HORY KRUŠNÉ

Moje Krušné hory jsou krušné, a je to tak, ve dnech minulých jsem byla tak trochu na rozpacích, když jsem vzpomínala na svého tatínka, jak mu neustále bylo chladno a nosil teplou vestičku i v létě někdy jsme se mu smáli, tati snad ti není zima je třicet stupňů, odpovídal nám také se smíchem, jen počkejte na stará kolena, jak vás budou zábst staré kosti. a měl zřejmě pravdu, já to tedy svádím na Krušné hory, tady nahoře kde žijeme je dnes, tedy v neděli  17. 07 2011 ve 14. 00 hod. dvacet stupňů, je pravda, že náš dům je situován na západní straně kopce, téměř v lese, tím je dáno že je tady ještě chladněji nežli na druhé straně kopce, kam svítí sluníčko do osmé hodiny večerní, u nás zajde za kopec už v šest. Jedeme-li jak já tomu říkám dolů, do Klášterce , moje první co řeknu, je bóóóže tady je vedro a je to osmnáct kyláčků šupem s kopce bez motoru, tedy já když jedu, šetřím benzín a můj muž nadává že to se nesmí neb, prý si někde v rokli rozbiji d…u a najdou mě za týden, v zimě to jde i na sáňkách a lyžích, jak uvidíte na jedné z foteček. většinou se dolů jezdí nakoupit a užít si nějaké ty letní atrakce, děti tomu říkali  že je to krása nebeská, já blázinec, KOUPALIŠTĚ,  vlastního slova neslyšet, jak všichni radostně vřískají, neb vletíte-li po dlouhé jízdě na klouzačce do ledové vody nic jiného než vřískat nejde, voda je totiž od nás z těch našich hor „krušných“ TUDÍŽ LEDOVÁ.
1

Jednou z atrakcí bývá návštěva zámku a parku, tak to mám moc ráda, to provozuji každoročně, spojím to s návštěvami všech přátel a známých, které jsem zanechala dole, tedy v podhůří, svému osudu, po mém odstěhování se na ona místa krušná, kde voda kterou piji, jiná nežli voda ze studánky tady není a změříte-li její teplotu má čtyři stupně, to je jako by jste si do ní dali led. Jednou z nejmilejších návštěv je ta u Aničky, mé milé dlouholeté přítelkyně, její kozy, a adoptivního páva, který k ní přesídlil ze zámku, důvod k tomu měl prozaický, zamiloval se do jejich kohouta, ať ho nosí do zámku jak chce často, páv se vrací tokat s jejich kohoutem, správce ze zámku jí říká, my víme kde je, a tak ho nechte, ona ho ta úchylka časem přejde. Koza, její i má milá kamarádka, tak to by musela být kapitola jen o ní, s kozou se jezdí do lesa na houby, s kozou se chodí na trávu pro králíky, koza leze na strom na jablka, a další a další kapitoly, ale nejlepší je ta příhoda, jak se koza ztratila, celé širší okolí hledá kozu, jede se k lesu, kam chodí Anička s kozou na houby, jede se na louku, objíždí se celé město, a ptáme se lidí jestli nepotkali bílou kozu, no nesmějte se, koza, ve městě je známá, zná ji mnoho lidí, už jsme ji začali oplakávat, ale také jsme doufali že ji nepřejelo nějaké auto, neb její oblíbenou činností je jízda autem, občas si zašla k blízké benzínce, nastoupila do otevřeného auta, zrovna platícího řidiče a kdyby ji nevyhnal, klidně a bez výčitek svědomí by odjela. A tak sedíme na zahradě skoro oplakávaje kozu, říká Anička, no nic, jdu udělat kafe, snad se koza objeví a objevila, při dělání toho kafe,  spala  totiž v kuchyni na gauči.

Ještě sem dám také pár “ krásných “ komentářů.
Bože to se snad ani nedá publikovat to je kultura !!!
A Česká mladá etika

  • Takový krásný město a ty sráči ho zničily. Zabil bych je, nechal bych je popravit za vlastizradu. Když jsem viděl záběry z demolicí, byl jsem v totálním šoku (doslova). Nechal bych ty zasraný komunisty pobít. Ty hnusný novodobý sračky, co postavily místo skutečných domů bych zničil a je bych zabil. Tak krásný pivovar jsem ješte neviděl. Když ho bořili, vstávali mi vlasy na hlavě. Jak může někdo zničit něco takového kvůli zasranýmu uhlí.

    Arainion před 10 měsíci
  • @LuStranska no to teda si piča, jestli si myslíš, že Most je hezčí město než Teplice…

    Wolfer22CZ před 1 rokem
  • nemálo vypatlaná…99% těch historických „fuuuj“ domu bylo postavenejch XY krát kvalitněji než ty šedivý panelákový zrůdy, nehledě na to že lidi k sobě měli blíž a nevznikalo anonymní sídliště a gheta typu Janov.

    ge0rg0 před 1 rokem
    Reagovat
  • Ty jsi ale trouba.. 🙂 „Kolik lidí dneska topí uhlím“! 😀 A elektřinu bereme odkud? Ze solárních článků? A odkud se bere teplo pro centrální vytápění (paneláky, školy, úřady)? Z větrníků? Vylez někdy na Hněvín a rozhlídni se do kraje, kolik uvidíš komínů… 🙂

    FoxMulder983 před 1 rokem
  • si se asi posral ne???? rekni mi kolik lidi topi uhlim???jedine tak ty na vesnicich…….to uhli se dneska tezi pro vyvoz a nepro nas…navic Jiretin ma dnes jiz status mesta tudis by otom musela rozhodovat EU a navic proc nicit Jiretin???je tak goticky zamek a Litvinov??? vem si na svedomi x 1000 lidi co tam bydli …

    hon2o před 1 rokem
  • Tohle není propagada, jsou zde pouze fakta. Dnešní kapitalistické zrůdy to těžko dokážou pochopit.Bohužel musím konstatovat, že již brzy bude každý nemajetný člověk na úrovni dělnictva z 19. století, bez práv a pravomoci se někde dovolat. Máte co jste chtěli! Takže kupředu, směrem ke kapitalismu 19. století a k životní úrovni dělnictva před 150 lety. Musíme posílit moc bohatých vrstev!!!

    Uzhorod před 2 lety
  • Nur soviel: Ich bin auch Sudetendeutscher Abstammung. Großvater war es, Großmutter war zu hundert Prozent Kommunistin. Ich weiß, was die Sudetendeutschen zu Zeiten des Proktetorats Böhmen und Mährens den Tschechen angetan haben. Das ehemalige Sudetenland wird nie restituiert. Und ich sage: Zu Recht !!!

    Realsozialist před 2 lety
  • Když už se to bouralo, tak se to mělo vzít i s Horním Jiřetínem a Litvínovem. Dneska by se nemusely řešit limity těžby a Most by bylo 100 000 město 🙂

    • Když to tak zde čtu, dostávám husí kůži. Chodil jsem 4 roky na průmyslovou školu v Mostě, dojížděli jsme z Duchcova a od nádraží celým městem pěšky ´do školy. Nějak jsem si to město zamiloval a protože v tom chvatu za těžbou uhlí padly i Ledvice, část Duchcova i s prvním špitálem v Evropě ve skoro současné době, myslím, že vím o čem mluvím, když tuto dobu a její heroické činy odsoudím.

      permonisko před 2 lety
    • Paneláky sú moderné. To som nevedel. Čo všetko sa tu nedozviem.

      No ale socialistickí budovateľskí súdruhovia by mali z Teba radosť.

      Eperko1 před 2 lety
      Reagovat
    • Tak Ty a tvoji známi mate zlý názor.

      Eperko1 před 2 lety
    • A to na akú školu chodíš? Na nejakú osobitnú pre mentálne retardovaných? Veď teraz tam nič nie je. Len panelákové sračky, ktoré sú všade. Keby tam zostalo pôvodné mesto, aspoň by ste prilákali turistov a pod. Ale teraz nepoznám nikoho, kto by chcel obývať zdevastované mostecko. Veď to vyzerá ako mesačná krajina.

      podjebavak před 2 lety
    • Třeba sem pica,ale cela skola ma na to stejnej nazor…A každej koho znám.

      LuStranska před 2 lety
    • Ty si piča.

      podjebavak před 2 lety
    • Soudruzi by asi trnuli hruzou,kdyby videli, jak jim to jejich revolucni mesto ty potvory kapitalisticky pekne zkurvili!Ty betonovy bloky, co tam za poslednich par let vyrostly v centru na kazdym travniku (a ted na plechaci)je vrcho nevkusu a kourupce.Asi si nekdo na urade namastil kapsy a my na to ted musime koukat.Doufam,ze pod novym Mostem nekdo hodne bohaty(treba Gross) objevi uran a my se zase pekne presuneme nazpatek do staryho Mostu-nove vybudovanyho podle modelu z prvni republiky..

      sindibadage před 3 lety 2 
    • To město by kvůli surovinám padlo bez ohledu na režim, který by byl!! To je prostě fakt… Jinaou otázkou je architektonické řešení Mostu nového, kde soudruzi selhali!!

      Paninaro44 před 3 lety 2 
    • LuStranska: tohle fakt může říct jenom píča!!!!!! nic víc se k tomu říct nedá…no coment…

      LajtySparta před 3 lety 4 
    • hm..to je hodně jednoduchý to svádět na komunisty…v německu taky ted bourají jedno město…a nejsou to komunisti..

      ..to je totíž o něčem jiném než o komunistech.

21 komentářů: „HORY KRUŠNÉ

  1. My jsme také vlastně v Krušných horách, ale zase tak kruté to u nás není. O pár kilometrů dál, vlastně výš, na Meziboří, tak tam bývá sníh dost brzy a zima taky horší. Já myslím, že u nás to ještě jde. Dnes třeba od rána svítí sluníčko, ani nesprchlo.
    Jo a ta koza, ta mne taky pobavila. Moc hezky napsané!

    1. Je to přes kopec, jak by se mohlo říci, ale hory jsou hory, když jsem bydlívala dole a sem jezdila jen na víkend, mnohdy jsme jeli z jara do zimy a do metru sněhu, je zvláštní jak je příroda úžasná.

  2. Bonne journée mon amie Anna

    Bonne fête du 21 juillet pour mes ami(es) de Belgique

    Pour toi qui n’est pas de Belgique une journée moins pluvieuse sourire

    bisous tendresse

    sans oublié les

    ton amie martine

  3. oucou mon amie ANNA

    Je te souhaite un

    temps toujours infect température fraiche et pluie prévue pour cet après-midi
    Quel été !!!

    Bisous tendresse

    calinous de ma louve Laika

    ton amie martine
    magnifiques tes photos

  4. Aničko, ta historka s kozou byla opravdu skvostná, mohla by jít do Bakalářů. Asi je kozenka místní rarita, jestli už ji lidi znají a vědí, co dokáže… 🙂
    Výlet musel být krásný, to koupaliště bych si nechala líbit, jen pokud by měla voda normální teplotu, vlítnout do ledovky by se mi taky nechtělo…
    Ani nemám ráda zimu, raději sluníčko, i když tahle vedra jsou zase až moc ubíjející.
    Hlavně že byl výlet pěkný, vydařený.

    1. Pro mne jsou to opravdu již výlety a sváteční chvíle, pokud se odhodlám a opustím ticho svého domova, je to pro mne povyražení nezapomenutelné.

      1. Já cestuji spíš obrazově, než skutečně. Je fakt, že v televizi toho uvidím víc, než bych stihla za celý život. Ale být na některém místě osobně má taky svoje kouzlo.
        Sudety nejsou zrovna skvostným místem naší historie, ale je třeba si uvědomit, co tomu předcházelo. Mnozí, kteří povykují o vyhánění pohraničních Němců a zvěrstvech, na nich páchaných, mají část pravdu – ano, asi to byla hnusná doba a lidi v hnusné době se většinou hnusně chovají. Navíc tu byla určitá stádnost myšlení a pocit křivdy.
        Ale tohle by se asi nestalo, kdyby o šest let dříve nebyli z pohraničí vyháněni a vystěhováváni podobným způsobem čeští obyvatelé. A kdyby v průběhu těch šesti let nedošlo k tolika událostem.
        Myslím si, že ti, kdo křičí A (nespravedlivé a kruté poválečné zacházení s Němci), by taky měli říct B (to, co předcházelo). Protože dějiny se nedatují jen od roku 1945…
        Neschvaluju ani jedno ani druhé. A přitom si netroufám tvrdit, co bych sama dělala, jestil bych taky hodila kamenem nebo se nějak podílela. Když jsou rozjitřené city a bolestivé ztráty, lidi jednají zkratově.

        1. Milá Aničko, žiji na takovém místě, vesničce kde byla pekárna tři cukrárny pila, spoustu malých rodinných fabriček, nepočítaně hospůdek, to vše, před válkou, po válce tato vesnička byla srovnána téměř se zemí, my jsme si na dějinných ruinách postavili malý domek, dnes tady není nic ani autobus sem nejezdí, ani hospůdka, obchod, mladí utekli, není tady práce, morální devastace je horší nežli choroba, můj tatínek byl válečný hrdina, bojoval proti fašismu a říkal vždy, že komunismus, je ještě větší zlo, plížící se jako temný stín, a doba současná je jenom, zrcadlem té minulé, chybí odpuštění a láska mezi lidmi, někteří lidé ani neví co odpustit a komu, nikoho nic nezajímá, mimo peněz, možná je to tak lepší vymění-li se generace a vše se zapomene, můj rodný kraj to není, ale prožila jsem tady velkou část života, jediná kytička na hrobech Čechů, a poslední dobou ani Němců, vzpomínky na domov a úcta k historii není naší silnou stránkou, ruiny a hroby zarůstají šeříkem, jako jizvy a rostou na nich stále pivoňky, narcisky a kosatce, které tam sázeli lidé před mnoha desítkami let. tím filmem jsem jenom chtěla ukázat na tento kraj to video má mnoho pokračování o Sudetech a Krušných horách.

  5. Belle journée du mardi mon amie Anna

    Désolée, je ne suis passé que sur très peu de blog hier
    ai été tractée vers le garage pour réparation
    je retourne tout à l’heure pour la récupérée

    bisous tendresse

    calinous de ma princesse Laika

    ton amie martine

    * pour toi *

    1. Je ne comprends pas, il n’est pas nécessaire de s’excuser pour tout ce qui s’est passé sur le blog une mauvaise tradition, disent tous les jours Fräse, pour moi il est important de parler quand vous voulez, pas les formalités. Je sais que c’est difficile dans une langue étrangère à comprendre. Merci pour votre amitié, Anna

  6. Milá Anno, kliknul jsem si u tebe vpravo taky na National G. a asi jsem to dělat neměl.. ne, že bych nevěděl, oč jde – kdysi dávno jsem si na inzerát koupil od jedné paní několik starších ročníků časopisu (tehdy to byla u nás vzácnost, ojedinělá čísla jsem vídal a někdy i kupoval ve svém oblíbeném antikvariátu Na můstku), později jsem většinu zase někomu prodal a nechal si jen některé vybrané.. teď se běžně prodává NG i v češtině, ale už časopisem ani radši nelistuju, podobně by mě stresovaly návštěvy v knihkupectvích, jaké dnes existují možnosti výběru. Tak aspoň tady na netu v „cuku-letu“ se budu koukat koukat… (šup s ním do oblíbených!).

  7. Já jsem původem z hor Lužických. V zimě tam bývá také krušno.
    Pobavila jsem se při čtení o koze. Rodina jí oplakává a ona , potvůrka, si dává šlofíka na gauči.

  8. Milá Anno, manžel má pravdu.Jezdit z kopce bez motoru je fakt vo hubu. 😦 Přestávají správně fungovat brzdy, posilovač řízení…..ale co, vy ženské. 😉
    Narvaná vřeštící koupaliště nemám rád.Já si raději zajdu někam k řece, v klidu si smočit nohy a dost.
    V Krušných horách je opravdu krušno. Nikdy jsem tam u Vás nebyl na žádném výletě, nebo si na to aspoň nepamatuji, ale občas jsem tam projížděl služebně autem.Tak mi nezbývá, než se pokochat fotkami.

    1. Je to jako stou reklamou, “ kdo není na i…..“ kdo nebyl ve varech a mariánkách, jako by nebyl, tak to honem naprav Pavle, Krušné hory se začali devastovat za komančů a dnes se to doráží plošným kácením, za pár let, nebude na co se dívat, les nevyroste přes noc.

  9. Vždycky jsem holdovala létu, vodě, slunci, dnes se krčím ve stínu, ale užívám si to velice i tak, růže kvetou, slunce svítí, voda chladí…
    Hezké vyprávění, Anno

    1. Pravdu díš Naďo i p. Polívka to říká „slunko je svi.., já mám na sluníčko takovou alergii, že se mu vyhýbám obloukem.

  10. Bydlet na horách, by se mi moc líbilo, kvůli sněhu. Od malička, mám totiž ráda sněžení a sníh. Neholduji zimním sportům, mám prostě jen ráda pohled na padající sníh, když v zimě sněží, dokážu stát u okna dívat se na tu krásu a čím houšť, tím líp. Ve městě, ale moc radosti ze sněhu není. Silnice se solí a černá břečka, je nakonec i na chodnících. To tam u vás, musí být stejná krása, jako na tom čtvrtém snímečku. 🙂
    U nás byl dnes horký den, ale teď vítr přihnal první tmavé mraky a zdá se, že máme zas na chvilku, po létě.

    1. Když je velké horko, je to někdy tak silné, že dojde i na povídání o vánocích, ne že by zítřek nasvědčoval nějakému parnu i u vás dole, v odkazu je snímek někdy z roku raz dva, kdy to bylo podobné jako loni a také nějaký pátek před, kdy autobus z Chomutova jezdil v tunelu vyšším nežli jeho střecha, až to konečně zavřeli až do jara a jakmile to člověk musí prohazovat, tak romantika končí a začíná blbá práce. tak hezké léto a doufám, bez sněhu, neb i to se tady stává.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s