A BUDIŽ SVĚTLO

JE TO JISTĚ KRÁSNÉ, MOŽNÁ I TAK TROCHU POVZNÁŠEJÍCÍ,
zažít ten krok do roku jež se rodí, jako malé děťátko, ve společenství tisíců lidí, v záři světel a ohlušujícího rachotu ohňostrojů. Je to nová móda, nebo je to touha sdílet své zážitky s ostatními ? Potřeba mít kolem sebe pocit jednoty, jednotného myšlení v danou chvíli, myslím že energie v takovou chvíli proudící nemůže být záporná, celý svět očekává to lepší příští, málokdo v tomto okamžiku myslí na špatné věci, bylo by moc hezké si tuto kladnou energii uchovat na dlouho a pozvolna ji uplatňovat ve prospěch něčeho dobrého, myslím třeba na ty vystřílené miliony do vzduchu, které by nasytily lidi v uprchlických táborech, myslím na úporné šetření v naší ekonomické sféře, která by šetřila na pravých místech a důchodcům dopřála levný chléb vezdejší, myslím na rodiny s malými dětmi, jistě i jim při ohňostrojích září očíčka, ale mámě září víc, když jde koupit botičky. Velikážsky oslavujeme a jedním dechem mluvíme o bídě tohoto světa a krizi, v záři ohňostrojů !!! NECHÁPU………….

25 komentářů: „A BUDIŽ SVĚTLO

 1. K přehnaným hlučným oslavám Nového roku už toho bylo napsáno dost, nezbývá mi, než souhlasit.
  Představ si, Aničko, jak by bylo třeba fajn, kdyby se na Silvestra před půlnocí sešlo hodně lidí na náměstí, na návsi, … o půlnoci by se rozezněly kostelní zvony, lidi by si pak podávali ruce a přáli si opravdu upřímně všechno nejlepší, k tomu by mohla znít nějaká vhodná hudba, u které by se dalo hromadně zpívat, možná by se snesl i nějaký krátký proslov, … a tak podobně. Alkohol bych asi úplně nevylučovala, i když sama jsem abstinent, ale opravdu s mírou.
  To jsem praštěná, co? 😉

  1. Nejsi v žádném případě praštěná, já si to ještě pamatuji, nebylo to sice o půlnoci, ale při ranní novoroční mši se lidé objímali a přáli si, zvony krásně zněli, hrály varhany, na nový rok z kostela nešel nikdo domů, šlo se od domu k domu, všude bylo nachystáno, napečené koblihy, zabité prase se sdílelo, neb hospodář, měl těch jitrnic plné zuby a byl rád že se to konečně sní, všude se chvilku posedělo, popovídalo, POPILO, NEPAMATUJI SI ŽÁDNÉ OPILÉ HULVÁTY, i se tancovalo někdy zas až do půlnoci, sjelo se i širší příbuzenstvo, u nás se vyklízela jedna místnost, KOLEM STOLŮ SEDĚLO TŘICET LIDÍ, jako na svatbě a snášeli se i postele s půdy, protože lidí přišlo a přijelo hodně, a času bylo dost, v zimě se na hospodářství poklízelo jen dobytku a jinak byl klid a pohoda. TO JSEM BYLA JEŠTĚ MALÁ HOLKA A TOHLE JE SNAD JEN SEN.

    1. Na venkově se slavívalo kde co stejné to bývalo i o velikonocích, svátky se držely již od čtvrtka a tatínek vyprávěl, že na vzkříšení se střílelo i z děl a vyzváněli všechny zvony, to já už také nezažila.

 2. kikou mon amie Anna

  c’est en compagnie de ce petit chat parleur

  que je te souhaite une bonne fin de semaine

  ( dommage que Moustique parle par comme lui ) pliéééé

  bisous tendresse

  calinous de ma Louve Laika

  martine

 3. To jsi, milá Aničko, trefila hřebíček na hlavičku. Můj manžel už pár let opakuje, když slyší to nesmyslné střílení před i po Silvestru, že asi ti lidé mají zbytečné peníze a jestli jim to není líto. Přesně. Někde nemají co jíst, někde se takhle „blbne“, jako kdyby nestačila ta „ožíračka“. Já vím, také jsme byli mladí, ale všeho s mírou, nebo ne? Krásný večer!

  1. Přesně jsi vystihla tu myšlenku, míra nám chybí, kam až můžeme jít, co a za jakých podmínek si můžeme a chceme dovolit, mnoho lidí jistě tu dobrou míru má a umí ji použít na správném místě, je jen třeba, aby to už konečně dokázali říci patřičně hlasitě.

 4. Už se s tím opakuju, jak to oslavné půlnoční barevné pšoukání na obloze považuju za jakési „jepičí zakřepčení“, čímž pohoršuju ženu, která se tou krásou vždycky kochá z naší lodžie. Ono to na pohled krásné je, ale ten „princip“.. A že by nějaká pozitivní energie za tím byla? (asi před nezřídkými následnými kocovinami mnohých?). Mně nepřijde zrovna toho dne co k oslavování a to zvláště v téhle době, když se tak porozhlídnu v souvislostech kolkolem (a k tomu ještě vliv neúprosného časoběhu k stáru)… Pozitivní energii ovšem nadále vyznávám, pohnutky a inspirace k ní se dají nalézati způsoby různými. Ono je dobré i to, že se ráno člověk ještě probudí a třeba ho zrovna ani nic nebolí..

  1. Moc hezky jsi to pojmenoval Břetislave, to si musím vrýt do paměti PŠOUKÁNÍ, samozřejmě pozitivního nic nevidím v aktu samém, spíše v tom, že davy jdou za tím světlem, hromadí se na jednom místě, doufám, že to není jen slet můr pod lampou, snad že i trochu rádi se mají při tom jásání, že něco končí a něco, jak se zřejmě domnívají LEPŠÍHO začíná, tu atmosféru posuzuji subjektivně, nikdy se podobných věcí neúčastním, a z obrázků se to poznat nedá.
   obrázky na profil lide

 5. Velmi dobrá myšlenka, která se v textu mihla jako myška, ale je k nepřehlédnutí. Tento svět je plný rozporů, na jedné straně megalomanské rozhazování (a to nemluvím jen o ohňostrojích, ale každá sešlost papalášů, každé předčasné volby, referenda, která jsou stejně k ničemu, sčítání lidu nebo pražské prodejní automaty pro MHD, to všechno jsou vyhozené peníze. Samozřejmě, dal by se udělat větší výčet, řádně dlouhý sloupek, ale to by bylo na dlouho.)
  A na druhé straně bída, chudoba, která hraničí s bídou, nebo prostě jenom skromné poměry.
  Mimochodem, o tom šetření – je k smíchu, jak mocní naší země hlásají o šetření a úsporách, a sami na sobě neušetří nic, zhola nic.
  Nebo je to spíš k pláči?
  Četla jsem ondá článek o úsporném vedení domácnosti. Voda, elektřina, plyn. A v diskuzích pod článkem padla zajímavá myšlenka – přemíra šetření nepovede k úspořře, ale k tomu, že voda, elektřina i plyn se bude znovu a znovu zdražovat, už proto, aby společnosti měly svůj příjem, na který jsou zvyklé. Takže abychom nedopadli tak, že se budou všichni koupat jednou za týden ve vaně, vodu na vaření budou přihřívat na kamnech, svítit budeme do desíti hodin, a pak jenom svíčka nebo vůbec nic – a budeme platit jak mourovatí.

  1. Jen si zanadávej Vendy, když už došlo i na mě……….. Můj manžel nekoupil chleba pro kozy, byla jsem v šoku když řekl, buď budou hladovět kozy, nebo my, chleba stojí pětatřicet, tak to mě vykolejilo, sedm set týdně by ty holky prožraly, mohu jen doufat, na úkor mladých, toužících se bavit na sněhu, že zima zůstane mírná, zvěř, tím pádem nepochcípá hlady a my také. A příští zimu……. Jak bůh dá.
   Obrázky a citáty na profil Lidé

   1. Ddobrá hláška s tím daňovým přiznáním.
    Podobné lejstro jsem dostala emailem i loni, ale je to stále aktuální, a hlavně, trefné… navíc se tam dá najít špetka černého humoru, který máme při všem tom smutku docela rádi.

    Chleba za pětatřicet? Ale to u nás máme běžně. (Levnější kmínový, za 29 a Zábrdovický za asi 34 korun, tato cena je zhruba od loňského léta. I když ten Zábrdovický je opravdu chutný. Docela mě pobavilo, když jsem četla na internetových zprávičkách porovnání cen a byl tam chleba asi za 24 korun. Zlatý oči, říkala jsem si, kdepak se tento chleba prodává za tuto cenu?
    Ale ono to nějak půjde, Aničko…

    1. Nejsem moc v obraze, nakupujeme dvakrát do měsíce, slevy se nás netýkají, neb nám tady na horách, už ani letáky do schránek nedávají a pokud náhodou na nějakou tu slevičku narazíme, beru vše a ve velkém, zamrazím, zpracuji, zmenším a uložím, kdyby bylo hůř, sezonní věci nakupuji, když jsou za hubičku a ve velkém, sice někdy naletím a zlevněné věci nejsou vhodné k použití, brambory jsme nakoupili levně-samozřejmě nejsou k jídlu-tak budou mít kozy druhé vánoce. Ceny jsou pro Prahu a okolí s námi, lidmi v reálném světě se moc nepočítá v ničem, jsme tak trochu na okraji zájmu a společnosti.

 6. Veru je to tak – velikášsky oslavujeme a jedným dychom hovoríme o biede tohto sveta a kríze, a to všetko v žiari nie lacných ohňostrojov. Pravdivé zamyslenie. Vieš, že ma v tom ohlušujúcom rachote z okolia prepadli podobné myšlienky? Za mojich 55 rokov nenarátam ani na prstoch jednej ruky tie silvestrovské noci, kedy som sa zúčastnila nejakej bujarej zábavy. Mne ten deň totiž vôbec nepripadá veselý, ale skôr taký na tiché zadumanie sa nad uplynulým rokom a nad tým, čo nás v tom novom roku čaká. Chcem veriť, že to bude niečo lepšie, ako bolo dosiaľ, no dlho ma v tej klamlivej nádeji nenechajú. Stačí si vypočuť niekoľko televíznych správ a zistím, že sa úderom polnoci nič nezmenilo. Ja viem, moje myšlienky sa teraz uberajú dosť pesimistickým smerom, Preto s nimi radšej končím a tebe želám hlavne veľa zdravia a sily. Ďakujem za návštevu u mňa, aj za pekné slová. Už som si myslela, že si blogovanie zavesila na klinec.

  1. Máš pravdu Danielko,lidé se mají velice dobře, žijí v relativním dostatku, někteří v blahobytu a přesto nejsou spokojení, ani šťastní, v neklidu hledají, ví bůh co ? Dívám se díky počítači po světě a vidím rozmach, krásná opravená města, opravené památky, všude květiny, nádherné zahrady. Lidé by mohli být šťastní a přesto nejsou, šťastné a rozesmáté tváře nacházím tam kde lidé mají nejméně, kde se i o to málo co mají musejí rozdělit, aby zachovali život. A tam kde se lidé už nemají sílu usmívat, tam už se nechodím ani dívat, protože lidské sobectví je hrozně bolestivé.
   P.S.To povesenie na kliněc mě občas napadne, v době co moje mašina nešlapala, jsem měla spoustu osobního volna a prožila jsem i jiné pěkné věci, i když psaní si s lidmi mám moc ráda.
   Obrázky a Animace

 7. Svět je plný paradoxů… Ale takový vytváříme svými myšlenkami, každý z nás. Díky za komentář, ten nebeský mejdan jsem myslel nadneseně, spíš jak se budeme smát právě těm pozemským paradoxům, které zažíváme nyní na zemi. Jinak taky věřím v lepší „život“ tam…
  Přeji krásný rok 2012 s radostí v srdci.

  1. Takže jsem ráda Pavle, že jsem tímpádem ušetřena zážitků, nezúčastňujíc se podobných podujatí ! Mám totiž slabé zažívání a určitě bych se přidala k zvracejícím.

 8. Dobrý večer!
  Přicházim poprvé, tak zdravím.
  Musím se podívat jaké to tu je, ale vidím plno známých lidí!
  Jinak mě zde na první pohled upoutala i Modlitba za vodu, kterou mám rád i v podání Hradišťanu.
  Tak buďte tu všichni s Novým rokem zdrávi!

  1. Dobrý podvečer pane Oto, vítám vás a přeji veselé štěstí v roce novém. I já se půjdu k vám podívat, s kým mám tu čest a děkuji za návštěvu a budu se těšit na pokračování.

 9. Lidé asi potřebují na chvíli na všechno to negativní zapomenout a užít si zábavy i těch drahých ohňostrojů. No a pak si třeba svorně zanadávají a jdou do stávky. Já jsem ovšem zarputilý stávkokaz. 😀

  1. Dávám přednost, tak jako ty, mírovým řešením, já jen nemám ráda politické fňukání, jak musíme všichni šetřit, a tím je zřejmě myšleno, že šetřit budeme hlavně my, ti dole, u paty hory, z toho mála co máme, budeme nuceni vhodit tu trochu zlatých mincí, co jsme za celý život po korunce naškudlili, do toho velkého zlatého dolu a těžko z něho budou těžit naše děti, protože jsme je pro tuto dobu špatně vychovali, říkali jsme jim že špatné věci, jako krást, lhát, a podvádět se nemá.

  1. Já vím Naďo, neumím si prostě odpustit, nějaké to rýpnutí do vosího hnízda, a to že lidé se jdou poveselit a na chvilku zapomenout na starosti, jim s duše přeji, když už nám ty peníze někdo s těch kapes vytahal, tak ať s toho také něco máme a můžeme směle říci, tam někde za tou mlhou, možná, byl ohňostroj, hlavně že se ty peníze nepromarnili zbytečně.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s