STROM ŽIVOTA

NEUSTÁLE SE TOČÍ SVĚT KOMERCE.
Jako na obrtlíku, každý týden, každý den, něco nového spatří světlo světa, všichni a rychle to musíme mít, musíme vidět, musíme vědět, ale jakmile dosáhneme toho pomíjivého uspokojení,  zapomínáme okamžitě i na velice silné zážitky a rychle chceme nové a nové, nevážíme si toho že jsme prožili právě teď, něco co už se nemusí opakovat a časem si můžeme říci bože proč to tak rychle pominulo, chci, aby se ten krásný pocit štěstí a radosti vrátil, ale bohužel svou šanci jsme už promarnili a není návratu.


Ani já nejsem o nic lepší, zrovna v této době takto toužím vidět film, STROM ŽIVOTA, ale věřím že ve mě zanechá hluboký dojem a nezapomenu na něj za pár hodin, že se hluboce vryje do mé paměti i když není bohatý na efekty, ale je velice bohatý na myšlenky.

http://web.volny.cz/zabava/trailery/clanek/~volny/IDC/171985/strom-zivota-.html

 

 

V Karlových Varech zažil nabitý sál, ale také odchody s výkřiky „To už nedám!“. Značí to, že se Strom života nepovedl, nebo že festivalové publikum nepozná zázrak?

Jak to Malick dělá?

Ani jedno, ani druhé. Strom života je dobrý film, ale nikoli bezchybný. Na druhé straně se nehodí pro veselé party teenagerů: stačí pár glos a je po prožitku.
Ideální divák Stromu života už by měl mít něco za sebou – včetně rodičovství, aby rozuměl strachu, jenž neviditelně prostupuje i zdánlivě bezpečné úseky děje. Vůbec nejlépe se film vstřebává ve dvojici, v malém kině či komorním sále gold class se sklenkou vína a ve vnímavém rozpoložení.

Brad Pitt ve filmu Strom života

Strom života je totiž film-meditace, nikoli však provokace ve stylu Larse von Triera, byť jeho Melancholii trochu připomíná. Ve vzpomínkové krajině dětství z Texasu 50. let se najde všechno, co spoluvytváří lidský úděl: radost, pochyby, bolest, zvídavost, žárlivost, rebelie i smíření. Linou se z plátna podmanivě: sice ne vždy vstřícně, někdy přepjatě, ale v tak nádhernýchobrazech, až působí rušivě. Hrdinové se táží po smyslu bytí, zatímco divák se ptá sám sebe – Jak to ten Malick nasvítí, jak to dělá? Klíčovou křižovatku pojmenuje režisér hned v úvodu: existují dvě cesty, Boha a přírody, každý si musí jednu vybrat. Načež jejich zákrutami vede hrdiny po slunečných hrách dětství k osudové zprávě o nejtěžší ztrátě. Rodiče ji přijímají v domě ze skla, které pusto kolem nich ještě násobí; jinou, „bytovou“ prázdnotu vyzařuje sevření mrakodrapů, v němž bloudí Sean Penn coby již dospělý syn.

Některé symboly působí až příliš okatě – čistá voda klukovských let proti „kravaťákovi“ v džungli betonu nebo řečnické otázky „Bože, proč? Kde jsi byl?“, zdůvodnitelné však těžce raněným mateřstvím.

Z filmu Strom života

Jde o základní otázky narážející na nekonečnost vesmíru, jejž Malick líčí počínaje velkým třeskem jakoby v přímém přenosu. Výtvarně je to úchvatné – na chvíli; dramaturgie a nakládání s časem tvoří jediné sporné body režisérovy jinak ohromující představivosti. Darwinovské ilustrace přinášejí neposkvrněnou náladu dne stvoření, třebaže v hlavní vypravěčské linii se majestátní přírodovědný dokument ocitá jaksi „odjinud“.

Zato podstata, konkrétní rodinná kronika s láskyplným zázemím, věčným zázrakem zrození a nejprostšími, nejčistšími, filmařsky vůbec nejtěžšími okamžiky štěstí, doslova bere dech. To umí Malick mistrně, beze stopy kýče a zralý divák přijme v jeho ryzosti i povznášející sílu Smetanovy Vltavy.

Z filmu Strom života

RECENZE: Strom života s Pittem je skvělý, ale nehodí se teenagerům

Už v Cannes, kde vyhrál Zlatou palmu, a pak na karlovarském festivalu provázely Strom života vzrušené polemiky. Nyní vstupuje do kin a dá se čekat, že znovu publikum rozdělí. Terrence Malick totiž netočí filmy pro každého.

V domácím mikrosvětě se láska pere s drilem v postavě otce, jejž Brad Pitt hraje skvěle; matka je bytostí až příliš éterickou, zato skvostní dětští představitelé synů snad ani netuší, co vše sdělují: s humorem, řevnivostí i vzdorem.

Příběh o hledání věčnosti, pevného bodu ve vesmíru však nestojí na hvězdách, nýbrž na kráse. Na té mu ubírá jen délka, zejména v doslovném finále, a jazykový patos výroků mimo obraz. Mezi výzvami v čele s láskou však stojí ještě jedna nosná: Nepřestaňte žasnout.

A vnímat Malickovu filmařinu je též způsob, jak dar úžasu neztratit.

Strom života
USA, režie Terrence Malick, hrají Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastainová, Kari Matchettová, Fiona Shawová, titulky, 139 minut

Zdroj:http://kultura.idnes.cz/recenze-strom-zivota-s-pittem-je-skvely-ale-nehodi-se-teenagerum-px3-/filmvideo.aspx?c=A110720_210432_filmvideo_jaz

14 komentářů: „STROM ŽIVOTA

    1. Na tvém blogu se to tolik neprojevilo,asi proto že píšeš neutrálně, ale je to o moc tvrdší debata, já bych na to neměla, vyskytne-li se nějaký ten sršní nálet, tak nespím, mám ráda přátelské vztahy i když já sama……………….? Někdy si také do některých věcí rýpnu.

 1. Ten film vypadá opravdu poutavě, pokusím se po něm čas od času kouknout, určitě se objeví i na netu…
  Četla jsem recenze na ČSFD, zatím sjou rozporuplné dojmy.

  1. Dobrý večer milá Vendy, moc tě vítám a jsem ráda, že se cítíš lépe a děkuji za informace, já si počkám na ten film ráda, je to jak jsem psala, na něco se těšit, je mnohdy příjemnější nežli už to mít.

  1. Máš smůlu Jirko a já také, nikde není, vlastně jednu kopii v Ruštině jsem našla, je to velice špatná kvalita, ani to nestahuj, nedá se na to dívat.

  2. Asi budeš muset muset chvíli počkat, jak říká Anička, ten film zatím není, leda v hodně špatné kvalitě.
   Možná na Warfóru? Nevím.
   Ale myslím, že se časem objeví…

 2. Ten videoklip mne také zaujal. Určitě to je film bohatý na myšlenky, jak jsi správně, Aničko, napsala. Škoda, že nebyl zájem, ale třeba někdy….

 3. Já už upoutávku na tenhle film viděla. Premiéru měl v našich kinech 21. července, ale zůstal na okraji zájmu. Jen tak pro zajímavost jsem se podívala na programy pražských kin a ani v jednom z nich tento film nedávají.

 4. Je pravdou Jaruško, že filmům tohoto tipu se u nás mnoho prostoru neposkytuje, já věřím že ho ani nepotřebují a i bez patřičné reklamy si najdou mnoho diváků, kteří dokáží ocenit hlubokou filosofickou myšlenku tohoto filmu, děkuji za zájem a přeji ti ať si o víkendu hezky odpočineš.

 5. Na odkaze, jsem si přečetla, že premiéra tohoto filmu, už v našich kinech proběhla. Neslyšela jsem o něm a nebo to kolem mě proběhlo v záplavě jiných zpráv, bez povšimnutí. Podle videoklipu, to bude zajímavý film. Jestli budu mít příležitost, nenechám si ho ujít.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s