ŽIJÍ PO STAROČESKU

Chtěli by jste se vrátit v čase ? máte možnost a nejen nějak ve snu, nebo vidět film, nebo prožít nějaké scifi dobrodružství, ale reálně přijet do jiné doby a žít tam po určitý čas vidět na vlastní oči a zažít na vlastní záda třeba i pracovat, tak jak to bylo před padesáti i více lety. Myslíte si že to není možné, že stroj času ještě nebyl vynalezen, věřte nebo ne já jsem o tom včera četla a také vám to tady nabízím, jistě by to byla zajímavá zkušenost a zajímavý zážitek POKUD !!! A to je to slůvko POKUD, by se nenašel opět někdo kdo devastuje, ničí, v zájmu čeho ??? ví jen bůh.

banat-sv.helena3

Přečtěte si prosím článek. Odkaz :http://www.banat.cz/index.htm

Protestujte, zajímejte se,  nejen tam, ale všude, kde vládne bezpráví, kde se ničí naše planeta  země, nebuďte lhostejní, i to co se vám jeví daleko je dnes blíž než si myslíte, každý krok který uděláte ve prospěch dobré věci je užitečný.

278085-original1-5o70k

Tradiční české vesnici v Rumunsku hrozí zkáza, zastíní ji větrné elektrárny

Nejstarší české osadě Svatá Helena v rumunské pohraniční oblasti Banát, která si po staletí zachovala tradiční ráz českého venkova, hrozí zánik kvůli výstavbě dvaceti větrných elektráren v jejím okolí. Starousedlíci se marně snaží developery zastavit, jejich živobytí totiž závisí na turistickém ruchu, o který by mohli kvůli obřím vrtulím za humny přijít. Projekt nezastavil ani fakt, že vzniká uprostřed panenské krajiny národního parku Železná vrata.

278083-original1-5t081

278086-original1-pq0ew

11 komentářů: „ŽIJÍ PO STAROČESKU

 1. Je to smutné, všude ve světě se děje něco nekalého. A já mám takový pocit, že v tom Rumunsku se ten čas zastavil už dávno. Co já si pamatuji, tak tam byli vždycky velký kus za všemi. Jednou jsem poslouchala v televizi jednoho našeho občana, který v Rumunsku žije v české vesnici a mluvil moc hezky, ani si nestěžoval. No, mohlo to být tak loni. Škoda, že jsou někteří lidé tak zlí a lhostejní.

  1. Milá Ježurko, i u nás je mnoho devastujících firem které bezohledně hledí jen na svůj prospěch a na svou kapsu a na lidech a přírodě jim nezáleží, budeme-li lhostejní bude to čím dál horší.


 2. ma chère Anna
  je te souhaite une bon début de semaine avec enfin le soleil 🙂

  Tout en t’écrivant je suis émerveillée par les magnifiques hirondelles
  volant devant ma fenêtre
  bisous tendresse

  Calinous de ma Louve
  ton amie martine
  Merci pour ce billet sur “ vive le vieux “

  ————————————————–

  Vážení ANNA

  Přeji vám dobrý začátek posledního týdne se sluncem 🙂

  Zatímco píšu vám v úctě krásné vlaštovky
  létání za oknem
  polibky lásky

  Calinous Můj Louve
  Martine Tvůj přítel
  Děkuji vám za tento příspěvek na téma „Ať žije stará“

 3. Na ten odkaz se ještě pořádně podívám. Zaráží mě jedno – proč, krucinál, chtějí vždycky devastovat pěknou krajinu?
  Proč ty vrtule nenapálí někam do míst, kde je už pusto?
  Nebo je celé Rumunsko tak nedotčené, že se nedá najít nějaká měsíční krajina, kde by se ty vrtule umístily?
  Určitě se podívám na ty adresy a všechno kolem.
  Zatím přeji příjemný zbytek nevlídné neděle…

  1. Jaruško a Vendy, odpovím vám oběma zároveň, to co jsem sem dala, mělo jeden prostý důvod, protest na rumunské velvyslanectví, chodí ke mě vcelku dost lidí,( ONO NEJDE ZDALEKA JEN O RUMUNSKO ) moc jich sice nekomentuje, mě o to ale ani tak nejde,víc stojím o to si popovídat a spíše jsem chtěla nalákat alespoň pár lidí aby tu petici poslali, museli by ale otevřít odkaz, nestojím o takové to písni mi a promiň za reklamu, každý můžeme občas něco dobrého udělat jen tak pro svůj dobrý pocit a já stále věřím že lidé jsou dobří.
   Mensagens Para Orkut
   Belas Mensagens Para Orkut

   Bohužel u tebe Vendy pořád ještě komentáře nejdou a trvá to již déle, nešlo to na různých blozích, já ale nerozeznám který je který, na mém je to dáno v názvu, u některých blogů ani nevím co to je ???I můj vlastní blog mě už delší dobu také leze na nervy, musím zaheslovávat své vlastní komentáře, dělají čím dál tím větší blbosti !!! A STĚŽOVAT SI !!! ZJISTILA JSEM, ŽE TO JE NAPROSTO K NIČEMU.

 4. Jejda, ve Svaté Heleně, byl náš starší syn, těsně po revoluci. Tenkrát tam s kamarády vezli Bible a zpěvníky a pamatuji si, jak jsem se o něj bála. V Rumunsku, neproběhl převrat tak klidně jako u nás, ale střílelo se tam a bylo tam hodně nebezpečno. Do vesničky, ale ve zdraví doputovali a týden tam žili. Chodili pomáhat na pole a chodili i do kostela, kde v lavicích seděli odděleně ženy a muži. Opravdu se tam žilo, jako za starých časů. Škoda, že jsem si článek nepřečetla dřív, syn byl s rodinou dnes u nás a tato informace, by se ho velmi dotkla. Snad se ještě podaří, nesmyslný záměr s větrníky, zastavit.

 5. Ono Mirku ani tak nejde o to co ale jak, je vidět že jste se na ten odkaz nepodíval, je to naprostá devastace a bezohledné ničení které nemá obdobu.

 6. Tak, já rozhodně za mnohem větší „zvěrstvo“ považuji fotovoltaické elektrárny. Ty zabírají zemědělskou půdu. Kolem „vrtulí“ se dá aspoň dělat seno.

 7. Milá Anno zdravím Vás a díky za stopu na stránkách…
  Témat na přemýšlení je tu hodně…někdy mám pocit, že ač možná mladá, tak začínám vnímat, že přibývají věci, které neovlivníme, které bolí a které musíme nést..z pohledů na vesnice v Rumunsku jde vidět, že se čas pozastavil, kdoví, jak to vnímají lidé- žijící tam…někdy je klid a ticho oblažující, někdy burcující a někdy těžce snesitelné…
  Máte krásný název stránek, jde nad ním přemýšlet z různých stran…

 8. Tak tam se opravdu zastavil cas.Bylo by zajimave si to vyzkouset ani jsem nevedela ze tam je tolik Ceskych potomku.Urcite by to stalo zato si tam zajet na jejich oslavu.A co se tyce tech hroznych vetrnych turbin to by nemely povolit zvlast ne v tak hezke prirode.Tady jich uz je take hodne a vypada so strasne ja bych to okolo sebe nechtela.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s