Austrálie 3

Budeme li popojíždět na západ, Teritoriem  Vickoria a přijedeme do městečka ( Albury, New South Wales, Australie ) uvidíme krásnou zelenou krajinu pastvin a rozsáhlé zelené pláně, dost osídlená města a poprvé jsem narazila  na jakási centra nákupů, ne že by jich tam bylo tak málo, jen jsem je nenašla, která se ale velice liší od našich novodobých nákupních center a super marketů, dost by mě lákalo se podívat dovnitř, to ale pan Google ještě neumí a mám pocit, že bych viděla něco docela jiného nežli doma, zdá se mně že obchod je zaměřený více na soukromou sféru a na to co se doma vyrobí, mimo tedy větších měst. Na ulici mě zaujala i skupinka hezkých školaček, prohlédla jsem si je ze všech stran a moc se mě líbili jejich uniformy a všude kolem, připomínky na britskou kulturu.
Albury i ostatní města  v okolí nejsou velká a stejně jako v Americe a Kanadě mě fascinuje styl elektrifikace, sloupy jsou většinou jen hrubě otesané kmeny, a dráty nataženy cik cak, kudy všudy, jak se komu hodí, což u nás už neuvidíme, nebo jen řídce. Provoz na silnicích, není téměř žádný aut jezdí velice málo a na jedné fotce vám také dávám že je tam dům na prodej, je viditelné i číslo telefonu, bohužel cena je zašmudlána, takže za kolik nevím. 

Ještě vám přidám i komentář od Elli, ona to má s první ruky, protože v Austrálii žije velkou část života a tak o ní ví víc, nežli já vykoukám z Google. Bylo by hezké v té spolupráci pokračovat, kdyby nám Ella řekla něco více o životě na Australském venkově, to by všechny jistě zajímalo.
ELLA PÍŠE :
No teda ty jsi toho tentokrat prolétla hodně, libí se mě jak to všechno dáváš dohromady a hezky k tomu píšeš, ono to opravdu zabere hodně času. Jak píšeš o Albury to je docela zajímavé město protože jsou to dvě města v jednom a v polovine rozdělené do dvou států, Albury patří do NSW a Wodonga do Victoria ale je brané jako jedno město, byli jsme tam několikrát na Beraní výstavě. V Melbourne bych do vody nevlezla to je pro mě moc studené ale v Cairns na korálových útesech to je vodička pro mě, jako ve vaně pěkně teplá. Brisbane je hezké město maji tam pěknou botanickou zahradu.Také je ale plno míst kde jsem ještě nebyla ale doufám že se podívám, jednoho dne.
Wangaratta

Viktoria, Wattanga

Albury
A u nás už dávná historie, zaručuji vám že za klimatizované kombajny, by Australští zemědělci byli vděční, zřejmě ne všude je to tak, ale všude chleba o dvou kůrkách, takhle nastavěné panáky obilí, nebo co to je, jsem viděla jako malá holka, a ten kontrast s mrakodrapy je úžasný a fantastický nemyslíte ? Pastviny a ohradníky jsou daleko široko, takže dobytek se volně pase a nějaké krmení masokostními moučkami, slepičím hovnem a drahými granulemi, nepřipadá v úvahu a proč také, tráva roste sama a kráva ji také sama sežere, bez dalších, zbytečných nákladů a maso je tím pádem k jídlu ne jako ty naše odporné hužvy, nevím odkud přivezené, ani náš pes to nechce žrát a nebo se to z Austrálie doveze, a kilo stojí šest set korun.

A jedeme ještě dále na jihozápad a podíváme se na život a práci, a uvidíme jaký je rozdíl mezi evropany a protinožci,
Melbourne from bay 


Jihozápadně směrováno jsem dojela do přístavního města tak jak my si představujeme Austrálii, mrakodrapy, bulváry, rozlehlá nákupní centra, nic takového nečekejte, není to desetimilionová metropole, hned jak vyjedete z centra, uvidíte opět, velice poklidné město uprostřed parků a zahrad, což se mně pro zelený obydlený pás kolem oceánu zdá normální a přirozené, tedy pro Austrálii, lidé tam zřejmě žijí daleko poklidněji, než jak jsme zvyklí v Evropě, mám pocit, že mimo velká města není ani moc průmyslu, většinou je vidět, že lidi uživí to co mají doma ve své obci či městečku a jsou s tím spokojeni, ze silnice toho není mnoho vidět, jen třeba obchod s masem, ale za domem, já se dívám tak že, na mapě vyletím víš, abych viděla celé prostranství plasticky a dobře se orientuji, že tam je několik dalších budov, velký dvůr, kůlny, a to svědčí o tom že tam je rozsáhlejší firmička na zpracování masa, a tak je to v mnoha domech a i ranče, se zřejmě zabývají, hned i různou formou zpracování, to jen my jsme si k nám nechali nalézt megavýroby, a nadnárodní kolosy, a mysleli jsme si, že nám budou padat pečení holubi do huby, budeme sedět všichni v kancelářích s telefonkem u ucha a vydělávat statisíce, ale to je jen pro několik procentíček, ti ostatní musí něco vyrobit, jinak to dovezeme a sakra draze. A když už, konečně někdo to prase zabije, něco z něj vyrobí, tak by za něj nejraději dostal to co za Ruský kaviár. 

MOŘE A NÁJEZDY TURISTŮ, TO TAM ZŘEJMĚ TAKÉ JEŠTĚ NEDORAZILO.
Kolem pobřeží jsou překrásné pláže, bez jediného hotelu a turistů prostá čistá příroda, desítky a desítky kilometrů pláží, žlutého písku a čistého moře, tak takhle vypadá ráj na zemi.

Musím sem ještě někam vecpat Adelaide, na to velké a pěkné město jsem úplně zapomněla, a to by byla škoda. Kolem je spousta osídlení, ale nebudu sem dávat všechno jsou si podobná jak vejce vejci, a nemyslete si že všude je to jen ťip ťop, to jen já vybírám to hezké, ale všude žijí jen lidé a nejsme všichni stejní a i v Austrálii se najdou bordeláři co nedbají o svůj dům, ale je jich moc málo, a řešení je velice prosté já bych ho zavedla i u nás a to by byl pořádek všude, máš-li před domem binec, nevadí město tam pošle své zaměstnance, oni posekají, uklidí a ty to tvrdě zaplatíš, když ti přijde posekat študent, aby si přivydělal OK, MUSÍME SI POMÁHAT, ALE MĚSTU DÁŠ DESETKRÁT TOLIK a BASTA


 
Melbourne je dost velké město, nebudu vypisovat údaje to vám řekne Wiki., řekla bych v té nejzelenější oblasti obklopeno mnoha národními parky, ne už tak rozvláčně velkorysé ale stále krásné a zelené, už kousek od centra, nadjezdů podjezdů a přejezdů, jsou klidné čtvrtě se zelení a zahrádkami pěkně vybavené kytičkově vyzdobené a v blízkosti moře přepychové. V blízkosti pláží je minimálně výškových hotelů je to spíše řešeno, krásným soukromým ubytováním a také zřejmě, tak, že bohatší lidé vlastní i dům u moře.

To jsou dva příklady bydlení na pobřeží, na druhém, je moře v čele snímku jen to na té zmenšenině není vidět, je to taková ta světlá plocha. Na mnoha zahradách jsou hřiště, je tedy vidět že tam bydlí mladí lidé a mládí moc peněz nemívá, budu se muset zeptat Elli, má děti tak jistě bude vědět, jestli i u nich si lidé berou úvěr na padesát tisíc aby si udělali hezké vánoce a aby potom bance, nebo spíše nějaké pochybné společnosti, desetiletí spláceli a nakonec zaplatili trojnásobek ? Mám dojem, že v jiných zemích se k těmto věcem přistupuje zodpovědněji a víc uvážlivě.


Stočila jsem své kroky, tedy pomyslné, zkrátka dobře jsem mapu zvětšila a koukla se i tam kde se kamera Google neobjevila a sebrala nějaké snímky, co si tam kdo naskládal, doufám, že drazí přátelé Googleři prominou, zkrátka jsem tři čmajzla bez dovolení a tečka.

Tak to je ještě s dovolením, ale můžu říci, že široko daleko nic a ten ranč, zřejmě také nic, vypadal pustě a prázdně, a já se nedivím, také bych se odstěhovala, kdybych to kamkoliv měla tři sta kilometrů, ale věřte že jsou tam i daleko horší pustiny a žijí tam lidé a dokonce jedno slavné místo, nám velice dobře známé, Alice Springs.

Poblíž Alice Springs 
Kdo fotil tuto barevnou krásu nevím, ale do civilisace to měl tedy hodně daleko a mám pocit, že mlel s posledního, protože udělal jen tuto jedinou fotku a potom zřejmě bídně zahynul v poušti, protože na všechny strany to bylo tak pět set kilometrů, a nikde ani cesta.

Tahle je moc pěkná, ale také o ní platí to jako o té předešlé, jen s tím rozdílem, že nezemřel žízní, ale sežral ho krokodýl a tečka. A nyní pojedeme ještě na nějaké to hezké místo aby jste si spravili náladu a podívali se na nějaké ty krásy a ta nejprofláknutější místa, kam samozřejmě létají jen Evropané, protože Australana by to ani nenapadlo, se někde smažit na sluníčku, ten hezky sedí doma, eventuálně si pustí klimatizaci a televizi a odpočívá po práci.

Korálový útes

Modré hory
Kakadu a Karijini

Sydney 

Uluru

A samozřejmě, kdybych sem nedala Uluru, a Sydney tak by Austrálie nebyla kompletní a úplná, ale bez nového Zélandu a Galapág, je stejně nekompletní, ale to zase až někdy jindy, možná, je to časově moc náročné a výsledek veškerý žádný, celý seriál shlédlo asi tak padesát lidí, ne opravuji, dnes již sto, myslela jsem že mladé lidi to bude zajímat a alespoň se podívají na obrázky, jak by se dalo snít a toužit po krásných cestách světem, ještě téměř nedotčeným a nezničeným územím, našla jsem v celé Austrálii jen dvě díry a to jen v jedné byla vidět nedávná činnost, takových těch malých co kdysi v nich byl hledán poklad v podobě drahých kamenů i mého nejoblíbenějšího opálu, tam tedy je dost, ale jsou malé a přírodě neublíží. A pokud to budete chtít jen přeletět očima, aby jste tam napsali nějaké to „jó hezký“ tak to se ani nenamáhejte, protože já jsem tomu věnovala čtyřicet hodin, a věřte že je to daleko víc práce s obrázky nežli je stáhnout s foťáku já jsem si to na tom Google opravdu projela a poctivě vyndala s kamer, s foťáku to mám za patnáct minut hotové, něco jsem se dozvěděla a chci si o tom popovídat a jestli vás zajímají jen obrázky tak tady jsou.
odkaz : AUSTRÁLIE

21 komentářů: „Austrálie 3

 1. Kikou mon amie Anna

  c’est avec le départ de la pluie et un timide soleil
  que j’arrive pour te souhaiter un bon Samedi

  mes bisous tendresse

  et les calinous de mon bébé d’amour Laika et ronrons de Moustique

 2. No teda ty jsi toho tentokrat proletla hodne,libi se mi jak to vsechno davas dohromady a hezky k tomu pises ono to opravdu zabere hodne casu. Jak pises o Albury to je docela zajimave mesto protoze jsou to dve mesta v jednom a v polovine rozdelene do dvou statu Albury patri do NSW a Wodonga do Victoria ale je brane jako jedno mesto ,byli jsme tam nekolikrat na Berani vystave. V Melbourne bych do vody nevlezla to je pro me moc studene ale v Cairns na koralovych utesech to je vodicka pro me ,jako ve vane pekne tepla.Brisbane je hezke mesto maji tam peknou botanickou zahradu.Take je ale plno mist kde jsem jeste nebyla ale doufam ze se podivam- jednoho dne.

 3. Moc povedený výletování. Skvělý nápad a fakt je vidět, že jste si s tím nesmírně vyhrála. Líbí se mi Vaše komentáře -jste talent na průvodcování! V každém případě díky za příležitost si takto pohodlně zajet na čučku k protinožcům. 😀

      1. Já si to již mohu dovolit, protože to vím že již nikdy, mrzí mě to, stýská se mě po životě, po mládí, po láskách nebeských, hlavně těch platonických, po božích májích po básnířích lásky, ale nedá se nic dělat mládí je v pr…i a důchod skoro také.

 4. Aničko, díky za odkaz, nějakou loď už si vyberu! ;-).
  S internetem máš pravdu, nejen že uvidíme místa, na která se nikdy nedostaneme, ale ještě poznáme spoustu fajn lidí, i když jen virtuálně. Je to bezva vynález, ale taky děsný zloděj času, ovšem to už záleží na nás, jak se necháme okrádat, no ne?! 😉

  1. S tím zlodějem máš pravdu, já špatně spím a tak si napracuji den a na blogu to natahuji po nocích, když mě nejde spát. Ale zase jsou dny kdy na to vůbec nemám čas a pak zanedbám po dobu několika dnů, mnoho rozhovorů a přestávám být v obraze o čem se kde mluví a plácám nesmysly.

 5. Na mě zapůsobily obrázky z měst. Vypadá to, že tam musí být příjemné a poklidné žití. Tvé psaní je zajímavé, čtivé a přináší mnoho nového, tedy mně určitě.

  1. Jsem ráda, že tě moje cesty prstem po mapě baví, to je tak trochu můj záměr, aby jsme se i my co nám není dvacet, mohli podívat do světa, když těch sil na reál už tolik není.

 6. To zas byla krásná procházka Austrálií. Víc než města, se mi líbí australská příroda. Je hodně jiná než ta naše. Na naše lesy a hory nedám dopustit, ale musím uznat, že i v Austrálii, je co obdivovat. Ella, by měla určitě radost, jak zevrubně nám její nynější domov představuješ. 😀
  Ještě ti musím pochválit nový kabátek stránky. Padl mi do oka, hned jak se mi stránka otevřela. Ten obrázek, co jsi použila na pozadí, je nádherný. 😉

  1. Austrálie je obrovská a z cest prstem po mapě se toho až zas tolik nedozvím, je to jen taková má dedukce pochycená z obrázků a Ella moc času na psaní zřejmě nemá, má asi trochu víc starostí a práce nežli si my představujeme. Dříve jsem se o různých zemích dozvídala víc informací, ale ta nová móda na internetu, od té doby co vznikl facebook, zabila mnohá opravdová přátelství. Jak za Žišky “ nepřátel se nelekejte na množství nehleďte “ nějak se to vžilo a nikdo nepíše, jen hledá kvantitu.Za pochvalu děkuji, měnit obrázky jen tak pro dobrou náladu mě baví, je to chvilka.

 7. Aničko, za články o Austrálii jsem ti vděčná, v Brisbane mám internetovou kamarádku Blanku a pak je tu Ella, se kterou si dopisujeme přes blog. Kdybych byla mladší a nebála se vlézt do letadla, Austrálie by mě hodně lákala. Když si představím, že jsou města daleko od sebe a mezi nimi překrásná, lidmi nezničená, příroda, … no, asi víš, co tím chci říct.
  Vybrala jsi nádherné snímky a napsala k nim skvělé zajímavé i vtipné povídání. Věřím, že jsi nad tím strávila spoustu hodin. Za tohle tě obdivuji, mně by asi chyběla trpělivost.
  Posílám pozdrav a přeji pohodové dny. Hanka

  1. V tom případě, Ti tady dávám takový pěkný návrh až pojedeš do Brisbane, já jsem ho jaksi opominula, že si tam můžeš, třeba udělat nějakou zajímavou projížďku a nebo párty s přáteli na krásné lodi a ještě si můžeš vybrat z několika, která se ti bude líbit, nechávám na tobě,
   odkaz : http://charterboatsaustralia.com.au/Brisbane.php
   Některý den Hanko nemám sílu pracovat na zahradě natož podniknout takovou cestu, ale řekni sama, že pro nás starší lidi je ten Internet dar, co jsme v životě nestihli poznat, tak tady to máme jak na dlani.

  2. Právě v Brisbane mám svoji oblíbenou neteřinku a tak uvažujeme o návštěvě. Jestli se zadaří, povykládám a popíšu. 😀

   1. Navštěvovat neteřinky, je velice záslužná činnost, tak šťastnou. To tedy odpovídám za Hanku, vím to se nedělá, ale to jen pro případ, že by se již nevrátila a i jí se omlouvám, ale pokud by se připojila k rozhovoru, budu ráda.

    1. A to já si povídám s váma oběma, takže která odpoví první je vlastně skoro jedno. A souhlasím, že navštěvovat příbuzné -obzvláště pak ty nám milé, je fajn a dělat se to má. 😀 😀 😀

    2. Aničko, neomlouvej se, je to tvůj blog a navíc s tebou souhlasím. Taky bych navštívila neteřinku v Austrálii, kdybych tam nějakou měla. Mám jenom jednu, a ta bydlí jen o dvě ulice dál! 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s