéos, les gens ne font pas attention ca me révolte 😦

 4. Je to bohužel pravda. My doma třeba nepijeme jen vodu čistou z kohoutku, ale přidáváme si tam maličko šťávy bez cukru, ono se to lépe polyká, ale dávno už se spekulovalo s tím, že se budou ty plastové lahve zálohovat a vykupovat zpět, aby se daly dále zpracovat. Tak proč se to neděje, to by mne také zajímalo. Jo, hospodaření jde od desíti k pěti, tak co se divíme, že? Nás to učili rodiče trochu jinak.

  1. Lidstvo přibývá geometrickou řadou, na videích je jasně znázorněno, jak jsou oceány zaneřáděné plasty, jaké obrovské plochy to jsou, New York, dlouhá léta vyvážel svůj lisovaný odpad, prostě a jednoduše na oceán, dnes se uvolňuje a vrací se většinou tam, kam patří, na jejich pláže, ale spolu s nimi a od nich, se naučil tento nešvar celý svět. Až konečně dojde ropa, bude po výrobě plastů, a také po lidstvu veta. Lidé by si to měli uvědomit, a bránit se tím, že výrobky v plastech nebudou kupovat. Panenka s plastu, na který je dítě alergické, a ještě zabalená v drahém, luxusním obalu, který hned zahodíme? Je to nutné?

 5. Das arme Huhn und das Video ist ja auch schlimm ,das mit dem Wasser da müsste man doch was machen Menschen werden Krank.Wünsche dir noch einen glücklichen Sonntag und guten Wochenstart Herzlicher Gruss von mir Gislinde

 6. Víte co mi štve? Po revoluci se z prodávání vody uděl byznys. přitom z kohoutku doma každému teče voda, a kolikráte lepší než t kupovaná.
  Ty videa jsem si raději ani nepouštěl.

 7. Ciao, cara Anna. Il mondo, prima o poi, diventerà una immensa unica discarica piena di rifiuti difficilmente decomponibili come, appunto la plastica. Hanno già trovato in mare pesci di grandi dimensioni morti perchè hanno ingerito plastiche in varie forme e grandezze. Purtroppo anche in alta montagna si incomincia a vedere mucchi di bottiglie di pastica che avevano contenuto acqua o altri liquidi nascoste dietro le rocce o i grossi sassi.
  A scuola forse si continua ad insegnare ai bambini che l’uomo è l’animale più intelligente del creato. Se riflettiamo, dobbiamo concludere che, in effetti è l’animale più stupido vivente al mondo perchè è l’unico che sporca l’ambiente nel quale vive!!!
  Mi piace il tuo animo ecologista. Oggi avrai ricevuto il mio mail sulla festa che abbiamo fatto con manifestazione per salvare un fiume che la politica ed i politici vorrebbero fare sperire intubandolo. Noi lotteremo con tutte le nostre forze perchè ciò non accada.
  Ciao, buona serata ed un forte abbraccio. Osv

  1. Ho ancora un po ‚in vacanza, ho pensato che sei anche nelle belle montagne italiane (messaggi salto). Grazie per il vostro sostegno e vi auguriamo il successo nei vostri sforzi. Un abbraccio Anna

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s